Kahve kültürü

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
466
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
Filtre kahve makinem var.
Ben mokapotta demlediğim için referans olacak bir filtre kahve makinem yok ancak tek kişilik demleme yapan çok çok çok basit makinemde yaptığımda;
Mamba Cafe - Dark Blend Edition ve Columbia hoşuma gitmişti. Deneme paketi olarak hediye gelmişti bana. İsterseniz bu şekilde deneme paketlerine de bakabilirsiniz; (link)

1624391041900.png

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
Amazon'da (Almanya) çok çok iyi bir fiyata bulunca almadan edemedim. 1 yıldan biraz daha fazla bir süredir Delonghi Dedica EC685 kullanıyordum, ki o da harika bir alet bence. Ama işleri biraz büyütmüş bulunduk:

274053 dosyayı görüntüle

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.211
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Filtre kahve ve bisikleti icat eden, aynı kişi olabilir mi acaba.

Bike Storm 09

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Ahmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu açılmışken GAGGİA marka espresso macciato latte hepsini yapabilen modelinden alıp kullanıp memnun olan var mı ? Benim bu kış bir tane mutlaka bu özellikte olmazsa en azından tek espresso yapabilecek bir makinaya ihtiyacım varda

raceover

Üye
Tepki
9
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Moka pot,V60, frenc press, filtre kahve makinası, türk kahvesi makinası, cezvede türk kahvesi, pour over gibi farklı farklı demlemeler yapıyorum. Hepsinin yeri ayrı.

• Beğen
Tepkiler: Bike Storm 09

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.211
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Kapsüllü aldık çok pişmanım. Yatıyor tezgahın üstünde öyle.

• Üzgün

Bike Storm 09

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Ahmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Kapsüllü aldık çok pişmanım. Yatıyor tezgahın üstünde öyle.
Neden öyle oldu yaa kapsüller mi sıkıntı yoksa başka bir kullanışsızlık mı söz konusu ? Nespresso markası oldukça iyi satışı ve popülaritesi var diye biliyorum ben ama Tcshibo mu kötü çıktı ?

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.211
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Neden öyle oldu yaa kapsüller mi sıkıntı yoksa başka bir kullanışsızlık mı söz konusu ? Nespresso markası oldukça iyi satışı ve popülaritesi var diye biliyorum ben ama Tcshibo mu kötü çıktı ?
Bir noktadan sonra külfet oluyor kapsül temini. Her markette de yok üstelik uyumlu olanı. Bir de bu tarz tek marka uyumlu ürünler alırken mevcut kahveleri deneyip almak daha mantıklı. Doldurulabilir kartuşlar varmış ama ben uğraşmam şahsen.
Pişman olmamın bir nedeni de taş çatlasın iki çeşit kahve içen biri olarak böyle komplike bir ürün almak. Kahvede sütü sevmiyorum ama makinenin süt tankı var.

B

BF Okuru

Misafir
Konu açılmışken GAGGİA marka espresso macciato latte hepsini yapabilen modelinden alıp kullanıp memnun olan var mı ? Benim bu kış bir tane mutlaka bu özellikte olmazsa en azından tek espresso yapabilecek bir makinaya ihtiyacım varda
Delonghi Dedica EC680 önerebilirim. Basınçlı sepetli portafiltreyle gelmesi dışında hiçbir sorunu yok. Onu da Aliexpress'ten alacağınız 51mm basınçsız sepetli bir portafiltreyle çözebilirsiniz.

Tabii ki yanına çok iyi bir kahve öğütücü şart. Türkiye'de ulaşılabilecek iyi öğütücüler nedir bilmiyorum ama Eureka Mignon varsa o çok öneriliyor. Niche Zero getirtmek muhtemelen inanılmaz pahalı olur. Belki el öğütücüleri daha ucuza yine iyi sonuçlar verebilir.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
GAGGIA Classica kullanıyorum 1 yıla yakın süredir. Porta filtresi profesyonel cihazları aratmayacak cinste. 7gr-14 gr ve köpüklü(krema) espresso için 3 farklı filtresi ile geliyor. Krema başlığı ile espresso keyfi diğer makinalardan almadığım kadar iyi. diğer iki filtresinde kahvenizi çok ince öğütmediğiniz sürece biraz sulu veriyor gibi geldi bana. Metal aksamlı oluşu ve kaliteli işçiliği ile benim hoşuma gitti. Süt köpürtme ve çabuk ısınma konularında da gayet memnunum.

• Beğen

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.572
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
40 yıllık hatırı olan keyfimiz son fiyat artışlarından sonra lüks oldu gibi...
Eskiden yokluk zamanlarında "Nohut Kahvesi" içilirdi, o günlere mi geldik?:kötü:...

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dış güçlerin oyunu! İklimi degistirip Brezilya'da don olayina sebep oldular. Sonra Amerika olmadigimiz halde dolara endeksli enflasyon yarattilar. Hani bizde aciklanan enflasyon %21. Ama kahvede artis Türkiye'de nasil %300 oldu, bunu hangi dış güç yapti onu çözemedim 🤔
Bu arada iklim değişikliği nedeni ile baslayan kahve rekoltesindeki düşüş krizi, baska aksilik olmazsa en az 2 yil devam edecek deniliyor.
Bari icilecek su konusunda krize girmeden hassasiyet gosterilip tedbirler alinsa. Yoksa yakinda suyada hasret kalacagiz ☹

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
421
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Delonghi EC220 espresso makinem var be bunun yanında da 2 adet moka potum var. Her sabah büyük boy americano tarzı bir kahve mutlaka içerim. İşe gitmediğimde ise yada geç gittiğimde 2 yada 3 kahve içerim. Yani yıllık ortalama 600-700 kahve arasında tüketiyorum.

Makineden memnunun ama 6-7 yıllık kullanımdan sonra arızalar vermeye başladı:
1. Çift fincanlık filtre podunun altındaki plastik kırıldı, tekli podun plastiğini aktardım. Yenisi satılıyor, çok da büyük problem değil.
2. Program düğmesi bozuldu, makineyi söktüm. Kendi içinde kısa devre yapmış ve içindeki bakır plakalardan biri gitmiş. Simetrik bir alet olduğundan 180 derece çevirdim ve hala çalışıyor. Çok da güvenli bir çözüm olmadı. Isıtıcılarda aynı düğümeler kullanılıyor, bir tane aldım ama açma kapama sıralaması farklı çıktı ve şimdilik takmadım.
3. Makine damlatıyor. İçinde bir yay ve bu yayın ucunda buhar basıncını durduran bir top var. Söktüm temizledim, tekrar taktım ama damlamayı kesmedi hatta daha kötü oldu. Tekrar söküp, topun açısını değiştireceğim.

Moka potların yeri ise çok ayrı. Doğada, kampta, dağda içilen kahvenin zevkini anlatamam...

Kahve markası olarak da, indirimde ne bulursam alırım. SKT'si yaklaşmamak şartı ile 2-3kg birden alırım. Büyük markaların kahveleri internette satılan alternatif markalara göre daha çok hoşuma gidiyor. Adamlar boşu boşuna büyük marka olmuyor. Bazen kendimi şımartıp Lavazza bile aldığım var.

• Beğen
Tepkiler: enzo

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.174
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Delonghi EC220 espresso makinem var be bunun yanında da 2 adet moka potum var. Her sabah büyük boy americano tarzı bir kahve mutlaka içerim. İşe gitmediğimde ise yada geç gittiğimde 2 yada 3 kahve içerim. Yani yıllık ortalama 600-700 kahve arasında tüketiyorum.

Makineden memnunun ama 6-7 yıllık kullanımdan sonra arızalar vermeye başladı:
1. Çift fincanlık filtre podunun altındaki plastik kırıldı, tekli podun plastiğini aktardım. Yenisi satılıyor, çok da büyük problem değil.
2. Program düğmesi bozuldu, makineyi söktüm. Kendi içinde kısa devre yapmış ve içindeki bakır plakalardan biri gitmiş. Simetrik bir alet olduğundan 180 derece çevirdim ve hala çalışıyor. Çok da güvenli bir çözüm olmadı. Isıtıcılarda aynı düğümeler kullanılıyor, bir tane aldım ama açma kapama sıralaması farklı çıktı ve şimdilik takmadım.
3. Makine damlatıyor. İçinde bir yay ve bu yayın ucunda buhar basıncını durduran bir top var. Söktüm temizledim, tekrar taktım ama damlamayı kesmedi hatta daha kötü oldu. Tekrar söküp, topun açısını değiştireceğim.

Moka potların yeri ise çok ayrı. Doğada, kampta, dağda içilen kahvenin zevkini anlatamam...

Kahve markası olarak da, indirimde ne bulursam alırım. SKT'si yaklaşmamak şartı ile 2-3kg birden alırım. Büyük markaların kahveleri internette satılan alternatif markalara göre daha çok hoşuma gidiyor. Adamlar boşu boşuna büyük marka olmuyor. Bazen kendimi şımartıp Lavazza bile aldığım var.
Ayda 1,5-2 kg çekirdek kahve tüketen biri olarak ben de marka takıntısı vs. olayını bıraktım, ucuz markalarda da bilinen belli başlı markalar kadar kaliteli olmasa da iyi çekirdeklere denk geliyorum ve tüketiyorum.

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.558
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dünyanın en güçlü kahvesi olarak bilinen "Death wish coffee",normal bir fincan kahveye oranla 200 daha fazla kafein içermektedir.İçen kişiyi ortalama 2 gün uyutmamaktadır.
20211219_165634.jpg

Bu parayı veren uyuyamaz zaten.

Dosyalar