Kadans Sorunu

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
Merhaba sevgili forum üyeleri,

Sponsorumuz Delta Bisiklet'ten aldığım Topeak RideCase ile mutlu mesut yaşıyorken, kadans sensörünü de almaya karar verdim. Onu da aldım ve aynen anlatıldığı gibi özenle montajını yapmaya çalıştım.

Gelelim civcivli kısıma:D
Eskiden kadans sensörsüz olarak gayet güzel çalışan kendi yazılımı PanoBike, saçmalamaya başladı.
Hem kadans dışında hiçbir veriyi göstermiyor,hem de sürekli olarak şu mesaj çıkıyor:
IMG_7350.PNG

Öyle olmadı böyle olmadı derken, sensörün Strava'yı da desteklediğini gördüm ve uygulamayı indirdim. Ayarlardan kolayca sensöre de bağlandı. Ancak gel gör ki, sürüş ekranında kadans verisi göstermiyor o da...
Sadece time, distance ve average speed var. E sensör madem bağlı niye hiç bir şey göstermiyor.Deneme turumu sonlandırıp belki kayıtlarda vardır diyorum, o da yok.

Bir türlü çıkamadım işin içinden.
Yardımcı olabilirseniz çok ama çok sevinirim.

Montajda hata olmadığını düşünüyorum, fotoğraf da paylaşayım.
IMG_7355.JPG

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Delta bisiklete götürün teknik destek sağlayacaklarını düşünüyorum

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Jantın sağ grubundaki tellere bağlayarak mıknatısın daha çok yaklaşmasını veya sensörle mıknatıs arasını biraz daha küçültmeyi denediniz mi ? Çünkü ikisin anlatımınızdada cihazın telefonla ilgili bağlantı sorunu değilde sensörün kendisinin mıknatıs ile ilgili problemi olabilir yada cihazda sıkıntı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: V.K.

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@Uğur Sabuncu

Denemedim, çünkü farkında bile değildim. Bazen dışarıdan bakan bir göz hemen görüyor problemi :D
Yarın deneyip sonucu yazarım, teşekkürler Scottdaş :)

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İyi haberlerini bekliyorum xD

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Furkan BOZKUR

@Furkan BOZKUR Anaa !!! Haklısınız bende yeni farkettim kadans değil mi ? Bende km saatinde problem var diye düşündüm :D Kadans sensörü bağlı pedalın orda görünüyor gibi [?] ama ? Bence mıknatıslardan öte sensör'ü biraz ileri almak lazım gibi görünüyor tam pedal ile eşit mi ? Değil gibi duruyor ?

@VeyselKobal aynakolun pedal yuvasında takılı olan kadans mıknatısı değil mi ? Ben sizin km saati ile ilgili probleminiz var gibi okudum.Sensör ile mıknatıs tam aynı hizada mı ? Ve bildiğim kadarı ile genelde o aynakolun sol kolundaki oyuğun içerisinde oluyor cırt ile bağlanıyor ve ona yaklaştırılabildiği kadar yaklaştırman lazım taki veri/bilgi aldığını görünceye kadar , ordan düşüp zarar görmesin ?

Peki jant'a bağladığınız mıknatıs ne için ? Benim bildiğim kadarı ile bahsettiğiniz km saati aslında bir telefon tutacağı ve gps ile telefon aracılığı ile çalısıyor değil mi harici bir aparatı mevcut mu ?

• Beğen
Tepkiler: Furkan BOZKUR

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
Ürün bu:
(link)

Sensörün ön yüzünde "C" harfinin olduğu kısım kadans ölçüyor, aynakol ve pedal bağlantısına bakarsanız ( pek kendini çaktırmasa da) mıknatısı görebilirsiniz.Sensörün arka yüzünde ise "S" harfinin olduğu kısım hız sensörü. Janttaki magnet hız için. Sensör ve mıknatısların kesiştiği noktalar ise tam harflerin üzerinden geçiyor.

