Kaç dakikada kaç km yapıyoruz?

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
Saatte 20 kilometre :(

sizce dişe dokunur bir performans için saatte kaç km yapabilmek gerekir düz yol ve hafif eğim inişi çıkışlı yollar için

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
01:00:00 zamanında 28.1 km. saatte karşı çıkıyorum ve her defasında aynı güzergahı takip ediyorum. Gidiş yönüm geniş hatlı bir 'O' harfi çizdiği için rüzgarın etkisi sürekli avantaj ve dejavantaj oluşturmuyor. Yüzey şeki içinde aynı şeyi söyleyebilirim yani hafif yokuşu olduğu gibi inişide var. Çünkü 1 saatlik sürede aşağı yukarı ilk başlangıç noktama dönüyorum. Bisiklet scott sub 30. Sürüş ağırlığı 12-12.5 kg. Benim ağırlığım 88 kg. yaş 40+
Bu bilimsel veriler ışığında son ortalamam nasıl.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Birde şunu eklemek istiyorum. Bu hızı normal trafik koşullarında durmamaya çalışarak kırmızı ışıklarda araçları gözetip geçerek, giyim olarak kask dışında herhangibir bisiklet kıyafeti kullanmaksızın, düz gidon, alü bir bisiklette araçların rüzgarkıran etkisini kullanmadan bireysel bir şekilde ve 1 saat içinde hiç durmadan yapıyorum. 1 saat dolunca hemen orada duruyor ve ne kadar mesafe gittiğimi ölçüyorum. nasıl ama.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Çok iyi.
Bunu ısınmadan mı yapıyorsunuz? Bence bir saatlik bir ısınmadan sonra daha iyi sonuç çıkarırsınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yokuşlarda 10-20 (dikliğe göre), düz yolda 20-35, yokuş aşağı 35-45 km/s. Bence bir dağ bisikletiyle şehir içinde normal değerler böyle.
Ben de 3 haftadır felan sürüyorum, 96 kiloyum. 53 gördüm şimdilik en fazla. 17 km inişli çıkışlı 40 dk'da almıştım pazar günü. Bir kaç kez dur kalk, bir de giderken düşürdüğüm arka lambayı aradım dönerken :D

Tepki
3
Bisiklet
Specialized
@Ahmet Tarık

kesilme oluyormu :) şu anda vucudum cok ham ve uzun zamandır spor yapmıyorum.86 kiloyum,inşallah yolun ortasında nefessiz kalıp yorgunluktan eve yayan dönmem :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ümit atalay

İlk sürüşümde neredeyse bütün yokuşları bisikletten indim, yürüyerek çıktım. Sele ilk iki-üç sefer çok ağrıtıyordu, koltuğa oturamıyordum :) İlk yokuşu çıktığımda oturup 10 dk dinlendim mecbur, baya dikti ama. İki gün önce 5-10 dk mola ile 35 km sürdüm, çok rahattı. 98-99 kiloydum başladığımda 1-2 kilo gitti şimdiden :) 50-60 kilometre hedefim Haziran için.

Tepki
41
Bisiklet
Salcano
@ümit atalay

Biraz zorlayın kendinizi ve bırakmayın sakın sıkılıp da... Zamanla alışacaktır bünyeniz...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2010 yılındaki ilk yazılar baya bir uçuk gibiydi, tırstım okuyunca :) Km saati ort. 17.51 km/h gösteriyor şu an.

Tepki
3
Bisiklet
Specialized
@Ahmet Tarık

valla benım hedef ilk sürüşte 105 km ama dediğine göre kesin patlayacam :(

Tepki
41
Bisiklet
Salcano
@ümit atalay

Demem o ki bu yokuşları profesyoneller de bisiklet ellerinde çıkarlar... Ben de aralıksız 200KM'leri gören biri olarak yapıyorum bu yorumu...

