Jant seti yükseltme tavsiyesi

sabitkamera

Daimi Üye
Tepki
644
İsim
Andaç Işık
Bisiklet
Diğer
Merhaba. Şuanda bir Geotech Master yol bisikletine sahibim. Üzerinde Alexrims DA16 jantlar bulunmakta ancak jant akortu sık sık bozuluyor. Bu yüzden jantlarımı değiştirmek istiyorum ancak fazla bir bütçem yok. (350 TL) İkinci el daha mantıklı geliyor. Donanımdan neredeyse hiç anlamıyorum.
Bisikletimde Shimano Sora vites seti var. Bisikletim 16 vites (2x8) Ve şuan üzerinde Vittoria Rubino Pro 700x28 dış lastik bulunmakta.

Mevcut parçalarla uyumlu bir jant arayışındayım ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

İkinci el jant satan arkadaşlar tekliflerini yazabilirler.

Scudo

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Zaten ne bulursan ama biraz zor. 350 ye daha iyisini bulamazsın biraz zorlarsan Bütçeyi değiştirdiğine değer yoksa iyi bir akor ile nipelleri değiştirt 200 tl ye mal olur ama sonuçta ayarı Kaçmaz bir de lactote sürdüreceksin yeni nipellere.
Onun haricinde sürekli kovalaman lazım ama sifir 800-1000 civarı olan jantların ikinci elleri 600-800 çivarı oluyor genelde.

Turan

Daimi Üye
Tepki
173
Dostum çok sıkıntı çıkarmıyorsa bekle. Genelde ilk bisiklet alındığında alışveriş hastalığı başgösteriyor. Aman şu da bu da değişsin oluyor. Bi düşün işini görüyor mu değiştiren ne kadar performans artışı sağlarsın, kondisyon ne alemde, bunları tart harcamanın daha sonra yap. Ayrıca 350 TL yüksek mi meblağ değil. Sanıyorum ki ekstra bir durum olmazsa r501 den fazlası zor gibi.
Edit: akor konusunda forumda bazı çözümler sunan konular var. Araştırırsan belki kendine göre faydalı bişeyler bulabilirsin.

sabitkamera

Daimi Üye
Tepki
644
İsim
Andaç Işık
Bisiklet
Diğer
Jant setlerim yerine telleri değiştirdim. Herkese teşekkürler. Konu kilitlenebilir.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ben jant seti yerine göbekleri değiştirdim ve bisiklet inanılmaz akıcı oldu. jant setlerine profesyonel olmadıkça bu kadar paralar vermenin anlamsız olduğunu düşünüyorum.

sabitkamera

Daimi Üye
Tepki
644
İsim
Andaç Işık
Bisiklet
Diğer
@Kuzey Ege

Sırada da gobekler olacak. Benim asıl problemim akıcılıktan önce akorttu teller değişince şimdilik bir problem yok.

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
Merhabalar
Shimano Rs80 C24 jant setim var. Eski bir jant seti. Fren yüzeyi Alüminyum diğer kısmı karbon.
8 9 ve 10 lu rubleyi destekliyor. Bunu nasıl 11 li yaparım onu öğrenmek istiyorum.
Ön göbek 16 delik arka ise 20 delikli.
Sadece freehub değişerek 11 li ruble takabilir miyim yoksa arka göbeğin komple mi değişmesi lazım ?
20 delikli olduğunu neden söyledim internette baktığımda hep 32 delikli göbekler mevcut bu nedenle aklım karışıyor.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Aslinda freehub değiştirmenize bile gerek yok, yeni 105 (r7000) ile beraber 10'lu janta takılabilen 11'li kasetler çıktı. Fakat seçenek çok az yanılmıyorsam.

• Beğen
Tepkiler: Özhan Akgöğ

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
(link) benden de bu site alışveriş için tavsiye 15-20güne takipsiz geliyor kargoları

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
@Murat B.İleride 11 li sisteme geçersem düşünebilirim