Ama buradaki problem aradaki mesafeden kaynaklı olabilir (-ki jant teline mıknatısı monte ederken bunu tamamen gözardı etmişim), yarın deneyip sonuçları paylaşırım mutlaka :)

@Furkan BOZKUR @Uğur Sabuncu

• Beğen
Tepkiler: Furkan BOZKUR

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
Kesinlikle mıknatısı Aynakolun iç kısmına cırt ile monte etmen gerek diye biliyorum ve sensörüde biraz daha içe kaydırman lazım ayrıca mıknatısa yakınlaştırman gerekiyor. Böylece Pedal çevirdikçe okuma işlemi gerçekleşsin.

Tam o hizada olması şart değil bence biraz daha içe doğru kaydırın ve öyle deneyin.

Mıknatıs jant telinde değil Aynakolda olması lazım yanlış yerde duruyor. yani bu şekilde ben ilk defa görüyorum.

Ahmet.Uzun

Aktif Üye
Tepki
146
Bisiklet
Salcano
Garmin cihazları gibi tek sensör ile hem hız hem de kadans ölçülüyor sanırım. Bence sorun sensör-mıknatıs arası mesafe fazla, Sigma'da sensör-mıknatıs arası max 5 mm diye biliyorum. Yalnız sensörü mıknatısa nasıl yaklaştıracaksınız ben çözemedim, birine yaklaştırsan diğerine uzaklaştırmış oluyorsun.
Sonradan farkettim kadans mıknatısı ile pedal milinin sonu arasına bir pul vs. koyup kadroya sürttürmeden mıknatısı sensöre yaklaştırabilirsiniz
Topeak'in sitesinde pil dahil denmiş belki Delta bisiklette pil dahil olmayadabilir ya da pil bitmiş olabilir kontrol etmelisiniz.
Ya da Delta bisiklete gidin alet çalışmıyor deyin en kolayı :)

• Beğen

OnurA

Aktif Üye
Tepki
200
Bisiklet
Trek
Strava kadansı premium üyelikte gösteriyor bu arada

• Beğen

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@OnurA

Bilgi için teşekkür ederim. Bilmiyordum, öğrenmiş oldum.

Hız sensörünün mıknatısını jantın yakın teline taşıdım. Sensörle epey bir yaklaştı mıknatıs.

Kullanım kılavuzunda mıknatıslar ve sensörün arasında 25 mm'den az boşluk olmalı diyor ve şu anda öyle.

Ancak buna rağmen kadansı gösteriyor, hızı göstermiyor. Göstermemesi bir yana, bir de üstteki gibi "Auto Pause" diyor, yani kullanılamıyor.

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
@VeyselKobal

Sorun çözüldümü bende topeak pano bike bluetooth speed&cadance sensörü almayı düşünüyordum...

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@OnurA

Yanlış bilgi.
Normal üyelikte de kadans bilgileri görünüyor. Bakınız; benim profilden son sürüş.
(link)

• Beğen
Tepkiler: OnurA

Erdem Atasagun

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Whistle
Merhabalar bende sigma 1606L km sayaci kullaniyorum buna uygun kada s sensoru nerden bulabilirim. Tesekkurler.

Ersin savaş

Forum Demirbaşı
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Sorun çözüldü mü. Nasıl oldu? Gerçi çok Zaman geçmiş ama:))

Ersin savaş

Forum Demirbaşı
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Yeni bir şeye ihtiyaç duyupta araştırınca malum[emoji23]

abidin89

Aktif Üye
Tepki
73
İsim
Abidin
Bisiklet
Salcano
Kadans konusunu hortlama zamani gelmistir. :)
Mrb arkdaslar konu kirliligi yerine buraya yazmaya karar verdim kadan kullanan arkdaslar veya yapanlar turlarda nasil bi yontem uyguluyorsunuz duzde veya yokuslarda kadasin ip uclari nelerdir bende bugun ogrendim biraz bilgi paylasabilirseniz bunu gelistirmek istiyorum .