Kaldırımda bisiklet sürmek yasal mı?

Tepki
47
İsim
Mehmet Fikret
Yanlis bakis degil Tavsiyem Hollandayı inceleyin onlar çocuklara bisiklet çevreciliği ogretiyor.bu yanlıs diyenler sağlık sorunu var demektir dr gidin.yolda türü.esini bilmeyene otomobil ehliyeti ver cinayet gibi kaza işlesin ?.bayramda olenler surucu hatasindandir.unutmayin.

Scudo

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.700
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bisikletgundemi
11 yaş yeterli bence. Bir yerden başlaması lazım.

Tepki
36
İsim
Onur Can İçlek
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bisikletgundemi

Bugün yaşadığım şehirde pazar var. Aşırı yoğun biçimde insan ve araç trafiği var. Bugün bisikleti iş yerimde bıraktım ve eve kendi imkanlarımla gidiyorum. Ayrıca yol yerine kaldırım tercih edersem tehlike olduğunu düşündüğüm zamanlarda tercih ederim. Şartları bilmeden yorum yapılması hoşuma gitmedi ve ona göre tepki gösterdim. Sığ bir yorum yerine bu tarz geniş düşünceli yorumlara saygı sonsuz. Vesselam.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hiç unutmuyorum, ortaokul zamanlarıydı. Biriktirdiğim parayla bisikletimi almaya gitmiştik, bisikleti tabi mobilyacıdan almıştık o zamanda öyleydi denk gelmişti. :D Neyse bisikleti arabanın arkasına yatırdık, bende sallanmasın devrilmesin diye yanına uzanıp getirmiştik. Tabi o zaman böyle bisiklet sele ayarıdı zartı zurtu yoktu, adam kafasına göre ayarlamıştı. Eve varınca direk bisikleti alıp ilk hevesle turlamaya başlamıştım, tabi biraz büyük geldiği için ayaklarım yere tam basmıyordu, kaldırımdan giderken 3-5 tane teyze karşıma çıkmıştı. Yavaş yavaş geliyorlardı, şimdi dursam ayağım yere değmiyordu, atlasam anca durabilirdim, bende yavaş yavaş geçerim diye durmadım tam aralarına gelince hız sıfırlandı ben olduğum gibi sağ yanıma devrildim. :D 2 teyze benim çarpmamla yana doğru sendeledi.birisi düştü mü çömeldi mi bilemiyorum, tabi bende yere düştüm ama utancımdan acı hissetmiyorum. Teyzeler bir başladı saydırmaya küfür, beddua etmeye sorma. :D Kendinden büyük bisiklete biniyor, üstümüze mi çıkacak nedir, nasıl insanlar var nasıl ailer var vs vs saydırdıkça saydırmışlardı. Ben tabi utancımdan bir şey diyemiyorum, herkes bana bakıyor. Bisikleti elime alıp sürüp kaçmıştım oonu hatırlıyorum. :D

Kısasadan hisse, nasılki araç yolunda araçlar bize tehlike oluşturuyorsa, kaldırımda da bizler yayalara tehlike oluşturuyoruz. Tabi bir aracın çarpması gibi etkimiz olmaz ama yaşlı insanlarda ciddi yaralanmalara sebeb olabiliriz. O yüzden kaldırımdan gitmemiz yasak. Yine gideceksek insanlara karşı paranoyakça yaklaşmaktan başka çare yok. Çünkü bazen o kadar dengesiz manevra yapıyorlar ki aklınız şaşar. Özellikle ters yönden kenardan giderken, kaldırımdan yola atlayanlar sizin gittiğiniz yönden gelen araçlara odaklandıkları için sizi görmüyorlar. Hem suçlu hem kusurlu olursunuz, hem cezaya hem kavgaya girebilirsiniz... Bazen düşünüyorum, bu kadar risk bu kadar ekonomik ve psikolojik baskıya değiyor mu diye?...

Tepki
3
İsim
emre
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
Merhabalar az önce saat 23.00 sularında, caddedeki kaldırımın sağ kenarından yürürken ortalamanın oldukça üstünde hız yapan bir bisiklet sürücüsü adeta beni sıyırarak geçti, ikimizde aynı yönde ilerliyorduk, arkamdan geldiği için bisikletli sürücüyü yanımdan geçene kadar görmedim, benzer bir olay yaklaşık 2 hafta öncede başıma gelmişti, muhtemelen aynı sürücüydü beni geçtikten bir süre sonra kaldırımdaki bir tümseğe kasıtlı şekilde sert girerek hafif bir zıplama hareketiyle yoluna devam etti, merak ettiğim husus ise hem yolun hem kaldırım boş olduğu böyle bir saatte herhangi bir yere gecikme kaygısı olmadığı açık şekilde belli olan ve keyfi şekilde tehlikeli sürüş yapan bir sürücü bana çarptığı taktirde nasıl bir yol izlemeliyim, iyi ihtimalle bana çarptıktan sonra durur konuşup anlaşırız, ancak hiç durmaz ve yoluna devam eder ise ne gibi bir yol izlemeliyiz ? plaka gibi sürücüyü takip edilecek bir sistemin olmaması ve sürücünün kask taktığı için yüzünün net şekilde seçilemeyecek olması, böyle bir olayın çarpanın çarptığıyla kalması şeklinde sonuçlanmasına sebep olabilir diye düşündüm ve bu ihtimal beni çok rahatsız etti, her gün yaklaşık 30dk yürüdüğüm bir güzergah o yüzden olayı görmezden gelmek istemedim ve tecrübeli üyelerin olduğu belli olan bu sitede bu sorunumu paylaşmak istedim, tecrübelerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim, iyi forumlar

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Emre_bisiklet
O hızla size çarparsa ikinizde hastanelik olursunuz. Bir yere kacamaz zaten.

muratdogu

Üye
Tepki
20
İsim
Abdullah
Bisiklet
Scott
@mehmet fikret
@mehmet fikret
@mehmet fikret
Üstteki mesajı görünce, ben bu tarzı bir yerden hatırlıyorum dedim ve geçmiş mesajlara bakınca yanılmadığımı gördüm :)
Sanırım Mehmet Beyi anlamak için çaba sarfetmek gerekiyor ?

