İzmir'de yol mu şehir bisikleti mi? Bütçe 2000₺

Kabardey

Üye
Tepki
1
İzmir'de kullanmak için yol bisikleti mi yoksa şehir bisikleti mi almalıyım? İsteğim bisikletin bastığımda hızlanabilmesi, seri akıcı olması ama çokta narin nazik davranmak zorunda kalmamak. Hoplayıp zıplayacak değilim ama bi kasisten geçerken de düşünmek istemiyorum. İzmir'in büyük bölümünde bisiklet yolu mevcut olduğundan yol bisikleti alsam sıkıntı çekermiyim? 2000₺ ye kadar da çıkmayı düşünüyorum. Uygun marka model önerileri de varsa lütfen paylaşın.

Scudo

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
İzmir'in yolları yol bisikleti için uygun fakat bu iş yollardan ziyade sizde bitiyor. Sürüş stilinize göre performans istiyorsanız yol bisikleti, konfor istiyorsanız şehir bisikleti tercih edebilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: Kabardey

Kabardey

Üye
Tepki
1
Performans beklentim daha fazla tabiki. Yol bisikleti fiyatlarına da biraz baktım. 2000₺ ye ikinci el düşünmem daha mantıklı olacak galiba. Marka model kararı da veremedim

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Yol bisikletlerinde genelde 23, 25 ve 28lik lastikler kullanılır.
Siz bisikleti alırken 28 lastik kullanabileceğiniz bir bisiklet alin. yani bisikletin kadrosunun yeterince geniş olması lazım. Bu da genelde endurance veya cyclocross tıp bisikletlerde olur.
Hele cyclocross bisikletlerde çukurları hiç dusunmenize gerek olmaz. Ancak kalın ve dişli lastikleri nedeniyle yol bisikletlerine göre birazcık daha yavaş olurlar.

Fazla uzatmayayim siz giant defy, Merida ride, trek 1 serisi , Fuji sportive veya specialized secteur gibi bisikletlere bakın.
Tabi o paraya zor ama specialized dolce varsa size daha bile uygun olabilir.

• Beğen

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Specialized sirrus
Merida speeder
Giant escape

Modellerine de bakabilirsiniz.

• Beğen

Kabardey

Üye
Tepki
1
@Ozan k. @Kuzey Ege önerdiğiniz bisikletlere biraz baktım. Bildiğiniz uygun fiyatlı satıcı linki varsa yazarmısınız. Birisi Merida Scultura 100 bisikleti için teklifte bulundu. Jantları mavic aksiyum setle değiştirmiş. Fiyatı 1800₺ ve 1.86 boy için 54cm kadro uygun galiba. Fikrinizi merak ettim. Sahibinden de 324956751 ilan numarası. Ayrıca giant defy 322570502 , focus 318363715 ve specialized allez c2 322025749 ilan numaralı bisikletlerede vaktiniz varsa bakıp yorum yaparmısınız acaba. İkinci el için elden İzmir içi olmak zorunda bu nedenle seçeneğim kısıtlı. Sıfır ürün için kargo da olur.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
186cm için 58 kadro uygun. Bacak içi uzunluğunu olcerseniz daha sağlıklı olur.

Scultura ve allez daha sportif modeller. Defy ise sanırım 58 kadro değil.

• Beğen

Ferhat Şener

Forum Demirbaşı
Tepki
562
Bisiklet
Giant
56 kadro yol bisikleti var 105 donanımlı ama biraz bütçenizin üstü düşünürseniz ilan var burada özelden konuşabiliriz.

• Beğen

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
İlan numaralarını verdiğiniz bisikletleri inceledim. Focus ve specialized race geometrili agresif bir kadroya sahipken, giant defy daha rahat bir sürüş pozisyonuna izin veren konforlu bir kadroya sahip. Burada karar vermeniz gerekiyor. Endurance mı? Yarış mı? İhtiyaçlarınıza ve bisikletten beklentinize göre karar verdikten sonra 58 kadro bisikletlere bakmaya başlayabilirsiniz...

