Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

kadro değişimi ve maşa yatağı..

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
selamlar..
yakın zaman içinde kadromu değiştireceğim ancak bilmediğim bir konu var;
kadro değişimini kendim yapmak niyetindeyim. biraz araştırma yaptıktan sonra farklı tipte maşa yatağı mekanizmaları olduğunu öğrendim.
kadrom entegre maşa yataklı (üretici sitesinde öyle yazıyor). bu tip yatakların montaj ve sökülmesinde özel aletlere ihtiyaç duyulur mu?
çünki bildiğim kadarıyla harici yataklı sitemi söküp/takmak için özel aletler gerekli..
bu arada entegre yatağın pekde iyi bişey olmadığını öğrendim :( gün gelipte sırf maşa yatağı bozukluğundan dolayı kadro değiştirmek zorunda kalmak kötü olur..
ikinci olarak; kadro değişiminde ihtiyaç duyabileceğim aletler neler olabilir? aynakol sökmek için özel alet gerekli onu biliyorum. zincir sanırım kilit baklalı, o yüzden onu kolay sökebilirim gibi geliyor. başka neler almam gerekir?
tavsiyeriniz varmı bu konuda?
teşekkürler..

Scudo
Maşa yatağını mengene ile monte edip, çekiç ve tornavida yardımı ile söktüğümüzü hatırlarım. Ancak bunlar sağlıklı yöntemler değildir ve çoğu zaman da ufak hatalarda furş yatağı veya kadroya zarar verebilir. Entegre furş yatağı, harici olanına göre son zamanlarda üreticiler tarafından daha çok tercih edilen bir sistemdir. Maşa yatağındaki rulmanların ve dolayısıyla da maşanın saft borusunun daha kısa olması nedeniyle buradaki esnemeyi azalttığı söylenir. Çoğu kez de hariciye göre, entegrenin daha iyi bir teknik olduğu vurgulanır. Maşa yatağındaki sorundan dolayı sanmıyorum ki kadro değiştirmek zorunda kalırsınız...
Kadro değişiminde alyen ve normal anahtarların bulunduğu bir takımın yanında ayna kolunuz kare mil, Octalink veya ISIS ise çektirme denen alete ihtiyacını olacaktır. Yine göbeği sökmek için ayrı bir anahtar gerekecektir. Eğer HollowTech II'deki gibi ayna kola entegre orta mil söz konusu ise yine orta göbek için ayrı bir anahtar gerekecektir. Şimdilik aklıma gelen bunlar ancak siz yine de furş yatağı değiştirirken işini bilen bir uzmandan yardım alın...

tşk ederim halil...
ama anlamadığım nokta şu; maşa yatağı entegre ise yine öyle çekiç-tornavida vs kullanmak gerekecek mi?
entegre maşa yatağı hakkındaki bilgileri mtbtr'dan edindim, aynı yerde yatak sökmek için gerekli aletin basit olarak nasıl yapılabileceğine ilişkin bilgilerde var..
değişikliği kendim yapabilirsem hem öğrenmiş olacağım hemde kendim monte ettiğim kadroma daha zevkle bineceğimi düşünüyorum :)
ama baktım işin içinden çıkamayacağım o zaman seninde söylediğin gibi bir uzman yardımı alırım.

Doğru ekipman ile hiç bir maşa yatağını sökmek için kaba kuvvete gerek kalmaz :).
Profesyonel aletler ile bu iş dikkatle yapıldığı taktirde zararsız ve basittir. Tabi ki uzmanının yaptığı ile bir olmaz. Ancak maşa çok değişen bir parça değil ve hatalı monte edilirse çok baş ağrıtacak bir parça. Çünkü sürekli elinizin altında hareket halide. Zararı olmasa da keyfe keder... Siz kendinizi güvenceye alın ve en azından bu maşa işini bir bilene yaptırın derim ben :). Sonra başınız ağrımaz ;).

anladığım kadarıyla kendi işini kendin yapmayı seviyorsun sana deltabisiklet.com da satılan süper- b marka alet setini tavsiye ederim ben aldım ve gayet memmunum bisikletin hemen hemen tüm parçalarını bu setle söküp takabilirsin

Evet o seti sitelerinde gördüm :) Güzel gerçekten. Yok yok içerisinde. Ancak bir de yakından görmek lazım :). Atlatıyım final sınavlarımı gidip bir bakarım, tavsiye için teşekkürler ;).

Back