Japonya'da 8.9 büyüklüğünde deprem

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link) bu linkten saat 09:00'a sararak izleyebilirsiniz.

Scudo

Burak ÖZBEK

Daimi Üye
Tepki
214
Bisiklet
Colnago
Büyük bir felaket, Allah oradaki herkesin yardımcısı olsun....

Tepki
41
gerçek bir felaket.Doğa karşısında ,insanoğlu nun ne kadar çaresiz olduğu da açıkça görülüyor.Allah yardımcıları olsun

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Allah yardımcıları olsun ama japonlar için üstesinden gelinebilecek bir durum umarım en az kayıpla atlatırlar :( Nationtal geographic de süper kurtarma diye bir bbelgesel izlemiştim belki isim farklı olabilir şimdi tam hatırlamıyorum orada japon kurtarma ekiplerinin çalştığını ve teknolojisini gösteriyor.herkesin izlemesini tavsiye ederim.

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
Allah hepsine kolaylık verdim. saat tam 9a sarıp izledigimde tusunamiyi gosteriyordu tekne evlerin arasına kadar geldi

naz34

Forum Bağımlısı
Tepki
1.120
Bisiklet
Carraro
Sözün bittiği bir an..

Haberi sunan spiker bayan kör mü acaba çok merak ettim..:eek:

" -uyarılar çok önceden yapılmıştı, tek tesellimiz bu bölgede insanların evlerini terk etmiş olduğunu umut ediyoruz"
dediği anlarda görüntülerde yollarda kaçmaya çalışan arabalar var, daha sonraki görüntülerde de hem yollarda yürüyen hem de damlarda bekleşen insanlar , gayet net görünüyor..:(

Tusunaminin başlangıcında, 09:01- 09:02 tarlaları geçip, evlerin arasından yola ulaştığı anlarda da asfaltta giden bir araç kesinlikle kaçamadı..Çünkü dalgalar hem arkadan, hem önden evlerin arasından yola ulaştı, araç arada kaldı.. Görüntü göstermiyor sonrasını ,çok zor ama inşallah kurtulmuştur.. :(

Depreme bu kadar aşina olan bir ülkenin bile böylesi büyük bir doğal afet karşısında ne kadar zorlandığını gördükten sonra, ülkemizi ve bizleri düşünmek bile istemiyorum...
Can kaybının çok olmamasını diliyorum..Yapılacak çok şey olmasa da, allah yardımcıları olsun...

.
.

Özgür_Aksoy

Daimi Üye
Tepki
377
insanlar evlerine dönebilmek için bisiklet mağazalarını yağmalamaya başlamışlar. bütün ulaşım yöntemleri şu an işlemez durumda.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
deprem marmarıyıda vuracak 7.8 ......
kurtuluş yok herkes allaha emanet....
evet akıl ne der doğanın kanunlarını anla der....
akıl fay hatları üzerine ev yapmaz peki ne yapar fay hatlarından uzak zemini kayalık yerlere ,öyle üst üste binada yapmaz
akıl ne yapar.......
önce doğayı anlar doğayı ....
aklınız yoksa kafanıza iner eviniz......
bu istanbulda bu binaları yapanlar niye deniz kumunu karıştırdılar çimentoya .....
akıl ne der asla çimentoya deniz kumu karıştırma der o kum içinde tuz vardır ve o tuz yıllar sonra kolonların içindeki demiri un ufak eder.....
kolonların içindeki demirler un ufak olursa 7.5 de kolon ortadan ikiye kırılır ve iş biter ........
baştan alacan tedbirini .....sonradan ağlamak para etmez....
istanbulda 65.000 bina yok olacak 1 milyon insan ölecek ...bu bir kaostur istanbul bitecektir şimdiden istanbullular bu gerçeği kabulllenecek ...
ha ne yapabiliriz binalarımızı kuvvetlendirmek durumundayız ....bu yapılabilinir.....
gelelim japonyaya ...adamlar zengin bizden, binaları genede yıkıldı ama az.. fakat, şiddet büyük 8.9 ,istanbulda bu şiddette deprem olursa hepimiz yok oluruz...
kalanlar kaldıklarına pişman olurlar...istanbulu yıkıp yeniden kurmak lazım buna imkan yoktur o vakit mevcut binaları kuvvetlendirmek lazım özellikle karşı taraf avcılar bakırköy ün alt zemini jöledir yani yakın mesafeden gelecek olan şiddete karşı bayağı sallanacak 14 katlı binaların yıkılıp yıkılmayacağını göreceğiz .....
evet erenköy zemini 25 km ye kadar kayalıkdır ama binaların statiği ve yaşı ve kolonların durumu artı deniz kumu kullanılıp kullanılmadığı......anadolu yakası pendik kartal risklidir.........
kadıköy kurbağalı dere tarafı risklidir dere yataklarının yanındaki tüm evler yüksek ise risklidirler .....
japonya depremi akabinde diğer katmanlara sirayet edecektir ve bir hafta sonra başka bir yerde deprem olacaktır ....plakalar harekete geçmiştir ve devam edecektir......bi sonraki depremi saptamak oldukça güçtür ...evet yer kabuğunun merkezi alev alev yanmaktadır, hareket vardır ve bu hareketlilik yer kabuğunun hareketlerine sebebiyet verir, dünya statik değildir dinamiktir ve depremler her vakit olacaktır akıl ise ona göre yapı yapmaktır .....