Ben 186cm boy, 85cm bacak boyuyla 58cm yarış kadrosunda rahat ettim. Eğer kollarınız olması gerektiğinden kısa değilse 58 sizin için ideal ölçü olabilir. Focus 56, specialized 61, giant da yine 61 kadro görünüyor. 56 kadrolu Focus size uyabilir, ama 58 kadrolu bir bisiklet almak varken neden 56 alasınız?

• Beğen

enginbey35

Üye
Tepki
24
İsim
Özgür
Bisiklet
Merida
Yorum yapan arkadaşlara samimiyetle teşekkür ediyorum.3 Aylık şehir bisikletim var ama yol bisikletleri hakkında veri topluyorum.Bu kafayla çok sürmez yıl sonunu bulmadan bir yol bisikleti temin edecek gibi görünüyorum.
@Kabardey arkadaşım ben şehir bisikletimi alalı 3. ay oldu.Karşıyaka Seda Bisiklet. Merida Crossway 100 satış fiyatı 2450 tl idi.Aksesuar donanım vs derken 3250 toplam bir harcamam oldu.Ama bugünlerde her sürüşte yol bisikletlerine bakıyorum gözüm gönlüm onlara kayıyor.Yani demem o ki kısa süreli Şehir bisikleti keyiflidir, ama performans yapmaya heveslenip kendinizi güçlü hissettiğiniz zamanlarda yanınızdan hızla su üzerinde akıyormuş gibi görünen yol bisikletleri burnunuzun direğini sızlatır.

• Beğen

Kabardey

Üye
Tepki
1
@uguryilmaz144 ben en fazla 40-50 kilometrelik sürüşler yapıyorum ve bastığım zaman bisikletin yavaş kalması beni rahatsız ediyor. Tamamen zevk için bisiklet kullanıyorum ve en büyük zevki sürat yaptığımda alıyorum. 58 kadrolara biraz daha bakıcam sanırım. Varsa bildiğiniz linkleri paylaşırsanız sevinirim

@enginbey35 aynı duyguları paylaşıyoruz. Bende 4-5 ay önce aldığım şehir bisikletiyle hamlığımı attım ve yeterince hor kullanıp hoplayıp zıpladım. Ama yol bisikletlerini gördükçe ve sürat ihtiyacımdan sizin gibi bu yola girmiş bulunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: enginbey35

Bicikl

Üye
Tepki
42
Bisiklet
Carraro
Ben Carraro Sportive 227 model Şehir-Tur alarak kullanmaya başladım. Bisiklet yolu olsun olmasın her hangi bir zorluğunu görmedim şimdiye kadar.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@Kabardey
Ben de yol bisikletine geçerken kadro boyuyla ilgili sıkıntı yaşamıştım. Mesele şu ki İkinci elde uygun fiyatlara 54-56 kadrolu bisikletler varken, 58 kadro bisikletler çok nadir oluyor. Hatta gördüğüm her yol bisikletli arkadaşa "hocam bu 58 kadro mu" diye sorardım bir aralar :) İkinci elde uzun süre araştırsam da 58 kadro bulamadığım için sıfır bisiklete yöneldim. Şimdi siz söyleyince tekrardan İzmir içindeki 57-58-59 kadrolu bisikletlere baktım. 4-5 bisiklet var, hepsi de bütçenizi aşıyor maalesef.

Ben ikinci elden umudumu kaybettiğim için sıfır almıştım, belki siz ikinci elden güzel bir 58cm kadrolu bisiklet bulursunuz...

• Beğen

Kabardey

Üye
Tepki
1
Linkleti specialized allez c2 fiyatına göre nasıl acaba. 58 kadro 2. el bulmak işkence bu yüzden sıfır ürünlere bakmaya başladım. Aynı modelin 61 kadrosu ikinci el olarak 1900₺ ve 19 ay garantisi de devam ediyomuş ama 61 kadro 91cm iç bacak boyu için nasıl olur. Birde bu model race galiba?