jant dizmeyi anlatabilirmisiniz

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
arkadaslar evde kendim bisikletimin bakımının büyük bir bölümünü yapabiliyorum ama hep merak etmişimdir bu jantlar nasıl diziliyor evde kendimde denemek istiyorum nasıl dizildiğini anlatabilirseniz çok yardımcı olursunuz teşekürler

Scudo

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
@genar

Çok kolay.
Elinizde ne ebatta ve kaç tane jant olduğunu bilmiyorum ama büyük çaptan küçük çapa doğru yan yana dizeceksiniz bunda bişey yok ki :D

Şaka şaka bir an dizmek deyince yan yana dizilmiş bir sürü jant gözümün önüne geldi de.

Fakat anlatılarak çok kolay anlaşılabilecek bişey değil görmekte fayda var.

Kolay gelsin

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Spokesman kesinlikle bu konuda haklı.
Anlatıp çizilerek öğrenilecek bir şey değil.
Sağlam ve uzun ömürlü olması için ciddi tecrübe, sabır ve dikkat istiyor. En iyisi bir bilenden usta-çırak ilişkisi ile öğrenmek.
Ben şahsen öyle yaptım.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Uğraşmak uğraşmak uğraşmak... Kendi jantlarımı kendim örsemde bir ustanın kontrolünden akorttan geçmeden kullanamıyorum ...

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
akortta çok iyi olmama rağmen hala cantımı ustalara ördürürüm eeee saygı duymak lazım herşeyide kendimiz yapamayızki

ExelancE

Üye
Tepki
0
Ben kendi bisikletiimin gherşeyini kendim yapıyorum.Çok kolay .Ben motor göbeği kullanıyorum.Çok güzel.Balatalı frenler.

msconfig

Forum Bağımlısı
Tepki
780
simdiye kadar 3 kere kendim ordum, sorunsuz oldu allahtan hepsi :)
onemli olan sabir ve iyi bir akort :) anlatmakla olmaz gercekten diger saglam janta bakarak orebilirsin.

anobias

Üye
Tepki
9
benım yontemımı dene ıstersen sehrındekı montaj yapan bı bısıkletcıyle kanka ol o haftasonuna 200 tane jant yetıstırmelerı gereksın ...orda hemen kaparsın ısı .. ben oyle yaptım gayet guselde oruyorum suanda ...

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
valla dostum geçerli bir yöntem ancak benim çevremdeki bisikletçilerin çoğuna ne şimdiye kadar o tarz bir iş gelmiştir şimdiden sonrada geleceğini sanmıyorum. ama hiçbişey imkansız değildir bi ihtimal belki :D

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
bunu bende merak ediyorum diğer tekere bakarak yapmak aklıma geldi ama riske atmak istemedim de bide şöyle bişey var ustanın kabiliyetini bilmiyorsanız yada gürsel abi gibi uzman birinin elinden çıkmadıysa jantın tellerinin düzgün örüldüğü nasıl anlaşılır

güray

Daimi Üye
Tepki
84
şimdi göbek deliği sayısına uygun jantı alıyoruz.önceden boyu belirlenmiş(dtnin internet sitesinde hesaplayıcı var) tellerimizi de alıp birer boşluk bırakarak içten dışa doğru göbekten geçirip jant üzerindeki yönüne dikkat ederek tel başlarını takıyoruz.
jant tellerini jant üzerinde geçirirken geçirdiğimiz delikten arada üç delik boş bırakarak janta geçiriyoruz.
bu bitince göbeğin aynı tarafında boş kalan delikleri geçireceğiz ama bu sefer dıştan içe doğru geçireceğiz telleri.normal ve en sağlam kabul edilen örgü üç atlamalıdır yani her jant teli diğer üç telle kesişir.böyle yapacaksanız telinizin altından karşı yöne doğru üç tel geçecek ve telimiz en son kesişilen telin üstünden geçecek.yani bir makas gibi temas edecek.zaten boyu önceden ayarlanmış tel bu işlem sonunda girmek istediği,boyuna uygun olan deliği söyler.bu delik (dikkatli okuduysanız üç boşluk bırakmıştık jant üzerinde) üç boş deliğin ortada olanıdır.
bu kontra teli yerine oturtup başlığını taktığında artık göbek oynamaz ve jant örmenin temel prensibi oluşmuş olur
karşı teller de aynı şekilde bitirilir.
göbeğin karşı tarafı(sağ bittiyse solu) için de bu işlem tekrarlanır.
böyle bir dene takıldığın yer varsa sorabilirsin.

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
dostum çok sağol gerçekten bu bilgi çok işime yarayacak