Kadro değişimi için teknik yardım?

Tepki
6
Bisiklet
Sedona
Merhaba,
Aşağıda 2. resimdeki Aspect45 kadroyu bisikletforum 2.el bölümünden aldım. Bisikletim Salcano NG222. Kadromu değiştirmek istiyorum ancak teknik yardıma ihtiyacım var. Kadroyu sökeceğim fakat gidon, zincir ve pedal göbeğini söküp sökemeyeciğimi bilmiyorum. Direk sökmeye başlamadan önce sizlere danışayım dedim. Bu kısımları sökmek için ne gibi aletlere ihtiyacım var ve nasıl sökerim. İkinci konu da komponentler aspect kadroya uyar mı? Fren ve vites kablo uzunlukları ve zincir boyu gibi? Salcano medium size, aspect 20inch. Teşekkürler.

(link)

Scudo
Tepki
6
Bisiklet
Sedona
Bir arkadaşın da yardımıyla değiştik kadroyu sonunda. Orta göbek baya bir uğraştırdı. Sele borusu da kalın geldi ama boruyu keserek onu da soktuk yerine. İşte fotoğraflar:
http://img87.imageshack.us/img87/7093/65909133.jpg
By (link) at 2011-03-06
http://img828.imageshack.us/img828/6504/57030590.jpg
By (link) at 2011-03-06

Tepki
6
Bisiklet
Sedona
Avatardaki bisiklet markasını değiştirmenin vakti geldi:)

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hayırlı olsun kadro mustafanın değilmiydi..:)..yada faruğunmuydu..:D Yanılmıyorsam kadro konyadan gitti..:D

• Beğen
Tepkiler: hibayraktar

Yunus YILMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
604
Orta göbekten bahsedicektim ki
kompedanları takmışsınız bile
Hayırlı olsun yeni kadrolu bisikletiniz..
ama sele borusu kalın geldi demişsiniz.
zorlayıpta soktuysanız eğer sele borusunu kadroya
kadronun çatlama olasılığı çok yüksek
kadronun uyumlu sele borusu alırsanız pişman olmassınız...

• Beğen
Tepkiler: hibayraktar
Tepki
6
Bisiklet
Sedona
Teşekkür ederim hayırlı olsun dilekleriniz için.
Evet sele borusu benim de içime sinmedi. Kadro 26,8 uyumlu fakat 27,2 taktık. En kısa zamanda değiştirmeyi düşünüyorum.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@hibayraktar

konu dağılmış biraz.. hayırlsı olsun da ne lazım bilgi olarak toparlayalım bi isterseniz..

Tepki
6
Bisiklet
Sedona
@Tolga Ayla

Evet toparlamak gerekirse kadro değişimi için gerekli malzemeler şunlar:
1-Alyan seti
2-Zincir sökme aleti (bazı zincirlerde buna gerek yok)
3-Orta göbek sökme aparatı
4-Pense
5-Yıldız ve düz tornavida takımı.
6-Sökülen parçaların yeni kadroya takmadan önce temizliğinin yapılması için temizlik malzemeleri (bez, deterjanlı su, tiner vs.) ve orta göbek ve gidon göbeğini yağlamak için gres yağ.

İşleme başlamadan önce parçaların takılacak olan kadroya uyumlu olup olmadığı incelenmeli. Yoksa yolun yarısında tıkanabilirsiniz. Nitekim benim sele borum 27,2 olmasına rağmen kadro 26,8 uyumluydu. Bunu geç farkettik:) Bir de fren ve vites telleri yeni kadroya uzun veya kısa gelebilir. Uzun gelirse kesilir ancak kısa gelme ihtimaline karşın yedek tel bulundurmakta fayda var.

Nasıl yapıldığını da anlatmak isterdim ancak elimde hiç fotoğraf yok. Fotoğrafsız anlatmak da pek yarar sağlamayacak. İnşallah bir sonraki kadro değişimi işini baştan sona fotoğraflayıp burada anlatmak nasip olur.