Böyle bir turun tekrarının planlanmasında fikir belirtmek istiyorum
Dairesel bir tur olduğunu düşünürsek, en seri şekilde alınacak rota sizin gittiğiniz yön mü, yoksa tersini düşünmek mümkün müdür? Benzer turu aynı yönde başlayıp gölün etrafını dönmeden, kuzey yolundan alarak, daha güdük versiyonunu yapmıştım ve açıkçası işin Orhangazi-Yalova kısmını sona bırakmak çok yorucu gelmişti.
Topçular'da indikten sonra Altınova tarafı değil de, Yalova-Orhangazi yönüne gidilip, işin yorucu, yoğun trafikli ve sıkıcı kısmını başta katedip, göl-iznik-boyalıca-altınova kısmını dönüş kısmına bıraksak nasıl olur? Sadece fikir almak, sizin tecrübenizden de faydalanmak adına soruyorum.
Bir de,
Hayranlıkla takip ettiğim turunuzun gece yarısını geçe bitmesini gayet doğal karşıladım, mesafe kısa değil, ben dahil birçok kişi muhtemelen daha da geç dönerdi. İşte bunu birazcık bertaraf edebilmek için, sabah başlangıç saatini mümkün olan en erken saate geri çekmek faydalı olacaktır. Gebze trenleri sabah 05.00 dan itibaren başlıyor. Karşıdan gelecek arkadaşlar için 04.45 Edirnekapı-Söğütlüçeşme metrobüsü var. Bu yolla gelinirse Söğütlüçeşme istasyonunda 05.15 trenine yetişmek mümkün görünüyor. Varsayımlarla konuşuyorum, şimdilik aksilikleri gözardı ediyorum. Bu kaçarsa bir sonraki tren 05.35'te.
05.15 treni rötarlarla 06.30 gibi Gebze'de olsa, 06.45'de Eskihisardayız, 07.00'de feribot hareket etse, 07.50 gibi Topçular'da olunur. Yalova 14 km. Sonrası rampalar başlayana kadar 4 km daha. Bu 18 km yi 1 saatten kısa sürede alırız desek rampalara geldiğimizde saat yine de 09.00 olur. Burada 5-6 km boyunca hız ciddi olarak düşecek ve bundan sonra Orhangazi'ye varış 10.30 desek, oradan gölün güney yolu başlıyor, orası hakkında bilgim olmadığından konuşmayayım, ancak kuzey yolu gibi mıcır asfalt olduğunu, ancak yine de zevkli olduğunu belirtmişsiniz, her halukarda gölü hiç görmeyen kuzey yolundan daha zevkli olacağı kesindir diye düşünüyorum. Kısa dinlenmelerle (2-4dk) gidip, mapmyride ölçümü ile Orhangazi-İznik arası 45 km.ye dinlenme ve aksilikleri de katarak 4 saat ayırsak, Saat 14.30 te İznik'e varırız. Yemek köfte molası 1 saat desen, 15.30'da hareket ile Boyalıca 15 km, sonra tırmanılacak tepedeki zirve noktasına kadar 4-5 km desen, saat 16.30 gibi o zirveye varmak gerekiyor, geriye Topçular'a kadar genelde hafif iniş eğilimli bir 35 km kalıyor. Yorgun ve ağrıyan popolarla o 35 km yi rahat rahat 3 saatte alabiliriz, feribota geldiğimizde güneş batıyor olur. Gerisi kolay.
Kendimi Avrupa yakasındaki arkadaşların yerine koyarak bir plan yaptım. Yani dönüşte gece metrobüsüne binmemek için ilk başlangıçta vapur değil, şafak vakti metrobüsü diyorum arkadaşlar.
(metrobüste sorun yaşamamak için ön ve arka tekerler sökülecek, kadronun yan taraflara bağlanacak, görüntü, mümkün olan en kompakt ve küçük hale getirilercek, daha sonra trene de bu şekilde binilip Gebze'ye gelmeden trende bisiklet eski normal haline döndürülecek, bu şekilde, binişlerde yaşanacak sıkıntıyı azaltmak mümkün olabilir)