Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Karbon gidon ve gidon boğazı

magirus

Üye
Tepki
5
selamlar,

sormak istediğim soryu hemen sorup rahatlayayım...
dayanıklılık ve sağlamlık bakımından klasik alüminyumlara göre ne denli mukavemetlidir. yoksa sadece hafiflik olarakmı tercih edilmelidir. truvativ veya easton gibi karbon barlar ve stemlerle ilgileniyorum, amacım birazdaha öne eğilip merkez noktamı ortalarda tutmak..

Scudo

Selam..
Karbon malzemeyi üreten firmaya göre değişir bu kavramlar. Easton'ın karbon gidonu şu anda her gidondan sağlam görünüyor.(yaşam boyu garantili) Easton alu gidonlar ise 5 yıl garantili.. Çünkü bunlarda metal yorgunluğu oluşabilir.(karbonda öyle bir sorun yok)
Karbon malzeme duruma göre esnek ama sağlam ya da sert olabiliyor..Ama alüminyumdan darbelere karşı kat kat dayanıklı. (OCLV karbon Trek kadroyu sadece çatlatmak için 20-25 balyoz darbesi gerekmiş bir kere)

Ama markasız bir karbon gidon, sele borusu veya boğaz bulursanız iyi düşünmek gerek. Bir de firmaların özel ilgi alanlarına bakmak lazım..Mesela Trek yıllar önce Easton'ı kıskanıp 130 gr.'lık bir gidon çıkarmıştı.."System 3" diye adı vardı sanırım. Amerikalı meşhur bir bisiklet yazarı da "Hadi hayırlısı, inşallah kırılmaz" diye yazı yazmıştı bu gidon hakkında.. Benim de kullandığım bu gidon bir gün turda boğaza bağlandığı yerden uyarı vermeksizin kırıldı.. Paldır küldür düştüm tabii..(tam bir yokuşu çıkmak için ayağa kalktığım sırada). Ve o yokuşların devamında kenarları uçurum olan bir yoldan sıkı bir hızla inecektik.. (Yani iyi ki 3-5 dakika sonra kırılmamış-yoksa bu yazıyı yazmaya fırsat olmayacaktı)

Sonra Trek o gidonları geri topladı zaten..Şimdi Trek kendi markasıyla gidon üretmiyor..

Selamlar..
Gürsel

İnsanda şans olacak, ben buna canı gönülden inanırım bazıları şanşlı doğar. Bazıları ise sonradan şansı yakalar, benim gibilerse doğuştan şanssızdır.. 3 tekerlekli bebe bisikletiyle daha ilk ölümcül kazayı mekanik problemden dolayı tırnak çıkmasıyla atlan, daha sonraları fren, gidon, sele borusu maşa ve zincir ve bilimum hareketli hareketsiz tüm parçaların gazabıyla türülü türlü kazalar yaşayan biri olarak kaliteli malzemeye verilen paranın boşa olmadığını biliyorum. Ayakta depara kalkıpta pedala bastığınızda anaaa pedal boşta deyip (zincir atmış) fren kollarının gözünüzün 1cm yakınından film şeridi gibi geçtiğini düşündüğünüzde şansın yada şanssızlığın sizin üstünüzdeki etkisini anlıyorsunuz. Bu elektronik ekipman alırken de geçerlidir, ben alırım 1 sene sonra bozulur, millet yıllarca kullanır tık etmez... anlamış değilim (meslekte elektronik bu arada) Pek anlatamadım zaten edebiyatımda iyi değildi benim kopya mopya geçerdim hep. :) Konuyu şanstan açtım nerden nereye geldim :)
Zamanın birinde peder bey Dino BMX almıştı bana gidonda ve selede kırmızı renk protectionlar vardı BMX2000 yazıyordu o bisiklete ne yaptıysam kıramadım (kırınca yenisini alınıyordu çünkü) 3 sene kullandım sıkıldım komşuya verdim, yani parayı iyi ürüne vermek şansın yönünü size çeviriyor. ;)

Back