Kamp Alanları ve Camping 2021

fatihgocmez

Forum Bağımlısı
Tepki
1.720
İsim
Fatih
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kamp alanları dışında, örneğin kumsalda, çadır kurmayı düşünen birine önerileriniz ve uyarılarınız ne olur? Sadece biki defa kamp deneyimim var. Hava kararmadan çadır kurup , uyuyup sabahın ilk ışıklarında yola çıkılacak bir durumda kamp alanına çok gerek yok diye düşünüyorum, yanılıyor muyum?
Çanakkalede askerlik yaparken öğrendim. kesinlikle jandarma veya emniyetten birine sorun. Yasak biryere kamp kurmanın yasal para cezası var bilginiz olsun

• Beğen
Tepkiler: potato ve bis212
Scudo

potato

Üye
Tepki
226
Kamp alanları dışında, örneğin kumsalda, çadır kurmayı düşünen birine önerileriniz ve uyarılarınız ne olur? Sadece biki defa kamp deneyimim var. Hava kararmadan çadır kurup , uyuyup sabahın ilk ışıklarında yola çıkılacak bir durumda kamp alanına çok gerek yok diye düşünüyorum, yanılıyor muyum?
Kesinlikle katılıyorum. Ben şu anda şehirlerarası tur yapıyorum ve hemen hemen hiç paralı kamp alanlarında kalmadım. Öncelikli kriterin gözden uzak bir yer olursa kafan rahat olur. İnsanların çok gelip geçmediği yerler vs. Halk plajları değil de daha bakir koylar bulup kamp yapabilirsin hiç problem olmaz.

Youtube'da aşağıdaki videoda kamp konusuna biraz değindim, fikir sunması açısından izleyebilirsin :)

Çanakkalede askerlik yaparken öğrendim. kesinlikle jandarma veya emniyetten birine sorun. Yasak biryere kamp kurmanın yasal para cezası var bilginiz olsun
Merhaba, ben buna katılmıyorum. Aslında belki de yapılması gereken bu olsa da Türkiye'de bir yere kamp kurarken birisine veya jandarmaya ben buraya kamp kurabilir miyim diye sorduğunuzda olumsuz cevap alma ihtimaliniz çok fazla. Bunun nedenlerinden birisi, sorduğunuz kişinin çok yüksek ihtimalle kamp ile ilgili hiçbir bilgisi olmaması. Dolayısıyla oraya kamp kurmak serbest olsa bile sorduğunuz kişi (sivil veya değil) hiç bir şekilde sorumluluk almak istemeyeceğinden dolayı yasak diyip geçiştiriyor. Tabii ki de yasak yere kamp kurmanın cezası vardır ama zaten bu alanlarda mutlaka bir ibare vs. görürsünüz. Onun dışında birisinin özel mülküne girmediğiniz sürece hiç bir problem yaşamazsınız. Ben ufak tefek problemler dışında hiç sıkıntı yaşamadım.

Yunus EROL

Üye
Tepki
556
İsim
Yunus
Bisiklet
Mosso
Bu konuyu tura çıkmadan önce açtım. Tur bitti ve döndük birkaç cümle yazayım. Turun ilk günlerinde üç gün kampinglerde kaldık. Daha önceki mesajlarımda fiyatları yazmıştım. Çanakkale den sonra Bodrum a kadar kampingde kalmadık. Genelde sahilde bazen uygun bir benzinlikte ya da bir mekanın bahçesinde kaldık. Kampingde kalmak güvenlik açısından güzel ancak bizim gibi bir gece hatta 7-8 saat kalacak turcular için biraz uzakta olan ve bence pahalı olan kampinglere gitme gereği bile duymadık. Bu konuyu kamping işletme sahipleri de okuyorsa şu konuyu dikkate alsınlar lütfen. Kampinge saat 22.00 hatta bir keresinde 00.00 da girdik. Sabah 5-6 gibi güneş doğar doğmaz çıkış yapacağız diyoruz. Kampiingin sadece duş ve elektrik şarj imkanından faydalanacağız. Ancak bu konuda işletme sahipleri bütün campingde kalacak misafir gibi muamele yapıp tam ücret istiyor. Bu konuda biraz daha anlayış lütfen. Turdayız gece girmişiz kampinge duş alıp sabah 6 da çıkıcaz aynı parayı istemek adil değil bence. Bu anlayışla turda kalan günlerde kampingde kalmadık. Açıkçası bu tutuma gıcık olduk. :) öğleden sonra 3-4 gibi girilip denizi imkanları full kalınacaksa campinge gitmek çok daha mantıklı. Mesala saroz campingin müthiş denizi var denizi için bile değer ama 140 tl pahalı. Şimdi ormanlara giriş yasaklandı. Bu süreçte tüm turcu arkadaşlar daha dikkatli olmalı. Orman girişine boş arazi deyip kamp atmak sıkıntı doğurabilir.

