Karbon kadro tamiriyle ilgili profesyonel bir bakış

Scudo

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.611
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Karbon tamiri nasıl yapılır ile ilgili bulduğum bir video.Adamlar aşmış abicim :)

Son düzenleme:

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
Konuya farklı bir bakış açısı getireyim:) Osmanlı okçuluğunda okların meremmet edilmesi diye bir tabir var. bir ok kırıldığı zaman kırıldığı yerden çapraz ve oldukça uzun bir kesik atılır sonrasında o kesilen yere denk gelecek şekilde kesilen başka bir parça yapıştırılır ve son rötuşlar yapılır.
(link)
Görselleriyle anlatımı bu linkte var.
Bence karbon tamiri, lif lif tekrar örerek tamir etmek mümkün olmayacağını kabul edersek, en iyi şekilde bu teknik uygulanarak yapılabilir. Ancak burada da içi boş boru şeklindeki materyalin tüm çeperine bunu uygulamak nasıl mümkün olur bilemedim:) Bu çapraz kesikler yük geçişlerini ciddi dengeli hale getiriyor. En azından durum oklarda böyle. Konuyla çok alakasız gibi görünebilir ancak ehil birisi ben bunu yapabilirim derse bana gelenekle gelecek birleştirilebilir gibi geldi:)

Tepki
64
İsim
Diyar Tunçyüzlü
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bildiğim kadarı ile söylüyorum karbon kadrolar bütün halinde yapılıyor, yapıştırılıyor, yani kırılan yer tamir edildiğinde bütünlük bozuluyor, mario abide söylemiş.bence olması gereken o bölgeye esnemeyi alacak bir metal boru ya da profil yerleştirilecek tabi bu metal olacak sonra orası karbon ile kaplanacak.

Çok bilmişlik olmasın varsa yanlışım söyleyin aydınlanalım.

• Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc
Tepki
29
İsim
Yunus Emre BULUT
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende nu konu ve @BerkEvren in paylaştığı sitede (link) tamir yaptırmak istiyorum ama daha önce bilen duyan, yaptıran olumlu/olumsuz geri bildirim bırakacak olursa çok sevinirim arkadaşlar.

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
İnternet üzerinde böyle bir yerli karbon üreticisi / tamircisi mevcut
(link)

Firmayla çalışan, duyan var mı acaba ? (Antalya merkezli bir firma)
ben instagram'ın story kısmında soulrider yasin'i karbon kadro tamir ederken gördüğümden eminim. Hatta plastik diye alay ediyordu yaparken. yok mu bu işin aslı?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
ben instagram'ın story kısmında soulrider yasin'i karbon kadro tamir ederken gördüğümden eminim. Hatta plastik diye alay ediyordu yaparken. yok mu bu işin aslı?
Yasin'de yapıyor, her granfondo sonrası bir sürü arka çatalı kırık kadro gidiyor ona hatta. Ben bu Glooss firmasını öğrenmeye çalışıyorum...

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
Yasin'de yapıyor, her granfondo sonrası bir sürü arka çatalı kırık kadro gidiyor ona hatta. Ben bu Glooss firmasını öğrenmeye çalışıyorum...
tabii hepimiz öğrenelim belki bir gün plastik bisiklete bineriz :)

bir de "de" ayrı :(

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tsahna Az önce mail atmayı denedim, iki farklı mail hesabımdan da mail iletilemedi. Facebook üzerinden son paylaşımları 2018 yılına ait dolayısıyla hala aktifler mi bilemiyorum.

mail atarken kendi yaptığım hatadan dolayı gönderilmemiş maillerim, yanlış bilgilendirdiğim için özür dilerim arkadaşlar.

Son düzenleme:

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Tepki
29
İsim
Yunus Emre BULUT
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren İlk fırsatta bakacağım o işr. Bilgi almak isteyen arkadalar takip etsin.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tsahna Gecmis olsun nasil oldu. Ayni bu sekilde bir hasarı arkadasim Eskisehir de yaptirmisti.
Yaklasik 2 sene oldu halen kullaniyor bisikletini.
Pardon Kayseriy di galiba. Ahmet Ediz olabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@tsahna Gecmis olsun nasil oldu. Ayni bu sekilde bir hasarı arkadasim Eskisehir de yaptirmisti.
Yaklasik 2 sene oldu halen kullaniyor bisikletini.
Pardon Kayseriy di galiba. Ahmet Ediz olabilir.
Antalya - Kemer yolu üzerinde 3 adet tünel var. 1 kısa 500m filan diğerleri 1.2km uzunlugunda tünellerde çok fazla süratle geçen araçlar olduğu için kaza oranı yüksek bu yüzden kaldırımdan gidelim dedik gidiş de kaldırımlarda sıkıntı yoktu (oynayan bir-iki beton kapak dışında) dönüşte kaldırımdaki beton kapaklardan ikisi yoktu. Görmekte geç kaldık Allah'tan ben kaldırıma bisiklet yol üzerine düştü, görünen parçada kaldırıma çarptı sanırım.. neyse ufak tefek sıyrıklarla atlattık yaşıyoruz en azından :)

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.070
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bizim eve çok yakın sayılır ben bir uğrayayım müsait bir zamanda bakalım ne iş yapıyorlar, kadro vs de yapıyorlar mı öğrenelim.