Kaç PSI hava basmalıyım?

Tepki
6
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün bisikletime maxis 1.5 detonator taktım. 2.0 dişli dağ lastiğinden sonra inanılmaz keyifli oldu. İlk günden köpek pisliğinin üstünden geçtim, moraller bozuldu ama can sağlığı artık napalım nazarlık oldu :p

Neyse soruma gelecek olursam, şimdi ben bu detonatora kaç psı hava basmalıyım bileniniz var mı? Lastiğin üzerinde 35-80 psı diyor fakat hiçbir anlam veremedim ben açıkcası. Önemi var mı bilmiyorum ama 59 kiloyum.. Ayrıca benzincilerdeki hava basma aparatlarıyla hava bassak bisiklete bir sıkıntı olmaz heralde değil mi?

Teşekkürler.

Scudo

murat beyaz

Daimi Üye
Tepki
152
@Enes Topçu

50-60 arası değerler gayet yeterli olur.
Kalın subaplı ise benzincide rahatlıkla basabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Halil Karaca
Tepki
6
@murat beyaz

Teşekkürler.

Ya ben arabalara 35-40 basılıyor diye biliyorum. 50-60 fazla değil mi?

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
@Enes Topçu

abi bu mantığı kim başlattı bilmiyorum ama şu forumdaysan birinin böyle bişey yazması gerçekten güldürüyor beni.

lastiğinin üzerinde hangi aralıklarda hava basacağın yazar, şehir içi kullanım için max. değerin 5 psi altı güvenlidir.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
şehir içi gezerken 50-60 arası bas uzun yola gideceğin zaman korkma 75 e kadar rahat rahat basabılırsın ben 80 de basmıştım sorun yok bıraz sert oluyor ama hızlanmada ve uzun yolda cok rahatlatıyor.bu arada yol bısıkletlerıne 100-120 hava basılıyor lastık capı ınceldıkce basılan havanın basıncı artar.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Neden ince lastiklere daha çok basınç gerektiğini anlatayım.

Tekerin üzerinde Xkg ağırlık olduğunu düşünün. Kalın lastikte, bu Xkg yük, yere daha büyük bir alan üzerinde aktarılıyor. Fakat ince lastikte bu çok az.
Durum böyle olunca, o ağırlığı taşıyabilmesi için daha çok basınç gerekiyor lastiğe.
Neden gerektiğini de şöyle anlatayım. İğnenin ucu çok ince olduğu için deriye çok rahat girebiliyor. Fakat kalemin ucunu derimize sokmak için çok daha fazla basınç gerekiyor. Kulaklığın ucunu sokmak için, çoook çok daha fazla...
Anlayacağınız gibi, alan az olunca, yukarıdaki yük çok daha fazla basınç yapıyor. Bu basıncı da karşılayabilmek için, daha fazla hava basıncı gerekiyor :)

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Arkadaşım enes michelin dağ lastiğini bile 60 psi hava ile kullanıyor çocuk 90 kilo kısacası için rahat olsun 60 tan aşağı indirme o lastiğin havasını

• Beğen
Tepkiler: Halil Karaca

uğur kocaağa

Daimi Üye
Tepki
193
Konuyu hortlattığım için öncelikle özür dilerim. Nylon marka 1.95 yarı silik lastik kullanıyordum. Yakın zamanda 1.50 levorin silik lastik aldım. Mtb kullanıyorum jantlar ve göbeklerle ilgili herhangi bir sorunum olmadığı halde 40 psi havayla lastiklerin performansı çok düşük oldu(lastik üzerinde psi değeri yazmadığı için ilk olarak 40 bastım). daha sonra 60 PSİ hava bastım şimdi akıcılığı daha iyi fakat eski lastikler kadar değil ve benim sorunum lastiklerin üzerinde ne kadar hava basılabileceği yazmıyor. Sizce ne yapmalıyım. 75 felan basmak istiyorum ama yazmadığı için basamıyorum..

Alitoprak

Üye
Tepki
0
İsim
Ali toprak
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
5 bar (72 psi) max basılabilir, 60-70 ideal olur sanırım ( lastik kalitesi, kilo ile oluşan konfor beklentinizde önemli)