Kalp ritmini ölçen programlar

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
Kalp ritmini yani nabzı ölçen programları (Runtastic heart rate,instant heart rate ,vb.) düzenli kullanan arkadaşlar var mı ? Bilmeyenler için androidde ve iosta bulunuyor bu programlar.Nabzı ölçmek için program başladığında flaş yanıyor ve parmağımızı flaş kısmına tutuyoruz. Program da nabzımızı söylüyor. Kesin sonuç alınan nabız saatleriyle bu programı kıyaslayan arkadaşlar var mı ? Ya da bilimsel açıdan ölçülmesi mümkün mü ? Doğru tahminler mi yapılıyor ? Bu konuda yeteri kadar bilgisi olmayan arkadaşları ve beni bilgilendirirseniz sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci
Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.201
Bisiklet
Specialized
Önce trollük yapayım: Kalp ritmi ile nabız aynı şey değildirler. Nabız, dakikada kaç kere attığıdır. Kalbin ritmi ise atışların düzenli olup olmadığıdır. Telefonlardaki bu programlar derinizin renk değişimine göre nabız ölçüyorlar, ritmi hakkında hiçbir bilgi vermiyorlar (atrial fibrilasyon falan olup olmadığını gösteren telefon uygulaması varsa da ben duymadım).

Bu programlar, nabzı yeterince doğru bir şekilde gösteriyorlar. Zaten anlık değil de 8-10 saniyelik bir sürenin ortalamasını verdikleri için ufak ölçüm hataları gösterilen değere az yansıyor.

homosapien

Daimi Üye
Tepki
16
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bendeki nabız saati ile denemiştim programı parmağını oynatmadan düzgün tuttuğun müddetçe ikiside aynı veriyi gösteriyordu. Fakat problem o programları spor esnasında nasıl kullanılacağı.

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
Sigma nabız ölçer kullanıyorum. telefonla eşleşmiyor onun için yüksek seviye olan göğüs bandından almak gerekli ( tuzlu birşey) ama saat çok güzel açıkçası.. idman saatini, yaktığın ortalama kaloriyi, kalp ritmini, ve bunların ortalamalarını tutuyor ayrıca toplam olarak kullanım bilgilerinide hafızada tutuyor. Hediye geldi bana para vermedim o yüzden bilemiyorum ne kadar ama iyiki gelmiş.

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
Hocam benim nabız hep otururken 58-60 çıkıyor ama aileden birisine ölçtürdüğüm de 90-80 arası değişiyor sorun bende mi bu mu yanlış anlamadim :D

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.201
Bisiklet
Specialized
@Melih Muratoğlu

Genelde 60-100 arası nabız normal kabul edilir. Sizinki bundan biraz daha düşük ama sürekli spor yapanların kalbi büyüdüğü için şaşırılacak bir durum değil.

• Beğen
Tepkiler: Melih Muratoğlu

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
konusu varken buradan sorayim gunluk kullanimda kola bileklik saat gibi takilanlardanda degilde gogus bandi seklide fakat uzun sureli kullanimda cok fazla da rahatsizlik vermeyen bir gogus bandi var mi acaba . telefonla surekli entegre olsun ama gun boyunca giyilecek cunku bilektekiler ayni gogus bandi gibi calismiyor ustteki arkadasin dedigi gibi biri nabiz birisi kalp ritmi.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Muhtemelen aynı şey değil ama bende dx.com dan 15-20 TLye aldığım aldığım bir tane nabız da ölçen kol saati var. Diyebilirim ki 5 para etmez. Çünkü istirahatte iyi, hafif eksersizde iyi ama asıl nabız bilgisnin çok önemli olduğu 140-150lerden sonra kesinlikle doğru ölçmüyor (ya bendeki dandik ya da sistemleri nedeniyle yüksek nabızları doğru ölçmiyor).