Jant tellerinde paslanma?

Tepki
6
İsim
Ömer Faruk Baş
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar jant tellerimde paslanma var sitede araştırma yaptım buna benzer bir konu açılmış ama malesef cevaplanmamış.Farklı konularada baktım yağ ve yağ sökücü konuları felan herkes bir şey önermiş ama ortak bi nokta bulamadım sadece iki ürün kafama yattı best sıvı gres ve 404 fren balata temizleyici fiyatlarıda uygundu.Sizce bunlar iyi midir? Pas konusuna gelince dıştan paslanmalar olmuş ama tellerin içi nasıl bilmiyorum ama bayağı sağlam duruyorlar yani yeterince gerginler sanırım pas sökücüyle giderilir ama pas sökücü ürün hakkında önerilerinizi bekliyorum.Ek olarak pas temizlendikten sonra suya karşı dayanıklı yağ sürmek paslanmayı engeller mi hem su geçişini hemde havayla teması engeller mi?

• Beğen
Tepkiler: DoganGunes
Scudo
Tepki
6
İsim
Ömer Faruk Baş
Bisiklet
Sedona
Yardımcı olabilecek yok mu??? Yani arkadaşlar konulara karşı bu kadar ilgisiz kalmanız beni hiç memnun etmedi.Bir şeyler biliyorsanız bir fikriniz varsa paylaşın lütfen şimdi ben böyle bir yazı yazdığım için sırf tepki göstermek amacıyla zorunlu olarak bir şeyler yazmak için yazanlarda olacaktır eminim ki.Arkadaşlar lütfen bildiğiniz varsa paylaşın lütfen okuyup geçmeyin.Yani hep şunu beklemeyin buraya bisikletle ilgili bir şeyler bilip de sadece arada kafasına takılan bir konuyu soracak ve koyu bir muhabbet olacak diye.Hiç bir şey bilmeyende gelip bir şeyler soracak ki o da öğrensin ve bu tayfaya katılsın.

• Beğen
Tepkiler: DoganGunes

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
paslanan tellerden pası çıkarmak kolay ama tekrardan paslanacaktır ve paslandığına görede ucuz bir teldir değiştirmenizi öneririm ama yok şimdilik çıksın dersen sana tavsiyem en kolay ve masrafsızı bulaşık teli kullanman, hani şu ince saç kılı gibi olanlardan onlar ile ovarsan 15-30 dk içinde jant setin pırıl pırıl olacaktır ayda bir defa da yaparsan paslanmanında önüne geçersin .
o bulaşık telinide mahalle bakkalarında falan bulursun

üşenmedim resimde koydum yalnız kırmızı ile çizdiğim değil diğeri saç kılı gibi olandan olacak

http://www.hizliresimyukle.com/images/2015/04/13/8911066.jpg
http://www.hizliresimyukle.com/images/2015/04/13/1260618F5B29E73D9D9937332E89274A.jpg

Tepki
6
İsim
Ömer Faruk Baş
Bisiklet
Sedona
Jantlar siyah boya ile boyanmış orjinalinde üzerinde pas lekeleri var sadece bulaşık teli ile ovarsam boya sökülmez mi??

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
boya varsa boya o zaman yada telle ovacaksın çıkar, tinerlede çıkarabilirsin bide anlamadım teller mi jant mı paslı

Tepki
6
İsim
Ömer Faruk Baş
Bisiklet
Sedona
https://i.hizliresim.com/mGVZLP.jpg

https://i.hizliresim.com/AAovnq.jpg

https://i.hizliresim.com/Yv1aZZ.jpg

https://i.hizliresim.com/XBngDo.jpg

Telleri ovduktan sonra siyah ojeyle boyasam olur mu acaba??

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
Pas sökücü wd 40 ile scotch brite gibi bir ürünle iyice bastıra bastıra temizleyebilirsin. ardından En ufak bir pas noktası kalmadıktan sonra akçalı marka akrilik sprey boya (10-13 tl) ile jantını boyayabilirsin.

