Kaldırıma bırakılan bisikletler toplandı

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından ana caddelere ve kaldırımlara bırakılan Bisikletler toplandı. Yetkililer ağaçlara ve direklere bağlandığı gerekçesi ile toplanan Bisikletlerin, sahiplerinin belli bir bedel ödemesi sonucunda geri verileceğini bildirdi. Uygulama sonucunda bir çok bisiklet ele geçirildi. Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri dün kent merkezinde yaptığı uygulama ile ana caddeler üzerindeki ağaç ve direklere kilitlenen Bisikletleri topladı. Uygulama sonucu bir çok bisiklet ele geçirilirken bazı bisiklet sahipleri ise, “Ulaşım pahalı olduğu için Bisiklet ile gidip geliyoruz. Onu da Zabıtalar topluyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz” diyerek bu duruma tepki gösterdi. Yetkililer Bisiklet sahiplerinin, uygulanacak cezayı ödedikleri taktirde Bisikletlerini geri alabileceklerini söyledi.

08.04.2006
Sakarya Gazetesi
--------------------------------

Ya böyle saçmalık olur mu ya... Yeter artık :boese157: Birileri çıkıp durdursun şu Büyükşehir Belediyesini...

Bu sefer kaptırmadığım için şanslıyım. Geçen sefer kaptırdık bisikleti. "Kaldırım işgali, ağaca, direğe zarar verme" suçuymuş cezası 138 ytl !!! Neyse ilk seferlik vermedik ama olayın aslını açıklıyorum burada sayın Büyükşehir Belediye Başkanı şehrin (özellikle tramway yolunun) görünümünü bozduğunu için bisikletlere alerjisi var... :boese157: Bisiklet düşmanı bir başkan istemiyoruz....

Şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden Esnaf Sarayı yanına bile biz bisikletle gidemeyecek miyiz ? Böyle bir rezillik hangi ülkede hangi şehirde var. Medeniyet diye konulan Tramway'a binmeyenler cezalandırılır oldu. Biz bisikletle heryere gitmek istiyoruz. Madem kaldırıma bırakmak yasak oraya bir tabela koysanıza yasak olduğuna dair... Peki nereye park edicez biz bisikletleri ? Park yeri yaptınız da biz oraya koymadık mı ?

Eskişehir'li arkadaşlar buna bir çözüm için birşeyler yapalım ? Var mı fikri olan ? Geçen sefer zabıta müdürü ile uzun uzun konuşmamızın, itirazlarımızın bir etkisi olmadığını tekrar görüyoruz. Halen bir park yeri yok, yasak için tabela v.s. yok... Büyükşehir Belediyesine, Alt belediyelere başvuralım... Yok mu tavsiyesi olan. Yeter artık bıktım bu rezillikten... Polise gidiyorum belediyenin yetkisi var, biz bakamıyoruz diyor... Ya böyle rezillik yok kafamın tası attı ya...

Bir de Büyükşehir Belediye başkanımız yıllarca Üniversite Rektörlüğü yapmış, son derece eğitimli biri :eek: Bu kadar eğitim alıp da bisikletlere bu uygulamayı yapabiliyor, düşünemiyor, bir çözüm üretemiyor ya yazıklar olsun.... Ne başkan'a ne de Eskişehir'e YAKIŞMIYOR.

Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sonrada itiraz ediyorlar Türkler zeka testinde son sıralarda çıkıyormuş diye. Test yapmaya gerek yok. Uygulamalardan bir netice çıkaramıyor musunuz ? Şaka gibi geliyor. Bisiklet alerjisi var demek ki adamda. Yakında yaya olanlarıda toplayabilirler Eskişehir de oturanlar dikkat etsin. :) Yada telefonla konuşurken yada ayakkabınıza bağlarken vs. ağaç veya direğe yaslanmayın dikkat edin. :) Bir avukat arkadaşıma danıştım, önce karakola gidip çalındığını bildirsin, sonrada savcılığa suç duyurusunda bulunsun dedi. Çünkü bu yaptıklarına , yasal bir dayanak bulmaları çok çok zor. Kılıçreisin dediği gibi , mail veya telefon verebilirseniz mesaj bombardımanına tutarız. 3000 üyemiz var değil mi ? Belki bir işe yarayabilir.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
havalar iyileşmeye başladı, demek ki insanlar artık tramvaya binmiyor...

olmaz ama bu böyle bilmem kaç milyon dolar borç ödenecek, kullanın şu tramvayı sevgili hemşehrilerim...

Özcanak

Forum Demirbaşı
Tepki
522
tam anlamıyla kabus.. benim bisikletime bunu yapacaklar ha..:boese157: gel de anaşist olma memlektte.. yaşayamayalım diye her zemin hazır yurdumda.. eller gidiyor aya, malesef biz hala yaya.. niye çünkü Eskişehir'de şuan bisikletlerimiz toplanıyor :7:

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
öncelikle bu bilgi teşekkürler.kesinlikle aklımda bi kenarda duracak... bu arada (link) site bu.baktım baktım muhatap bulabileceğimiz bir mail adresi bulamadım.öncelikle bilgi edinme kanunu çerçevesinde soruların yöneltilebileceği adrese toplanan bisikletlerin neye istinaden toplandıklarını sormakla işe başlamak lazım.eğer yasal dayanakları yoksa savcılık yolu açık demektir.

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167
Olurmu boyle iş yahuu..

Ortalıgın duzenını bozacak sekılde park halı varsa kaldırabılır..

Ama abi bısıklet otoparkları yapsınlar bari..mıllet tabı dırege baglar...

Yanlışş yanlışş yapıyorsun Beledıyee....

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
Murat Cer bilgiedindirme adlı alıcılara - diğer seçenekler 12:38 (0 dakika önce)

Aşağıda verdiğim linkte yayınlanan haber beni çok üzdü.Eskişehir'li bir bisiklet kullanıcısı olarak, bzaılarının değeri bir kaç bin YTL'yi bulan bisikletlerin kilitlerinin kesilerek toplanmasını kınıyorum ve "Avrupa kenti Eskişehir" sloganı ile ters düştüğünü düşünüyorum.hele ki gücünü iki üniversitesi ile çok sayıda öğrenciden alan bir kentte bisikletlilere yapılan bu muamele sanırım Avrupa'da değil Afrika'da bile yoktur.

(link)

Sorum şu, bisiklete binmenin yada kilitlemenin yasak olduğunu gösterir herhangi bir uyarı olmamasına rağmen bisikletlerin toplanmasındaki yasal dayanak nedir?

ilgilenir ve cevap verirseniz sevinirim.

Murat CER
Eskişehir

yukarıdaki iletiyi bilgi edinme hizmeti kapsamında kocamanşehir belediyesine gönderdim. bakalım cevap ne yönde olacak yada olacak mı?

speedy

Üye
Tepki
26
Dünyanın en zengin, en medeni ülkeleri, bisiklete biner... Hükümet, bisiklete binmeye özendirir, bizimkiler de çoğu şeye olduğu gibi bu gelişime de köstek olur. Toplanmak lazım, bugün Eskişehir, yarın biz. Vay be ne durumlara düştü ülke???:(

T

Tuğrul

Misafir
Tabi ki köstek olur.Eğer hükümet bisikleti desteklerse bu kadar akaryakıtı kime satacak da vergi toplayacak.Ne kadar akaryakıt o kadar vergi.Ne kadar taşıt o kadar vergi.Türkiye'de en çok vergi (oran olarak) cep telefonu,taşıtlar ve akaryakıttan alınıyor.Kimse; yollar yetermi? Kaza riski var mı diye düşünmüyor.

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Sondan başlayayım. Bizim başkanın derdi akaryakıt değil malesef Tramway !!!
Ve içerisinde bisiklet olmayan bir çağdaşlık ! anlayışı...

Geçen sefer sinir küplerine bindim. Saatlerce çalışıp dışarı çıktım bisiklet yok. Bir şok. Çalındı... Sakinleşmek epey zaman aldı. Sakin kafa ile düşündükçe de içinden çıkamamıştım. İlk iş olarak alışveriş merkezi (Esnaf Sarayı) güvenlik görevlilerine bisikletin çalındığı söyledim, güvenlik kameraları olup olmadığı söyledim... O da yok belediye topladı demez mi ? Yahu kilitli bisiklet orda duruyor kime ne zararı var, nasıl kesip alır benim bisikletimi ? Siz ne işe yararsınız bu alışveriş merkezinde, nasıl bir yetkidir bu gibi çıkışlarıma dayanamayan güvenlik görevlisi büyükşehir belediyesine gitmemi söyledi...

Gittim, tabiki hava karardığı ve mesai saati bittiği için yarın gel diyip geri çevirdiler zaten kimse de yoktu. Yarın oldu giderken aldım faturasını, belediyeye varmadan önce çarşı karakoluna... Olayı anlatıyorum, şikayetçiyim, belediyenin böyle bir yetkisi olmamalı diyorum, onlarda yok yeni yasa çıktı çarşı içinde artık böyle yetkileri var diyor. Neyse anlıyorum ki devletin güvenlik gücü olan polisten de bize fayda yok. Zabıta merkezinin yolunu tutuyorum... Neredeyse 2 günümü yedi... Bu vaktin hesabını kim verecek ?

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Amiri, Müdür Yardımcısı derken sonunda Müdürü ile bizzat görüşüyorum... İtirazlarımı aynen iletiyorum. Diyorum böyle bir yetkiniz varsa görmek istiyorum. Çıkartıyor kağıdı yeni gelen bir yazı neyse pek de ikna edici olmasa da var gibi böyle bir yetkileri. E diyorum peki orada bir uyarı levhası var mı ? Ya da bugüne kadar şehirde bu yasak duyuruldumu ? Basında gazetelerde ? Hadi diyorum uyarı levhası yok, koyduğunuzu varsayalım bisikletlerimizi nereye park edicez ? Sana benim kilidimi kırma hakkını kim veriyor ? Bisikletimi 2 gün gasp etme hakkını kim veriyor ? Varsa cezası kes fişi bırak üstüne. Ama önce böyle bir cezayı net olarak duyur ki bilelim. Ve yasak olanın yanında yasal olanı içinde hizmetini koy ki bu millet yasak olanı yapmak zorunda kalmasın. Koy oraya bisiklet park yeri biz oraya koyalım... Bizim de eksiğimiz var v.s. savunmaları geliyor zabıtadan...

Neyse bu seferlik kağıt imzalatacağız vereceğiz size bisikletleri diyor. Bisikletlerin konduğu depoyu topu topu 1-2 kişi koruyor. Evet 100lerce bisiklet 1-2 kişiye emanet... Ve işin korkuncu bu depo daha önce soyulmuş bunu da zabıta söylüyor.

Yapılan uygulamadan kimse memnun değil. Bizim bisiklet kullanıcıları olarak sessiz kalmamız tepkisiz kalmamız imkansız. Zabıta da gelen tepkilerden tabiki rahatsız. Bu işin sorumlusunun kesinlikle Büyükerşen olduğunu da zabıta kendi ağzıyla söylüyor.

Ya insanı zorla anarşist yapıyorlar, zorla isyan ettiriyorlar. Yerim ben böyle çağdaşlığınızı, Tramwayınızı... Tamam belki kaldırımı işgal ediyoruz, şehrin görünümü bozuyoruz ama bunun suçlusuda o yerleri bisiklet yolu ve park yeri yapmayanların bunu akıl bile edemeyenlerin suçu eksiği... Sanırım bu cezaları da başkanın kendisine kesmesi gerekiyor bu kadar düşüncesiz ve bisiklet açısından çağ dışı kalmış eski rektör olarak...

Eskişehirde belki spor olarak 100-200 kişi ilgileniyor bisikletle ama emin olun ulaşım için rakam 10 bini kesin bulur ve geçer. İmza kampanyası, eylem v.s. gerçekten gerekiyor... Derdimizi anlatmanın başka yolu yok gibi... Ayrıca gerçekten önce bunun yasal dayanağını iyi incelemek ya da inceletmek gerekiyor.

Murat Cer abi yapalım artık birşeyler ? 400 ytllik bianchiyi güç bela aldık çok şükür neyse de 1000 ytllik treki bunlar almaya kalkarsa beni delirtir bunlar. Allah korusun... Şimdiden çıldırıyorum ya. Yazık bu millete yapılan eziyetler... Yazıklar olsun dedirttiler sonunda yani. Yaşayan bilir arkadaşlar... 2 gününüzü verip sinir, stresle geçirince insan delirmemek elde değil...