potato

Üye
Tepki
226
Orman yangınları sebebiyle daha sıkı denetimler olabilir. Gözden uzak yerde veya tam tersi campinglerde takılmak lazım.
ilk bir iki hafta durum böyle olacaktır ama ben Türkiye’de bazı şeylerin hiç bir zaman değişmeyeceğini düşünüyorum. Zaten ilk önce en basitinden kamp yapmak yasaktır ibaresi koymak, bu konuda düzenlemeler yapmak, insanları bilgilendirmek bile bizim yetkililerin elinden zor gelir. Bu yangın felaketi de o kadar hızlı bir şekilde unutulacak ki şaşıracağız. İleriki zamanlarda hepsini videolarımda göstereceğim…

uuryvs

Üye
Tepki
24
İsim
uğur
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mesala saroz campingin müthiş denizi var denizi için bile değer ama 140 tl pahalı.
Fiyatlar bu sene heryerde arttı saroz civarında 2 yere sordum ikiside nerdeyse aynı fiyatı verdi. Bir sorum var cevaplarsanız sevinirim şarköyden saroza hangi yol üzerinden gittiniz D120 üzerinden mi yoksa kızılcaterzi üzerinden mi ?

Yunus EROL

Üye
Tepki
556
İsim
Yunus
Bisiklet
Mosso
D120 üzerinden gittik. Yeniköy e çıkana kadar canımız çıktı epey zorlandık. Haritaya göre Kızılcaterzi üzerinden daha kısa gözüküyor. O yolda da eğim var mı bilmiyorum. Eğimi azsa oranın oradan gitmek daha iyi olurdu sanki.

Tepki
340
İsim
ömer faruk bulut
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
21 Ağustos'ta Sivas'tan yola çıkıp
1. gün Sivas-Koyulhisar 180 km
2. gün Koyulhisar-Ordu 140 km
3. gün Ordu dinlenme
4. gün Ordu-Samsun 160 km
5. gün Samsun-Amasya 120 km
6. gün Amasya-Tokat 120 km
7. gün Tokat-Sivas 110 km olacak şekilde 27 Ağustos'ta Sivas'a dönmeyi düşünüyorum. Konaklama için kamp alanları(ücretsiz veya kamping) hakkında tavsiye verebilecek var mı?

potato

Üye
Tepki
226
21 Ağustos'ta Sivas'tan yola çıkıp
1. gün Sivas-Koyulhisar 180 km
2. gün Koyulhisar-Ordu 140 km
3. gün Ordu dinlenme
4. gün Ordu-Samsun 160 km
5. gün Samsun-Amasya 120 km
6. gün Amasya-Tokat 120 km
7. gün Tokat-Sivas 110 km olacak şekilde 27 Ağustos'ta Sivas'a dönmeyi düşünüyorum. Konaklama için kamp alanları(ücretsiz veya kamping) hakkında tavsiye verebilecek var mı?
O kadar şehir gezdim bisikletle bu şehirlerin hiç birine gitmemişim : ) Sadece Sivas'ta Şuğul Vadisi'ni önerebilirim orayı da hem biliyorsunuzdur hem de rota üzeri değil 😆

• Beğen
Tepkiler: omerfarukbulut

bis212

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Edremit Akçay civarında, kamp alanı dışında doğada ya da kumsalda çadır kurmuş olan var mı? Doğada çadır kurmak için lokasyon olarak nereyi önerirsiniz o civarda?

