Karbon Kadro Kesimi

Tepki
28
İsim
Burak Saatçioğlu
Bisiklet
Colnago
Merhabalar,
Cinelli 54 Pro best of bisikletimin sele borusunu kısaltmak istiyorum. Kadro ile bütünleşik sistem yapmışlar. Fakat bugün bisikletçide kısaltamayacağımızı farkettik sağlıklı yollarla. Boru içindeki tutan parça kadroya sabit bu yüzden bu boyda kalmak zorunda. Sizce boruyu sonuna kadar kesip kelepçeli sisteme geçirmek riskli bir deneme mi olur. Böyle bir işlem yapan var mıdır. 2.5 cm lik bir kısaltma lazım.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://www.bike-palast.com/out/pictures/master/product/1/ritch_stubby.jpg

Sanırım kadronuzda şu çeşit bir sele borusu-adaptörü kullanılıyor aslında bunlarda 2-3 cm yükseklik ve bir o kadarda seatback ayarı vardır ancak en alt konumda size yetmiyorsa tabii ki o kısımdan gerektiği kadar karbon şaft borusuna sahip maşalar nasıl kesiliyorsa bu da kesilebilir.
Nasıl kesildiği hakkında tam emin değilim yanlış yönlendirmek istemem, bilen biri yazar veya üst seviye parçalar satan bir bisikletçi de size yardımcı olabilir; emin değilseniz sakın taşlama makinesine sokturmayın veya bilmediğiniz bir testere ucuyla kestirmeyin karbon dokusu bildiğiniz üzere zarar görür.
Bu arada sakın sonuna kadar kesip kelepçe takmaya çalışmayın hem sağlıksız bir yöntem hem de sele borusu ve kelepçe bulabileceğinizi sanmıyorum, orjinalliği bozmanızda cabası.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Seleborusunun icinden bir fotograf atabilirmisiniz.
Normalde tümlesik olan seleborulari kisaltila biliyor, sizinki ilk olur budurumda. Ayrica kesinlikle boruyu dibine kadar kesip kelepceli yapmayin, kadroya yazik etmis olursunuz cünkü olmuyor.

Yapacaginiz islem....

1. 2,5cm ölcün ve oraya bant yapistirin (2,5cm rahatlikla kesile bilir)
2. ince agizli testereyle kesin (Ben Karbonda metal testeresi kullaniyorum)
3. Kesdikten sonra kesdiginiz yere japon yapistirici yada parmaginizin ucu ile hafif silicon sürün. (Karbon acik olan yerden nem kapar ve örgüyü dagitir)
4. Adaptörünüzü (Mast Topper/Stubby) takin, ve ayarinizi yapin. (Adaptör yaklasik +/- 3cm'e kadar ayarlana biliyor.

Yapmadan önce yinede her ihtimale karsilik bir iki Fotograf atinki nasil oldugunu görelim bi. Yani bisikletcinin nedemek istedigini ben merak ettim.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@Burak Saatçioğlu
Karbon kesilecekse dremel Matkap kullanılmalı. Çok hızlı ve kesin çizgi halinde kesmek lazım ve o yapilan yekpare sele kızak tutucuyu aynen aşağı almak lazım. Yani istenen kadar kesip yeni sele kızak yatağını borunun ucuna karbon yapıştırıcısıyla yapıştırılmalı.
Ayarlı sele borusu yapılamaz çünkü kelepçeye ve dikey boruya normalden daha ince Kabon kullanmak için tek parça yaparlar. Yani tek parça olması hafiflik içindir. Kesilip kısaltılması bile risk ama kesip kesilen uca sele kızak yatağı takmak çok etkileyeceğini sanmam.

• Beğen
Tepkiler: Burak Saatçioğlu
Tepki
28
İsim
Burak Saatçioğlu
Bisiklet
Colnago
@Hakan Can Onrat Bisikletimde kullanılan parça dışına kapak olarak geçirilmiyorda tam tersi içine oturtuluyor. İç taraftaki tüpün de içinde yanaklar var o yanaklara oturuyor bu parça da. Ama sizin ve @Murat Cömez 'ın da bahsettiği gibi üstüne geçirilen bir mast topper alarak bu olayı rahatlıkla çözebilirim gibi geldi. @Zekeriya Çab 'ın da kesim için verdiği bilgiler için teşekkür ederim. Boruyu tamamen kesip kelepçe takma olayını da kafamdan çıkarıyorum o zaman.

IMG_7908.JPG

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@Burak Saatçioğlu fotoda olan şekildeyse keseceksiniz sonra Selekızağının olduğu parçayı kabondan temizleyip kestiğiniz yere Kabon yapıştırıcısı ile yapıştracaksınız. Japon epoxy falan olmaz çift komponentli yapıştırıcı olacak.

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.
Tepki
28
İsim
Burak Saatçioğlu
Bisiklet
Colnago
@Zekeriya Çab Dediğiniz gibi yapabilirim. Mast topper da alabilirim farklı bir yöntem olarak. Peki İstanbulda mast topper bulabiliceğim bisikletçi tanıyan var mı? Deneyerek almak daha doğru geliyor sipariş vemektense.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Ben şahsen Mast topper tavsiye etmem Kabon sıkmaya sıkıştırmaya gelmez. Senin parçan o damalı Kısım kadar içeri giriyordur stopper kısa kalır mm2 daha çok yük bindirir.

Parçanın nekadar içeri girdiğini Öğrenmek için tornavidanın yanıyla tık tık ufak vurun ses değişene kadar sesin değiştiği noktada bitiyordur zaten mutlaka onun altından kesin yoksa çok zor olur kesmek. Kesenizde çıkarması zor olur.

Tepki
28
İsim
Burak Saatçioğlu
Bisiklet
Colnago
Yok işte o damalı kısımın içinde daha ilerleyemiyor benim parça. Verevli kesilmiş bir yanak var içerde oraya oturuyor benim seleye bağlı olan parça. Keşke sökebilsem de atabilsem fotoğrafı.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bence o sele borusu kadrodan ayriliyor cünkü bu kadrolar sele borusu olmadan satiliyor. TAm emin degilim, sadece su kadrolarin yalancisiyim.
IMG_6819.jpg

frameset-Pro_Best_Of.jpg