bakın...belediye ne yapacak istanbul belediyesi büyük şehir..tüm belediyeler ile organize olarak istanbulda bozuk yapıları tesbit edecektir binaların onarım maliyetini çok ucuza getirecektir fakir fukara çoktur istanbulda insanlar fakirlik yüzünden öldü 1999 da o insanlar ölmeyebilirdi herkesi kurtarmak mümkündür yada az zaiatla.....maddiyat büyük külfettir........

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Şöyle bir okudum yazılanları bazı eksikler var sabah 06:45 den beri canlı olarak yayınların hepsini izlemeye çalıştım.Birincisi Naz abla spikerin söylediği konu sabah 07:00 de tusunami daha ortada yokken gercekten tusunami beklentisi oldugu insanlara bildirildi ben bile dinledim.İkincisi bütün bina içi görüntülerde ortak nokta insanlarda hiç panik yok ve kimse bina yıkılacak diye korkmuyor bunu tv kanalının iç görüntüsünde sallantı devam ederken kahvesini yudumlayan adamdan gayet acık anlıyoruz.Demekki insanlara binalarının yıkılmıyacagı garantisi ve güveni verilmiş ve gerçektende yıkılmıyorlar.herşey dalgaların gelmesiyle değişti tusunami olmasa çok hafif atlatılacaktı görünen oydu ama su işi değiştirdi.genel izlenimim insanlar cok bilinçli panik bizdeki gibi olmuyor binalar,yollar köprüler bizdekilere göre kat kat dayanıklı en net gerçekler bunlar.Örnek almamız gerekenler ise bina yapıları ile insanların bilinçlenmesi olayı diye düşünüyorum.Bizde bunun yarısı olsa panikten insanlar ezilir.Yıkılan bina köprü ve yolları ise düşünmek bile istemıyorum.

naz34

Forum Bağımlısı
Tepki
1.120
Bisiklet
Carraro
@ferhat köse

Ferhat kardeş,
Spikerin konuşurken aynı anda ekrana yansıyan tusunami görüntüleri tezat oluşturdu, bana garip geldiği için öyle yazdım..
Daha erken saatteki konuşmayı ,yeni görüntülerle izleyince böyle oldu demek ki.. :eek:

Tv.de göründüğü gibi, Japon halkı çok bilinçli gerçekten, panik yok, hem binaların yıkılmayacağına öyle eminler ki kaçmak yerine büro içindeki cihazların devrilmemesi için gayret ediyorlar nerdeyse.. Bizde ise bina yıkılmasının verdiği hasar kadar, panik halinde kaçma sırasında birbirimizi ezerek de çok kayıp veririz gibi geliyor...Allah sonumuzu hayır etsin.. Korkunun ecele faydası yok...

.
.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Bilançonun çok daha ağırlaşacağından korkuyorum.. Neyse sular çekiliyor artık..

İzlemek isteyenler..

NHK WORLD TV

KANAL ŞİFRESİZDİR VE HER TÜRLÜ UYDUDAN ÇEKİYO..

Nhk World TV Frekans Bilgileri: TURKSAT 3A Kanal: Nhk World TV ( Şifresiz) Frekans: 11862. Polarizasyon: H (HORİZANTAL) YATAY SR: 27500

• Beğen
Tepkiler: naz34

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@naz34

Farkındayım abla :) erken saatlerde izlediğim için ben farklı dinledim saat 09 dan sonra senin söylediğin gibi oldu ama ilk uyarıları 07 de yapmaya başlamışlardı.Ve diğer söylediklerinde aynen haklısın kimse kaçmıyor birşeyler devrilecekmi diye kontrol ediyorlar yanlız kontrol ettikleride bilgisayar ekranı klasör filan dolaplar bile duvaar monteli benim gördüğüm.Son olarak da Allah cidden bizi korusun bizde sonucun çok farklı olacağını tahmin etmek için deprem profosörü olmaya gerek yok....

• Beğen
Tepkiler: naz34

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
90 bin kayıptan bahsediliyor. Büyük bir felaket. Sabah tv'de canlı yayında hızla yaklaşan dalgalardan arabaları ile kaçmaya çalışan insanların çaresizliği gözlerimin önünden gitmiyor. Allah hiç bir ulusa ve insanlığa böyle bir felaketi bir daha yaşatmasın.