Kafam karıştı

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
Merhaba, hafta sonu memleketime, koyume, gidiyorum.
Koy; haliyle diken nedenli lastik patlaklari meshur. Koyler arasi tur yapacam. Bugune kadar lastigimi hep o basbelasi dikenler patlatti.(10 km de 5-6 defa lastik patlatmisligim var. Sinirden lastikleri yakmistim jandarma gelmisti hatta :( )
Butcem iki dis lastik icin 100 lira (bilemedin 150 biraz dusuk gorunebilir ama sıkısıgim epey bu aralar) Ama mumkun oldugu kadar ucuza kacsam iyi olacak. Dis lastigi mi degistirsem yoksa patlak onleyici serit tamamen onler mi veya sivi mi siksam?
Eger yeni lastik alirsam (rubena stop thorn ultimate dusunuyorum.) Yol tutusu-patlak-fiyat konusunda onerebilecekleriniz neler?
Lastik alirsam janta hangi aralikta lastik takabilirim.city fun 50 kullaniyorum. Bu konuda salcanonun ilgisizligi sagolsun bisiklet hakkinda teknik servisten hicbir teknik bilgi alamadim. En azindan kendi ustunde 700*30 vardi onu biliyorum.

Forumu karistirdim. Konulara baktim ama kafam karisik. Serit ise yaramaz sivi iyi degil diyen de var tersini iddia eden de. Maddi fakirligimden dolayi tekeri degistirme taraftari degilim eger seritle kurtulabileceksem. Ha olmuyorsa madem dis lastik alacam, almisken yol direnci az olan delinmeye karsi saglam birsey almak isterim mantikli olarak. Rubena nin bahsettigim modelindeki yorumlari okudum resmine baktim disleri de epey kalin gozukuyor. Hizlanmayi falan degistirir mi acaba?

Rubenaya alternatif sunlari da dusunuyorum eger lastik alacak olursam diye ;

Epey uzunca yazdim cunku demek istedigimin dogru anlasilmasini istedim. Yardim olursaniz sevinirim. Simdiden herkese tesekkur ederim.

Scudo

fahritus

Üye
Tepki
36
İsim
Fahri
Bisiklet
b'Twin
Lastik kalinlik secimini sizin ihtiyacina gore belirlemelisiniz bide tabi her jantin kullanabildigi maksimum kalinlik ve incelikte lastikler var bunu jantin uzerinde yazan yazidan cikartabilirsiniz forumda vardi bu konu
(link)
Iste bu bu sayfadi tablo yardimci olur

• Beğen
Tepkiler: kadir karakaya

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
Bakmistim bu konuya da malesef benim jantin ustunde sadece marka yaziyor. Ama tahmin etmeye calirsam; ustunde 70*30 var. Tabloya gore 28 e inebilir 40 a cikabilirim. Tabloda 17c ve 19c rims de 700*30 ve 700*32 ortak. Mantik olarak aklima bu geldi.

Edit ** 700 diye birsey yazmiyor orda tire falan yaziyor ben oyle anladim ve izahi daha uygun olsun diye uydurdum o kismini**

2265124

Aktif Üye
Tepki
38
İsim
SEDAT
Bisiklet
Kron
Rubena sport Scylla lastik kullanıyorum bisikletin üzerinde vardı alırken daha bir kere patladı o da zımba girmişti. Arazide köylerde ve şehir merkezinde kullanıyorum daha bir sıkıntı yaşamadım daha da güvenlik istiyorsanız patlak önleyici şerit alıp kullanabilirsiniz faydalı olacağını düşünüyorum. Fiyat olarak sadece patlamamak için yükseklere çıkmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. ( 1500 km civarında kullandım)

@kadir karakaya

• Beğen

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
Onlar sanirim dikenleri 3 basli mayin gibi. Nasil duserse dussun yere dikeni dik dusuyor. Her turlu lastige giriyor. Trakya da da cok var. Cicegi morlasiyor gittikce sonra dikenleri yere serseri mayin gibi birakiyor ;)

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
Lastigi degistir eskidiyse ustunede siviyi yapistirdin mi ooh mis ,tank gibi olur valla..

• Beğen
B

berkay onaylıı

Misafir
@unlike81 evet adı demir dikeni öyle göründüğü gibi kötü değildir. kas yapıcı özelliği vardır. Öğütülmüşü, aktarlardan alınıp antreman sonrası patlak bir lastiğin üzerine soğuk suyla içilebilir. :D

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bu dikenin hakkından şerit ve patlak önleyici sıvı geliyor. Eğer diken iyice büyüdüyse APS özellikli lastiğe bile bir kenarından girebiliyor. Ben başka türlü baş edemedim, yeni lastik alsanız da almasanız da şerit veya sıvı öneririm.

• Beğen

Kaan Türkan

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Mosso
bence şerit yerine lastiğin içine bir kaç kat elektrik bantı çekebilirsiniz ya da daha kalın bir bant

• Beğen

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
Demek şerit...:kötü: Bende kalın kaliteli bantlar var evde.Bir onu deneyeyim o zaman. Olmadı patlak önleyici şerit.:).Lastikler idare etsin biraz daha.

Tepki
50
Bisiklet
b'Twin
Aynı dikenler geçen yaz sonu 10 kilometre içinde 6 kere patlattı dağ bisikletimin lastiğini. Lastik şişirmekten omuz-göğüs kaslarım ağrıyordu artık. Baş edemeyince daha tırnaklı Michelin lastikler aldım. Daha deneme turunda onlar da delindi. Sıvı döktüm iç lastiğe, olmadı. (Başlangıçta delik ufakken işe yarar gibi görünse de delik çukur-mukur derken giderek büyüyor anlaşılan.) Şu anda içeriden şeritledim, lastik yanaklarını elektrik bandıyla adeta sardım. Ama eminim ki dikenler sertleşmeye başladığı anda kaldığımız yerden devam edeceğiz patlak maceramıza...

Bu arada, aynı yolu yol bisikleti ile 100 kere geçmişimdir, bir kere bile lastik sorunu yaşamadım...

• Beğen

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2 Senedir Patlak önleyici şerit kullanıyorum.Kaçındığın girmediğin dikenlerin üzerinden - Son anda gördüğün cam tanelerinin üzerinden az geçmedim bir kere bile yarı yolda bırakmadı.Bir kere çivi girdi onada garibim birşey yapamadı =D 40 Kişi arasında çivinin talihlisi ben oldum.

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t31.0-8/10955554_857396827645931_8096565427092079255_o.jpg

• Beğen

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
@Uğur Sabuncu Maaşallah çivide girmeye niyetliymiş.Teker patlatmaya and içmiş şekle baksanıza:D. Kesinleştirdim artık kafamda şerit alacam. Boşuna lastik almaya gerek yok sanırım.:kyfmyrn:

• Beğen
Tepkiler: Uğur Sabuncu