Karda bisiklet sürmek

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Yerde 10-20 cm arasında kar kalınlığı varken yokuş aşağı virajlı yoldan inmiştim yanlış hatırlamıyorsam 35-40 km civarı hıza çıkmıştım fakat gidon hafif sallandığı zaman kontrolü kaybediyorsunuz 1-2 kere düşme tehlikesi atlatıp 1 kerede düşmüştüm sadece üstüm ıslanmıştı karda düşmesi bile ayrı zevklidir.Karda sürmeyi denediğimde lastiklerimin diş durumu pek iyi değildi .Bakalım bu sene yeni lastiklerle ne kadar hız yapıcam :)

Scudo

Eray Helvacı

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Scott
daha önce çok denedim o kadar zevkli oluyorki tekerleklerin bembeyaz olması arada buz varsa tekeri pati çekmesi gibi çok eğlenceli şeyler olabiliyor hele birde lapa lapa kar yağıyorsa tavsiye ederim :)

• Beğen
Tepkiler: ahmet ağaca

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bir iki ay sonra bende deneyecem:D 2.2 lastiklerle zevkli olur:=)

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
frenlerinizi kullanın yeter

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Kar tekniği çok farklıdır.Lastiklerinizi ince diş olursa daha iyi olur,kalın dişli arazi lastikleriyle karda gidemezsiniz.Bir de yumuşak lastikler dışında sert lastikler ne olursa olsun soğuk ortamda yol tutamazlar.Tavsiye ettiğim lastik Michelin XCR Dry 2.Çivili lastik en mantıklısı.

Örnek:
https://www.bisikletforum.com/a/img688/9326/65601.jpg

Yol bisikletiniz varsa,yumuşak lastiklerle sorun olmuyor.

Bu sene kar bekliyorum,yağacak gibi.Burnum kokuyu alıyor(Allah vergisi köpekvaridir).

• Beğen
Tepkiler: ahmet ağaca

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
@Ertuğrul Mengi

videoya bayıldım özellikle hadi len yerim ben böyle işi der gibi laptop'u ani bir reflexle kapatıp soluğu bisikletin yanında alması çok hoştu :D

• Beğen
Tepkiler: Ertuğrul Mengi
Tepki
9
benim teker sert, dişlerin durumu baya iyi ama. Bi denemiş olurum, deneye deneye anlarız artık nasıl lastik istiyor kar

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Yol bisikletçileri için karlı zeminler için tavsiye ettiğim lastik:

Maxxis Courchevel
https://www.bisikletforum.com/a/img713/8642/maxxiscourchevel.jpg

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Aha gidiyorum. Hmm 1 dk. Ama kar yokki :(

Tepki
18
Bisiklet
Felt
ben gecen sene denemiştim 2.2 lik lastikler karda bir sıkıntınız olmuyor ama yerler buzlanmaya başlayınca... ben zihni sinir zincir yapıp kış boyunca kar buz demeden kullandım bayaa da faydasını gördüm aynen arabadaki gibi oluyor cekiş buzda bile dengeyi kayetmeden devam ediyor ama millet arkanızdan deli diyor baştan söyleyim kızıp da millete saldırmayın :D yoklarmış gibi aynen devam. yazın bisikletcideyim vatandaşın biri bisikletle geldi konuşmaya başladık laf aluminyum bisikletden acıldı kışın bisiklet sürmeye kadar geldi adam yaa kışın birtane zincirli bisiklet var dı hiç gördünmü dedi adama baktım abi o bisikletin kullanıcısı benim dedim şaştı kaldı nasıl yaptığımı sordu anlatdım sizlerede anlatıyım eskiden cubuk florasan lambaları asmak için zincirler varda hala piyasada mevcut ve metresini 1-2 liradan alabiliyorsunuz ben 10 metre almıştım yettide arttı bir sürü plastik kelepce gerek,sağlam olması için tel kullandım ben (zincirin birleşme yerlerini sağlamlaştırmak için) çünkü buzdan kardan cıkınca zincir ezilmeden dolayı acılıyor dişlerin arasına zinciri doladım plastik kelepce ile jantın üstünden gerdirdim yanlardanda sıkınca her havada sürebilecek hale geldi 3 ay kadar kullandım arasıra kopması dışında bir sıkıntısını görmedim tavsiye ederim ama ucuz bir lastikde yapın cünkü lasti,ğin yan duvarlarının aşındırıyor :D

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@mfurkanates

Yanlış hatırlamıyorsam görmüştüm bir başlıkta. Tek sıkıntı jant arasından geçiyor olmasıydı plastik kelepçelerin. Malum, v-fren kullanıyorum da. :) Yoksa yapacaktım bundan.

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
@Sertaç EKİCİ

buzda da ise yarar mi bu lastik peki.

yol bisikleti icin civili lastik bulamadim da

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
dün akşam karda bisiklet sürmenin zevkini ve farklı hissini bende yaşadım. kar yağışı devam ediyordu. karın altı yer yer arabaların ezmesi sonucu buzlanmaya başlamıştı ve bisikletimin lastiği oraları ezdikçe çıkan çatırtı sesleri ıssız sessiz sokakların huzurunu bozuyordu :) yeryerde altı sulu karlar vardı. hiç ezilmemiş karları ezmek, bisiklet yolundan sadece benim bisikletimin izleri olması da farklı bi histi.
bikaç kere kontrolu kaybedecek gibi oldum ama hiç düşmedim şükür ki zaten hızlı gitmek zordu. ara ara hızlandım ama terleyip hasta olmamak için fazla efor sarfetmek istemedim. seri çektiğim patinajlarda zevkliydi.
sürüşten sonra bisikletimin karlı fotoğrafını çektim. buraya direk bilgisayardan ekleyemiyorum nedense, albüme ekledim.
wd40 ile eklem yerlerini temizledim ve tekrar sprey yağ ile yağladım.
içinizden "görmemişin biri karda bisiklet sürmüş" diyorsunuz demi :D

• Beğen
Tepkiler: Bilal Demir

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
karda bisiklet sürmek mütiş bişey bende v fren var papuçları eritiyor ve fren tutmuyor fren tutmuyor derken tekerlek kilitlenmiyor tavsiye ederim karda bisiklet sürmeni

Akif Y.

Aktif Üye
Tepki
41
bu sene fırsatım olursa deneyeceğim inşallah.