Kapı Kazası

thedewil

Üye
Tepki
86
İsim
thedewil
Bisiklet
Mosso
Öncelikle bu ufak kazayla, çok geçmiş olsun.

Bu kazaların olmasının en büyük sebebi daha bisiklet sahibi olmadan, bisikletin "Bisiklet için trafik yok" diye tanıtılması. Trafiğe çıkan herhangi bir araç için, trafik yok diye bir durum yok. Bütün araçlar gibi biz bisikletliler de kurala uymak zorundayız. Bunun aynısını motorsikletliler de yapıp, emniyet şeridi ihlali vs. yüzünden sürekli kaza yapıyor, sinyalsiz sağa sola şerit değiştiriyorlar.

Trafikte duran bir aracın, solunda bir şerit daha varsa uygun şekilde "sinyal verip" sollama yapmak durumundayız. Sağında azıcıkyer var oraya sığarım deme gibi bir lüksünüz yok. Nasıl ki sizin kullandığınız şeride uygunsuz bir şekilde başka bir dört tekerli aracın girmesi sizi tedirgin, rahatsız ederse; sizin de bunu yapmamanız lazım.

Dediğim gibi bunun en büyük sorumlusu bisikleti "trafik yok" diye tanıtanlar. Emniyet şeridinden araçların kör noktasından, trafik kurallarını ihlal ederek giderseniz trafik yok. Kaldırıma çıkıp, trafiğe kapalı alanda bisiklet sürerseniz trafik yok. Trafik kurallarına uyarak bisiklet sürene de, trafik kurallarına uyarak dört tekerli araç sürene de aynı trafik var.

Scudo

redwar

Üye
Tepki
25
İsim
Yahya Yurtseven
Bisiklet
Diğer
@bahatarlaci Arkadaşına geçmiş olsun dileklerimi iletirseniz sevinirim, ve bir dahakine öyle yolun ortasında 4lü yakmadan bekliyen sarı civcivler ve mavi kafeslerin yanından geçerken biraz daha derinlemesine almasını veyahut sürücü tarafından geçmesini tavsiye ediyorum. Zira arkadaşınız hafif bir olay yaşamış ya hızlı olsaydı o arkadaşınıza neler olurdu ?? En çok korktuğum ve dikkat ettiğim şeydir kapılar.

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok geçmiş olsun ucuz atlatılmış bi kaza bence burda suçlu arayıp birilerine kızmaktansa çözüm üretmeliyiz çözüm hepimşz araçların sağındanda solundanda geçiyoruz olacağı varmış olmuş bana30 cm yüksekliğindeki kaldırıma çıkıp araç çarptı olur böyle şeyler napalım

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
Bunun lamı cimi yok. Önümde fren ışığı yanan bir araç görmüş isem direk bende yavaşlıyor ve çok temkinli bir şekilde solundan geçiyorum trafiğide kontrol ederek tabi. Dörtlüleri yaksın yada yakmasın farketmez. Kırmızı fren ışığını görür görmez basın frene...

brdtl

Daimi Üye
Tepki
366
İsim
Bora Dutal
Bisiklet
Orbea
Kaza yapan arkadaşlara geçmiş olsun. Burda kızarak/nasihatle/güzellikle/şakayla yorum yapan, eleştiren herkes iyiliğimiz için yazıyor. Ama şu da bir gerçek ki haklı olmak güzel ülkemizde başımıza gelenleri değiştirmiyor. Haklı ve ölü, haklı ve yaralı, haklı ve sakat, haklı ve mağdur oluyoruz.
Aman dikkat

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Hayalimin tıpa tıp aynısı. Birçok defa kafamda kurmuşumdur şu videoyu.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu

Çok felaket olmuş, istesen denk gelmez dersin ama oluyor.

Ben önümdeki araçların içine ne olur ne olmaz bakıp kontrol ediyorum. Genelleme olmasın ama genelde bayanlar, yaşlı kadınlar ve küçük çocuklar hiç kontrol etmeden lap diye kapıyı açıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: mcb

berberci

Daimi Üye
Tepki
750
@Serkan Mıstınoğlu
Bu videoyu ara ara forumda paylaşmak lazım. Hatta forumun otomatik paylaşım gibi bir özelliği varsa en azından 2 haftada bir bu video paylaşılmalı. Trafikte dikkatli bisiklet kullanımı için bundan iyi ve etkili video olamaz.

• Beğen
Tepkiler: ahmet1914

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bana denk gelen kapı açma hadiselerinde yaş ortalamasi genelde 20-25.
Bunlar kapiyi açmıyor tekmeliyor. Elinden önce ayağı çıkıyor dışarıya:)

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
Malesef biz kaportası bedeni olan kişileriz araba gibi tamponumuz falan yok aman çok dikkat ... :krktm:

Tepki
199
İsim
Muhammet Ertop
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Serkan Mıstınoğlu İbret alınacak bir video. Paylaşım için teşekkürler. Artık sürücü kurslarında sürücü adaylarına yaya ve bisikletlilerin de trafikte varolduğu ciddi bir ders konusu olarak aktarılmalı. Ehliyet sınavlarında "yaya kaldırımında yayaya öncelik vermemenin" karşılığı kırmızı hata. Sinyal vermeyi unutmak da öyle. Sürücü adayı bir kez sinyal vermeyi unuttuğu zaman affı yok. Yani tek hatada direksiyon sınavında kalır. Bisikletliler de değerlendirme formlarında yer almalı.

zagnos

Üye
Tepki
66
İsim
Yavuz hasan
Bisiklet
Carraro
çok sıkıntılı bir durum hiç aklımızdan çıkmaması gereken bir olay
bu tarz gidiş geliş yollarda videodaki kazazede gibi ortadan değil araca yakın gitmek daha doğru olur gibi geliyor bana
bu sekılde hiç kaza yapmadım ama bir kaç defa kaza atlattım

ne kadar doğru bilmiyorum ama ben kendi kendime şöyle bir kaza planı yaptım
videoda ki gibi yolu ortalayıp da gıdersek açılan kapı yandan çarpar yada çarpmamak için ani refleksle kendimizi sola doğru atarız her iki durumda da karşı şeride geçeriz

yol çift şeritse sol şeridi kullanıyorum çünkü sağ şerit yarı park olarak kullanılıyor genelde
gidiş gelişse park etmiş araca sıfır mesafesinden geçiş yapıyorum biri aniden kapı açarsa kapıya ve o kapıdan çıkmaya çalışana bindiririm
en kötü ihtimalle yine kapıya bindirir arabanın önüne doğru uçarım karşıdan gelen aracın önüne düşmekten iyidir

Wberlin

Üye
Tepki
139
Bisiklet
Bianchi
Istanbul trafiginin ilginc bir sekilde yazili olmayan bir akiskanligi var (gundelik olarak otomobil ile trafikteyim) bunu baska sehirlerle kiyaslayarak kesfettim. Bu akiskanligin seklini tarzini ifade edebilmek zor. Zaman icerisinde istanbul trafigine karsi ongurulerim olustu ve bisiklet ile trafikte iken cok bariz birsekilde bu ongorulerim kaza yapmadan ilerlemem icin titizlenmemi sagliyor. Tabiki kaza yapmayacagim anlamina gelmez ama trafigin diline az cok asina iseniz, bisikletli oldugunuzda biraz daha avantajli olma ihtimaliniz var. Gecmis olsun...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu olayin bir kötü boyutuda direk kapıya dalmak veya vücudun bir bolumunun kapiya çarpması.

Benim yaşadığım kazada barent çarpmisti kapiya. O halde savrulmustum yola.

Kapyi açan 30'lu yaşlarında, memur ve geceleri valelik yapan bir ERKEKdi. Bu hatayi herkes yapıyor. Ayirt edilmemeli.

Olaydan sonra daha cok mahalle aralarini kullanmaya basladim.

(link)

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eskiden foruma girerken ne güzel tur paylaşımlarını okur zevkle takip eder,paylaşımlardan birşeyler kapmaya çalışır gerek bakım gerek teknik gerek teorik bilgileri yine bilge insanlardan tecrübe edinmeye gayret ederdik(ki)son zamanlardaki ülkemdeki dolar kurundaki dalgalanmalardan boşta kalan her an forumda şahsen kendi payıma yine hangi arkadaşımız nerde nasıl biçilmiş haberi ile karşılaşacağım diye korkar oldum...yükselen kur falan hikaye,asıl canımı yakan kaza haberleri ve hepimizin bu haberlere kaynak olacak potansiyel sürücüler olduğumuz...konuyu dağıtmadan kazasız belasız sürüşler diyeyim..

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
Araç kapısı sağ elle açılır. O kadar basit bir alışkanlık ki aslında. Yıllar evvel direksiyon hocam iyi sokmuş kafama. Sağ elinizle açtığınızda görüş açınız direkt değişiyor ve kontrol çok artıyor. Amacı zaten direkt bu durumları engellemek.