Bektaş Duran

Aktif Üye
Tepki
26
İsim
Bektaş
Bisiklet
Orbea
Benim Önerim Nalburda Sprey Pas Sökücü Yağ Sökücü Var Hepsi Aynı Diye Tahmin Ediyorum Önceden Onunla Temizliyordum 4x9 Özel Örüm Siyahtı Sürüyordum Güzel Bir Bezle Siliyordum Tertemiz Oluyordu Ve Sökülme Olmuyordu Ama İsmini Unuttum

Tepki
6
İsim
Ömer Faruk Baş
Bisiklet
Sedona
wd40 hakkında bu forumda bir yazı var bisiklete zarar verdiğine dair.Bana Bülent abinin(yaş yazmadığı için işimi garantiye alayım dedim :) ) önerdiği daha iyi geldi önerileriniz için sağolun.Serdar k sprey boya değilde siyah oje olur mu acaba?

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
Oyo boyacılarda olan boya çürütücü ve pas sökücü al daha sonra pas sökücü boya sökücü tekrar pas sökücü yap birde sprey boya al gÜzelce boya

no_name

Daimi Üye
Tepki
198
İsim
mesut
Bisiklet
Bianchi
Hepsi 20 lira tutmaz boya çürütücüyü az al boyar gibi sürüp bekliyorsunuz boyayı kabartıyor.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
axprin(kırmızı renkte fıs fıslı) kullanın.ben ben her türlü pas,kiri bununla temizliyorum.camsil gibi fışkırtıyorum.biraz bekliyorum.sonra, lavobo fırçasıyla fırçalayıp,suyla kirlerini akıtıyorum.bu axprin'i ben ellerimdeki yağ kirlerinde de kullanıyorum.tinere gerek kalmadan ellerden kirler akıyor.cilde zararı yok.selamlar..

Tepki
6
İsim
Ömer Faruk Baş
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar bisiklet çok eski bir şey olmadığı için çok rahat davranamıyorum bisikletin en az zarar göreceği şekilde şu anda bana en makulu bulaşık teli ile pası temizleyip sökülen boyalı kısımlarıda ince bir boya ile kapatmak gerekirse tüm jant tellerini kapatmak yani orjinalini fazla bozmak istemiyorum.Yani boya atıldığı aşırı derecede belli olmasın yeter.Siyah oje ile kapatma fikrini sormuştum sizce mantıklı mı??

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Resimlerden jant tellerinin tel başları ile birlikte paslanmış olduğu görülüyor. Bülent Özer arkadalşımızın söylediklerine katılarak şunları eklemek isterim:
Jantınız DC19 ve aluminyum olduğuna göre boyama işlemi sadece spray boya ile yapılırsa geçici olur, çünkü önce alum. astarı (primer) ile boyanıp son katı tutar hale getirilmelidir yüzey. Eğer boyayacaksanız bence sadece telleri ve tel başlarını boyayın. Tellerin kesişme noktalarındaki boya zaman içinde soyulacağı için beyaz veya gümüş metalik boya seçerseniz, alttan gözükecek metal fazla sırıtmaz.
Ben karar verecek olsaydım, tekerleri yeni tellerle örerdim boya ile uğraşmak yerine.
Bu arada biz burada sorduğumuz sorulara cevap veren forum arkadaşlarımıza yorumlarının sağ altındaki beğen tuşunu tıklayarak teşekkür ederiz genellikle. Bu güzel alışkanlığı sizin de ilerde edineceğinizi düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
wd40 bisikletin nesine zarar veriyormuş ilk defa duyuyorum böyle bir şey? Balatalara bulaşmaması yeterli, başka bir yere zarar vermez. Mekanik aksamı hatta kadroyu bile bununla temizleyebilirsiniz. Sadece fren balatalarına değmeyecek.

Millet yağlamak yerine wd40 kullanıyor, bu zararlı değil ama yetersiz. Bunu siz "zarar veriyor dediler" gibi anlamış olabilir misiniz?

Tepki
6
İsim
Ömer Faruk Baş
Bisiklet
Sedona
@Kahveci evet öyle anlamış olabilirim.

@Haluk Eke Abi peki paslanmaz tel fiyatları nasıl bir de bisiklet tellerini bisikletçiye ördürmek zorunda kalıcam büyük bir ihtimal yani tel örmek de kolay iş değil sizce toplam kaça mal olur malum öğrenciyim öyle her istediğim zaman 100 lira(misal) isteyemem babamdan.

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke