Jant göbeği

insane

Üye
Kayıt
24 Mayıs 2006
Mesaj
41
Tepki
6
Şehir
İzmir/Karşıyaka
Bu hafta sonu yeni bir bisiklet aldım, eve geldiğimde arka tekerleği tuttuğumda sağa sola hafif sallandığını farkettim, sanırım göbekte bir sorun var ama atıyor da olabilirim :) Zamanım olmadığından tamirciye gidemedim o yüzden buradan bir sorup fikir almak istedim, hem basit birşeyse belki evde kendim hallederim :)
 
Scudo

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Kayıt
1 Ekim 2006
Mesaj
669
Tepki
202
Şehir
Avrupayakası
göbeğinin iki tarafındada milin üstünde göbeği sabit tutan iki civata olması gerekiyor onları bir miktar sıktığında sorunun çözülecektir muhtemelen bu işlem için jantını yerinden çıkarman gerekecek tabi .. çok falza sıktığın takdir ise jantın akıcılığı azalacaktır bilginize umarım yardımcı olabilirim
 

S26

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Şubat 2007
Mesaj
2.767
Tepki
1.494
Şehir
Eskişehir
Bisiklet
Amoeba
muhtemelen yeni olduğu için yerine oturmuş o göbek yada vidalar az sıkılı olduğu için binince tam sıkılı hale gelmiş (aman ha, en içteki vidaların sıkılığından bahsetmiyorum, onlar ne çok sıkı ne çok gevşek olmalı!)

sağa sola oynaması pek iyi değil tekerin. zamanla göbeği dağıtabilirsin. aynı şekilde zor dönüyor olması da iyi değil.

şimdi tekeri kadrodan çıkart.
kadroya iç taraftan değen vidaları biraz sıkılaştır. bunu elle yapsan daha iyi olur. anahtarla fazla sıkabilirsin çünkü.
sıkınca da elinle mili çevir. rahat dönmeli ama başka yönlere oynama da yapmamalı.
sonra tekeri tekrar yerine tak.
küçük ihtimal de olsa fren ve arka vites ayarında hafif ayar bozukluğu olabilir, onları da kontrol et.

yada: buna fazla para almazlar, bisikletçiye yaptırıver.

kolay gelsin.
 

insane

Üye
Kayıt
24 Mayıs 2006
Mesaj
41
Tepki
6
Şehir
İzmir/Karşıyaka
Arkadaşlar jantı şöyle bir elime aldım baktım içteki vidalarda falan bir sorun göremedim ben de bisikletçiye gittim, içeride gerekli işlemler yapıldıktan sonra "nesi varmış" dediğimde "mili yamukmuş, onu düzelttim" gibi bir cevap aldım, açıkçası böyle bir sorun beklemiyordum yeni bisiklette ama ne de olsa teker artık oynamadığından sallamadım pek:)
 
Yukarı Alt