Kadro kulağı olmayan bisiklete arka aktarıcı nasıl takılır

zeroplayer

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
Merhaba elimde eski depoda duran bir bisiklet vardı adam etmek için çıkardım ama vitesin üstündeki vidayı takacağım yer yok yada kadro kulağı yok birde üst taafında 2 tane delik var onlar ne işe yarıyor acaba
arka aktarıcının olduğu bölüm şu şekilde
https://i.hizliresim.com/583PWD.jpg

Scudo

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@zeroplayer O iki küçük delik bagaj,çamurluk vs. için.Kadronuz sabit kadro kulaklı eski model bir kadro.Somunu mil ile beraber kadroya aynı yere monte edeceksiniz.

zeroplayer

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
@Barış TURAN anladım teşekkürler ozaman arka aktarıcıyı sadece mile bağlayacağım başka birşey tutmayacak arttırıcının üzerinde bir tane delik var bazı resimlerde ordan vida ile kadroya bağlanıyor benim kadroda öyle bir delik yok elle delsek uygun olurmu problem yaratır mı

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@zeroplayer fotografta sagdaki küçük delik denk gelmiyor mu arttırıcı üzrindeki küçük deliğe?

Denk gelmesi lazım yoksa arttırıcıyı tamamen sabitleyemezsiniz mile.Mille beraber arttırıcı da döner.

zeroplayer

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
oraya takmayı denemiştim ama vida ve somun ile takmıştım somun rubleye sürtüyor arada çok az bir boşluk var

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@zeroplayer daha kısa bir vida deneyebilirsiniz ya da tersten takmayı deneyin.Arttırıcı bu halde miydi?Yani sökülü vaziyette miydi?Orjinal vidası ve somunu mu?

zeroplayer

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
@Barış TURAN Eskiden kullandığım bir bisiklet ama ozamanlar pek anlamıyordum uğraşmıyordum sadece sürüyordum bakım için çıkarmıştım arka mili değiştirdim eğilmişti. Arttırıcı arka mile bağlı duruyordu sağdece bana biraz yanlış geldi onun için sormak istemiştim

zeroplayer

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
@Barış TURAN Anladım hocam ama bisiklet yaklaşık 5 6 yıllık aktarıcısı 3 kez değişti orjinalliği kalmadı ve sorunda burda başlıyor söktüğüm şekilde takınca aktarıcı ayar tutmuyor hareket ediyor tek noktadan bağlandığı için

Onur DOĞRU

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
b'Twin
o deliği her hangi bir yere getirmenize gerek yok.. Somun ile kadroya sabitlemeniz yeterli. Eşimin eski Beldeyamasını elden geçiriyorum hatta yakında fotoları paylaşmaya çalışıcam. Zincirinize göre jantınızım pozisyonunu ayarladıktan sonra jant milinizin denk geldiği yere somun ile sabitleyin. Eğer vida rubleye sürtüyorsa daha kükçük bir vida kullanmanız gerekiyor demektir.

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

zeroplayer

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
@Onur DOĞRU mesajınızı görmedim kusura bakmayın.şuanda milin somunu ile tutuyor sadece vites,lastiği her söktüğümde yeniden vitesi ayarlıyorum çok problemli bir durum mümkünse sizin aktarıcının fotosunu paylaşabilirmisiniz

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Fotoğrafta sağda görülen delik (göbek yuvasıyla aynı aksta, biraz daha büyük gibi görünüyor), değiştiricinin sabitlendiği delik. Tabi göbek somunu da aktarıcının kulağına girecek kadro kulağıyla aynı şekilde ve göbek somunuyla da sabitlenecek. Benim Bisan Cosmic de aynı sistem, aktarıcının sabitlenmesi tek civatayla oluyor, ruble tarafında somun yok. Yer varsa ve rubleye değmeyecek şekilde ince bir somun bulabilirseniz sıkabilirsiniz. Benim aktarıcının fotoğrafı şöyle:
(link)

zeroplayer

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
@Orhan A elimdeki soumların hepsi sürtüyor yarın yeni bir somun alıyp neyiden deniyeceğim teşekkürler

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Ne yaptınız, son durum nedir?

Onur DOĞRU

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
b'Twin
@zeroplayer
kusura bakma yeni girebiliyorum foruma en kısa zamanda fotoyu yolluyorum.. Biraz farklı bir somun şekli var....
resimlerden daha net görürsünüz...

Probody08

Üye
Tepki
7
İsim
Mert
Bisiklet
Diğer
@Orhan Akarkut merhabalar rahatsız ediyorum kusura bakmayın , arka aktarıcı kırıldı aynı model sipariş ettik yalnız montaj yerleri farklı ? Nasıl montaj yapılabilir ?
(link)
(link)
(link)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Probody08
Yeni aldiğiniz aktarici kadro kulaği olan kadrolara montaj ediliyor, eski aktariciniz ise kulaği olmayan kadrolar icin. anlayacağiniz aktaricilarin bağlantilari ayni değil ve kadronuzda kulak yoksa takamasiniz ki tahminimcede yoktur.

Probody08

Üye
Tepki
7
İsim
Mert
Bisiklet
Diğer
hocam cevap için teşekkürler yeni olan soldaki yalnız... sağdaki arılandı sağdaki kadro kulağı ile montaj yapılıyor.... yeni alınan galiba kadro kulağını cıkartıp montajlıcaz galiba

@Murat Cömez Kısaca hocam bisiklet kron xc150 md kadro kulağı uyumlu arka aktarıcı var o arızalandı.... yeni gönderilen ise aynı model fakat kadro kulaksız montaj edliyo acaba kadro kukagını cıkartıp monte edilemzmi çünkü vida için boşluk var kadro kulağının hemen yanında