Gurkan Genc

Aktif Üye
Tepki
850
Bisiklet
Kron
Bisiklet sürerken kaldırıma çıktığım şehirler olur ; ) Bazen sürüyorum bazen yayalarla birlikte yürüyorum. Bazı ülkelerin sürücüleri hakikaten oldukça kötü veya trafik bazı alanlanlar çok hızlı akıyor ve bisikletine yer olmuyor.

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
@Gurkan Genc
Merhaba Gürkan bey sizi görmek ne güzel. Hayırlı yolculuklar diliyorum. Selametle.

Tepki
47
İsim
Mehmet Fikret
bısıklete bınmeden once kullanım teknıklerını ıyı bılmek lagzım bızım zamanda cok tvler you tube cekılen tanıtım vıdeo yoktu elestırmek kolay kucumsemede yurt dısında tek fark yayada bısıklete saygı begenırsınız begenmezsınız yabancıda kendı ulkesı gıbı zannedıyor. fark bu bız gordgumuzde cok dogru bıldıgımız yanlısı gordık cunku dedıgım gıbı eksıklıgımız 2 tıp bısıklet bılıyordum oyle sanıyordum 40 sene evvel yarıs ve sehır bısıkletı konustugumuzda genler guluyor tıye alanda var oyle kabul edıyorum ınsanları herkez kendısı gıbı bılıyor.mukayesede etmek kolay Bısıklet konusunda toplum bılıncı olursa bısıklet suruculerı artar sektorde olusur.suanda var bılıyorum. boya sektorunden tanıdıklarımda var.

daredevıl

Üye
Tepki
52
İsim
Serkan
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Türkiye toplu ve yerleşik yaşamın, dolayısıyla trafik kültürünün henüz oturmadığı bir ülke.
Motorlu taşıt sürücüleri kendilerini "şoför" olarak isimlendiriyorlar. Yayalar ve bisikletliler ise kendisini "şoför" olarak adlandıran bu kitle için arabası olmayan şoförler, sokaktaki bitki ve hayvanlar ise onlar için dekordan ibarettir. Dolayısıyla çoğunluğun, aynı yolu kendisi ile paylaşan bir diğerini insan olarak görme durumu yok.

Trafiğimizin yerleşik temel iki kuralı var:

1-Büyük olmak; büyük ve pahalı bir otomobil kullanırsanız trafik içerisindeki diğer araçlar sizin çevrenizde trafik kurallarına daha uygun, size karşıda daha toleranslı davranır. Gün içerisinde küçük otomobil, iki tonluk bir arazi aracı ve katlanır bisiklet ile trafiğe çıktığımda ayrı ayrı bu ibretlik tabloyu görüyorum.

2-Önce ben; açıklamaya gerek yok sanırım.

Bisiklet tutkusundan vezgeçilemiyorsa, aynı zamanda da hayatta kalmak icap ediyorsa yayaların önceliğini ve rahatını kesinlikle ihlal etmeden kaldırımı kullanmakta fayda görüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy
Tepki
47
İsim
Mehmet Fikret
90 senenede olmamıs cok fazla bısey soylemeye gerek gormuyorum .bır soz nekadar anlatırsan anlat karsındakınının anladıgı kadardır. derler kısaca bast konu cozememısız bundan sonrasıda zor.:))))

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu forumun dil bilgisi ve yazma kabiliyeti gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor.

Tepki
47
İsim
Mehmet Fikret
bogazıcınde her yıl duzenenen halk kosu var davar pınık yapıcaz dıyen hırbo amac dısı kullanan cok yer bısıklet fark etmıyor kac kere münasaya da sahit olduk bızde uyardık burası bısiklet sürücüsude efendıce uyarıyor.karsısındakı okuz bısıklet yolunda mangal yapıyor. :)))))konusmasını bılmez davar dolu ....

Yorgun

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Tacir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mehmet fikret

Mehmet amca yazdıklarınız pek anlaşılmıyor . Bir az soğukkanlılıkla anlatsanız ...
Saygılar .

• Beğen
Tepkiler: :DDD

Arkockutay

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Kutay
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet yolunda yürüyen biri görünce biz nasıl deli oluyorsak, yayalar da kaldirimda bisiklet gorünce deli oluyorlardır. Ben bisikletcinin halinden anladigim icin kaldirimla dikkatli surene lafım yok ama kaldırımda hız yapana,yayanın üstüne sürene ceza şart.

bytburak

Üye
Tepki
1
İsim
Burak
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
değil diye biliyorum ama şimdi yoldan gidince arabalar gelip niye yoldan gidiyorsun kaldırımdan gitsene diyor. kaldırıma geçincede teyzeler falan niye kaldırımdan gidiyosun yoldan git diyor. biz nereden gidecez ya küçük bir yerde yaşadığım için ''hopa'da'' yaşıyorum bisiklet yolu var ama başka yerlere falan yk sadece sahjilde var bisiklet yolu ordada insanlar bisiklet yoluna geçiyor çıkın deyince kızıyorlar. bi çözüm bulunması lazım