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Edremit Akçay civarında, kamp alanı dışında doğada ya da kumsalda çadır kurmuş olan var mı? Doğada çadır kurmak için lokasyon olarak nereyi önerirsiniz o civarda?
Ben Edremit'te kaz dağlarından indikten sonra edremit şehir merkezine 10 km kala bir zeytinlikte kalmıştım. Orada herhangi bir sıkıntı olmadı ama buna benzer birilerinin bağına tarlasına girmek zorunda kalırsanız ve sizi görüp kim olduğunuzu sorarlarsa, karşınızdaki kişinin güvenini kazanmak için çok yumuşak tonda konuşmalı ve cana yakın olmalısınız fazla laubaliliğe kaçmadan durumunuzu anlatın adam zaten sizin hırlı mı hırsız mı olup olmadığınızı bakıyor çoğunlukla hayvanı eşyası malı için endişe ettiği için sizin tehdit olup olmadığınıza bakar. Bu gibi durumlarda insan ilişkilerinde kötü iseniz başınız dertte demektir.

Doğada kamp yani wild camping kendi tecrübelerime dayanarak Türkiye için fazla riskli değil yani çoğunlukla yerleşim yerleri dışında insanların olmadığı tarla, kır gibi boş sahil orman gibi alanlarda isteğiniz yere kamp kurabilirsiniz. Sadece vahşi hayvan riski var onu da neler yapılıp yapılmayacağı konusunda internette çok bilgi var. Wild kampta Birinci konu insansız bölge olacak (en yakın yerleşim yerine de yüzlerce km uzakta olmayın) ikincisi vahşi hayvanlar, üçüncü dikkat etiğim konu da, doğal afet ve arazi koşullarıdır. Yani dere yatağı, ani sel baskını olabilecek yerler, heyelan tehlikesi olan yamaç dipleri, yıldırım tehlikesi olan tepe zirvesi, yangın tehlikelesi olan kuru ot ve tarla gibi yerlere çadır kurmayın derim. Dördüncü durum ise tedarik. Kesinlikle sussuz kamp atmayın ben denedim gece sussuzluktan uyuyamazsınız. Soğuktan veya sıcaktan uyuyamama gibi durumlarla karşılaşmışsınızdır muhtemelen ama sussuzluk çekmek ve uyuyamamak daha beter bişey. Suyunuz yeterli ise geceleyeceğiniz yerde yemeğiniz de olsun, sussuzluk kadar kötü olmasa da açlık nedeni ile de çok uyuyamadığım oldu:D Ayrıca bildiğiniz bir hastalığınız varsa ve bunun ilaçlarını alıyorsanız kesinlikle yanınızda olacak. Beşinci durum ise psikoloji. Çadır uykusuna alışmanız gerekir.Özellikle tek başınıza kamp atıyorsanız, evinizdeki gibi deliksiz bir uyku çekmeniz çok olası değil. Çünkü gece en ufak bir çıtırtı da bile, o çıtırtıyı en az 5 dakika düşünmeniz ne olabilir ihtimali üzerine kafa yormanız çok olası ama korkmayın bu gayet normaldir beyinin savaş ve kaç güdüleri sebebi ile sizi tetikte tutar korkulacak bir şey yok. Tek olmasanız bile çadır uykusu çok rahat olmayabilir uykunuz sık sık bölünebilir buna alışmanız gerekir. Bu tip uykulara vucudunuz alışık değil ise ertesi gün yorgun olursunuz ama vücut çok akıllı bir sistem olduğu için bu uyku düzenine bir kaç günde alışıyorsunuz.

Son düzenleme: