Kahve kültürü

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Filtre Kahve (jacobs) , arada granül (jacobs gold) French press ve electroluxle ilişkim olduğu doğrudur.

• Beğen
Tepkiler: Nicotine34
Scudo

Hakan Bahrilli

Aktif Üye
Tepki
162
Bisiklet
Colnago
@İlbey Yağcı Merhabalar.
Moka Pot daki mantık espresso olduğu için espresso kalınlığında öğütmeniz lazım çekirdekleri. Kg79 var bende de malesef 49 gibi bu da esproesso öğütmek için yeterli değil. Hele de kg49 bıçaklı bir öğütücü olduğu için çekirdekleri parçalayarak yağını dışarı çıkardığı için ciddi aroma kaybı oluyor. Üst düzey öğütücülerin hepsi burr grinder tipinde yani ezerek homojen olarak öğütürler. Bu da espresso için olmazsa olmazlardandır. Fotoğrafçılıkta makinadan önce lens alınmasını tavsiye etmek gibi espresso yapmak için de öncelikle iyi bir öğütücüye ihtiyaç var ne yazık ki.

Kendi adıma şu an french press tipi demleme yaptığım için çok da homojen öğütmemesine rağmen kg79 ile sanalbaharat dan aldığım etiyopya sidamo çekirdeklerinden oldukça memnunum. Fiyat / performans ve tazelik olarak ciddi tavsiye edebilirim. Şu ana kadar aldığım çekirdeklerin en fazla 1 hafta önce kavrulduğunu gördüm. Starbucks ve tchibo yu bırakalı çok oldu. İthal edildiği ülkeden kavrulup gelen ve aylarca raflarda bekleyip bayatlamış kahvelerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Kahve çekirdeği kavrulduktan sonra uygun şartlarda saklandığında en fazla 1 ay tazeliğini korur.

suzun7

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
Sercan Uzun
Bisiklet
Salcano
@İlbey Yağcı Bende de moka pot 1 cup var.Krema için kendi tecrübelerime dayanarak diyeceğim tek şey taze kahve.Senin benim yaptığımın bir tık üstü kendin kavurum yapman.Şansıma benim aldığım kahve yeni kavrulmuş geldi.Bende sözen el değirmeni var.Aldığım gün şaşırdım hatta direk krema çıkmaya başladı.

• Beğen
Tepkiler: İlbey Yağcı

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
698
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tchibo'dan kendi markaları olan kahve makinası ve ona uyumlu bolca kapsül kahve aldım. Filtre kahve, espresso, caffe crema, aromalı çay gibi seçeneklerim var ve kendi içlerinde de farklı aroma çeşitlerine sahipler. Bisiklete binmeden yarım saat önce caffe crema ve espressoyu karıştırarak içiyorum. Starbucks, Gloria Jeans vb. yerlerin yaptığından çok daha lezzetli sonuçlar çıkıyor ortaya. Gönül isterdi 3. nesil kahvecilerden gidip öğütülmüş kahve satın alıp, evde özenerek demlemeyi ama Antalya'da bu tür kahve dükkanları malesef yok ya da ben henüz bilmiyorum nerede olduğunu. Her yer saçma sapan kahve dükkanlarıyla dolu.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@İlbey Yağcı tchibo daki elamana evde espresso makinem olduğunu ve öğütülmüş toz espresso istediğimi söyledim. Adam bir kahve verdi tamam dedim aldım geldim bi baktım filtre kahve ve en sert aromalı. Neyse dedim açtık paketi yapacak birşey yok yapayım bakalım dedim nasıl olacak, yani süt bile koysam çok sert geldi ve düzgün tamp olmadı filitreye göre öğütüldüğü için. Sonra gaggia nın grinder i ni aldım.
http://coffeegeek.com/images/5762/200x200/gaggiammgrinder.jpg
caribou nın cross fox çekirdeğini aldım.
http://photos.prnewswire.com/prnvar/20120409/NY83973-a
Olması gereken ayarda öğütüp makinayıda iyice ısıttıktan sonra espressoyu aldım. Yani oyle bi tuttu ki oranları ısısı aroması dedim budur işte. Evde delonghi eco 311 kullanıyorum şuan istediğim kahveyi yapmaya yaklaştım. caribou yu tavsiye ederim ben çok beğendim. moka pot da almıştım fakat biraz zahmetli geldi ve ben beceremedim o yüzden kenarda duruyor süs olarak :D

• Beğen
Tepkiler: İlbey Yağcı

honeybadger

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Bütün sayfaları bir güzel okudum ciddi bilgi birikimleri var. Ben daha beşikteki bebek gibiyim. 1 aydır bodum marka french press ile filtre kahve yapıyorum. İlk başta jacobs aroma denedim beğenmedim. Starbuckstan şimdilik favorim Kenya. Farklı farklı kahve tüketmeye çalışacağım. İlk etapta bir değirmen sart ardından gerekli sitelerden kahveye devam. Bisikletle işe gittikten sonra kahvenin kokusu aramosını içine çekmek mükemmel.

honeybadger

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar aeropress almayı düşünüyorum aliexpressten sizlerin düşüncesi nedir acaba?
(link)

ahmetaldag

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Motobecane
Hario Mill Skerton öğütücüsünü satmak isteyen var mı?

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Moka, Espresso, Ristretto delisiyimdir. Sulu Espresso olan Americano günlük tüketirim. Türk Kahvesi ile mesafeli ilişkim vardır.

Kahve aromaları farklı olabiliyor, Kolombiya çekirdeğini severim ama Asya çekirdeklerinin de mayhoş tadı damakta kalır.

Farklı pişirme teknikleri vardır. Kahve sadece kahve değildir diyorum ve bisiklet molalarında, imkanı olanları, artisan kahvecilerde oturmalarını tavsiye ediyorum.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Filtre kahveyi sert, şekersiz french press'de tüketiyorum. Çekirdeklerimi kendim çekiyorum arada zamanım varsa makinada demliyorum. Bir ton marka denemişimdir sanırım. Bulunabilirlik, fiyat ve lezzet açısından Mehmet-Efendi'nin "çekilmemiş" parlak kutu içinde satılan 500 grlık kahvelerini çok iyi buluyorum. Bunun yanında Starbucks House Blend de her daim favorim olacak. Çok başarılı ve katlı bir aroması var ve hiç bozmadılar. 3 sene önce lezzeti ne ise hala aynı. Dünya paralarla çeşitli kahveler denedim ama hiçbirinde House Blend'den aldığım keyfi alamadım. Buna en yakında Davidoff'u beğendim ama onu da her zaman alamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Sınava çalışamamdan ötürü yoğun tempoya dayanabilmek için normal kahve tüketimini günde 3 öğün double shot espressoya çıkartmıştım. Ve 2 hafta sonra mide ekşimesi, çok sık tuvalete çıkma, baş ağrısı ve baş dönmesi birde vücudumda seyrime başlayınca kahveyi bir süreliğine bıraktım. Şuan sadece 3 günde 1 fincan türk kahvesi tüketiyorum. O bile hafif mide ağrısı yapıyor. Yani diyeceğim abartmadan tüketin ;)

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.666
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@honeybadger Bence hiç bulaşmayın chemex ve aeropress almıştım ikiside tuzla buz geldi. Amazondan aldım o kadar güvenli bir şekilde geldi ki çok memnun kaldım açıkcası . Aliexpress den aldığım herşey nedense hep sorunlu geldi.

Kahve konusunda ise önrebileceğim Leo Madrass var yeni buldum bende filtre kahve açıkcası biraz sert ama demleme süresi ile de alakalı ben fazla bekletiyorum kahveyi unutuyorum içmeyi falan. French press ile yapıyorum öğütürken 5 - 7 saniye kadar çekin diyorlar makinaya göre biraz daha kalın olması gerek.

Yazın geçtiğimiz sıcak havalarda starbucks kahvesi alıp çektirip cold drew yapıyordum termosla vallahi enerji içeceği solda sıfır kalır yani. Şimdi kış için iki paket kahve aldım stok yapıyorum (köy gibi bir yerde yaşıyorum). Stanley termoslarım var iki adet ikisini de dolduruyorum düşün ikiside bitiyor 70 km yolda çok güzel oluyor. Soğuk yağmurlu kar kıyamet havada bisiklet kullanmayı daha çok seviyorum açıkcası. Forumdaki tek deli benim sanırım.

Yol üzerinde bir bisikletli görsem de kahve ikram etsem diye bile yedek 2 3 bardağım kesin oluyor yanımda. Mavi bir sedona görürseniz Samsun taraflarında durun kahveniz benden .

İyi forumlar.

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.666
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@D.Mustafa Aslında bunu çok araştırdım gidip konuşmuşluğum bile var ustayla kargo bisikleti al gel yaparım sana demişti. İşsizim zaten şöyle birşeyin işleyeceğini düşünsem 1 dakika tereddüt etmem .

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.666
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@honeybadger Evet shipping olayına 45 50 tl alabiliyor 1 ürün alıyorsanız karlı değil ama 5 6 ürün alındığında çok karlı oluyor. Rica ederim.

• Beğen
Tepkiler: honeybadger

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.718
Bisiklet
KTM
Ogutucunuz yoksa baristasepeti.com tavsiye ederim. İstediğiniz çekirdeği sipariş verince kavurup istediğiniz şekilde çekiyorlar.