Yazıya yorum yapanlara teşekkürler. Ama artık yorum ötesinde birşeyler gerekiyor.

semrta

Forum Bağımlısı
Tepki
472
öncelikle;

avrupalı ya özenmek türklerde geleneksel birşeydir..
avrupalı gibi giyinmek,onlar gibi yaşamaya calışmak vs..

sevgili büyükerşen
(hala ''sevgili'' diyorum çünkü herşeye rağmen eskiden eskişehir için yaptığı şeyler önemlidir..)
eskişehir i bir avrupa şehri yapma gayretinde olduğu için,eskişehir e,hollandadaki gibi kanal uygulaması ,istanbul gibi tramvay uygulamasını getirdi..
ve eskişehir için;anadolu nun amsterdam ı dedi..
ancak avrupalının herşeyini olduğu gibi,bizde bulunan şartlar ne ise ona uyulmadan adapte etmenin yanlışları gözler önünde..

madem anadolu nun amsterdam ı,o zaman neden bisiklet yolları,park yerleri yaptırmıyor..

eskişehir de hollanda gibi düzlük ve hollanda nın sehirleri gibi ufak bir şehir ve 55 yasında babam,2 yaş büyüğüm ablam dahil olmak üzere pek çok insan eskişehir de işe giderken bile ulaşımını bisikletle sağlıyor..

eğer birşey yapıyorlarsa bunun arkasında durmalılar..
kendisinin de insani mantığının bunu algılamadığını düşünüyorum..
eskişehir genç potansiyeli yüksek bir şehir,suboyundaki mekanlarda oturan gençler bile bu konudan hbrdar edilse ve imza toplansa zaten şehrin yaısı saylır ve bir sonuç elde edilir..

maddi kaygıların sorunlarını gidermek bisiklet kullanıcılarının görevi değildir..
bunu yapan kişiler götürülerini ve getirirlerini düşünüp yapmalıydılar..
eğer görünüm açsından kirlilik yarattığını düşünüyorlarsa (ki bu daha da içler acısı,böyle düşünmek istemiyorum) o zaman bu durum da istanbul belediyesinin,binbir türlü dert varken heryerine lale dikmesine benzemiş..
sonumuz lale devri gibi olursa hiç şaşırmam..
gösteriş meraklılığı ve sonuçları..

• Beğen
Tepkiler: Murat CER

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
10 numaralı mesajımda belirttiğim elektronik iletime cevap çok geçmeden geldi.ancak tam da benim beklediğim gibi :(

bilmem kaç sayılı kanuna göre çıkarılan bilmem ne yönetmeliğinin bilmem bişey maddesi bilmem kaç bendine göre başvurularda yer alması gereken bilgiler aşağıdaki gibi olmalıdır.bilgi edinme başvurunuz, asgari şartları taşımadığından cevaplandırılmamıştır...

zaten efendi gibi cevap yazsanız, kolaylık sağlasanız bürokrasi üzülür.

asgari şartları sağlayıp başvurumu yineleyeceğim ve gelişmeleri burada yayımlamaya devam edeceğim.

sgtalper

Forum Demirbaşı
Tepki
468
Bisiklet
Scott
GERÇEKTEN BU APTAL UYGULAMAYI PRTESTO ETMEK İÇİN 2 GÜN SONRA ESK GİRERKEN KORNAYA BASMAK İSTİYORUM beni engellemeyin

demre

Üye
Tepki
0
forumları okurken şans eseri gördüm bu olayı. herkesin düşündüğü gibi çok gereksiz bir uygulama yapmışlar. zaten heryere bisiklet giremez levhalarını dikmelerinden belliydi. açıkçası ben bunu daha erken bekliyordum. dikip doktorlar' a yada iki eylül caddesi' ne polis görevlilerini her geçen bisiklete ceza kesecek diye her seferinde polis görünce yolumu değiştiriyodum. böyle bir uygulama yapacaklarını bekliyordum ama daha farklı bir iş yapıp beni şaşırttılar. ama şansa istanbuldaydımda bisikleti kurtardım.

belli bir saat belirliyip bisikletlerle protesto etsek belki eskişehirde ne kadar bisiklet kullanıcısı olduğunu görürler