• Beğen
Tepkiler: ümit atalay
Tepki
3
Bisiklet
Specialized
@Uğur Ünalır

benım parkurda hatırladıgım kadarıyla uzun süreli ve dik yokuş cok yok.genellikle düz yol bazı yerlerde sağlam rampalar var.
saatlik 25 ort. km yakalayabilirsem 4 -- 4.5 saatte alırım diye düsünüyorum

Tepki
41
Bisiklet
Salcano
@ümit atalay

Sert rampaları elinizde çıkartın, yani en yumuşakta bile zorluyorsa zaten zincirin sağlığı açısından da sürmeye çalışmanız yanlış olacaktır. Bisiklete zincir bile kırdırabilir çok aşırı zorlamalar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İlk sürüşte 105 km neden? Hiç kondisyon yoksa sorun çıkabilir. İmkanınız varsa yavaş yavaş başlayın bence.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yasin Doğan

40 dakika 7 km iyi ,anladığım kadarıyle sen 21 vites kullanıyorsun, vites gücün az, 27 e geçmen gerekecek 21 vites ile olmaz bu iş ayrıca 26 jant uzun yollarda hammallıktır ben kullandım ve sonra vaz geçtim yeniden 28 e geçtim ,76 da da 28 jant kullanıyor idim 1984 yılında bu mtb anlayışı dünyada yaygınlaştı ,mtb sadece dağda işe yarar 200 km lerde adamı bayar ..17 yaşında genç adamsın daha yılların var ve bu yılları sele üstünde geçirmeye aday olursan başarıya ulaşırsın sadece bisiklete binmenin yanında doğru beslenmen lazım öyle fest food lar felan olmayacak aşırı kola içmeyeceksin aşırı şeker yükleme doğru olmaz antreman başlamadan 1 saat önce yemek yiyeceksin ,,burada önemli olan 40 dakikada 7 km değil bi günde 200 km yi kaç saatte az mola ile almak, esas olay budur ...aytekin erzan 400 km yi yol bisikleti ile tam 19 saatte aldı ama kamyon vakumlarından faydalanma oldu orada ..kamyon vakumlarından faydalanmak demek kamyonun arkasından rampada beraber çıkmak demektir ama tehlikelidir tecrübe gerektirir ne kadar tecrübede olsa erdemir bisiklet takımından dostum kamyon arkasından giderken öndeki çukura girdi ve düştü bi anda önüne çukur çıkar ...burada dediğim gibi 200 km lerde rekor kırmak lazım bunun içinde çok çalışmak lazım 160 kmlerde bol rampalı kısa mola anlayışı ve tempo ..23 nisan 2013 de ,215 km de rekor deneme 50 yaş üstü katogorisne göre ..13.5 saat sele üstü 1.5 saat mola süresi bunun 45 dakikası dönüşte feribotta geçti evet 15 saatte bitti 215 km zorluk derecesi 86 km in üstüne tam 14 km rampa çıkışı ,
eğim 9 tek düz yol yok ve stabilize bu derecemi 10 saate çekmek için derdim yok bana para verilmiyor ...benden daha genç olan dostlar burada kartepe etabını 270 km yi 14 saate sığdırdılar hemde mtb ile ama sonra yola geçince fark yaptılar tabi..
evet 17 yaşındasın bence 27 vites bisiklete geç ve 28 jant al ayrıca boyuna göre bisiklet ve bacak uzunluğun uzun ise büyük kadroda yalnız yaş 17 olduğu için ilerde senin kemikler gelişecek tabi ..boy uzayabilir şimdi kısa ise tabi..çalışmaları daima 200 km üzerine hedefle bunun için önce 60 km lerde başla ama baktın zor geldi 30 km lik rampalı etap seç ve tempo yap ama kısa mola olsun 8-10 saniye baktın yedin 30 km yi,
60 a çık, baktın o da kesmedi 80, kesmedi 100, kesmedi 100 artı evet yavaş yavaş bisiklet sporuna adımını atarsın böylelikle..