İtalyan-ingiliz tip orta göbek farkı nedir?

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
merhaba arkadaşlar bir sorum var italyan veya ingiliz orta göbek farkları nedir nasıl anlaşılır yol bisikletinde yeniyim tiagra 4600 grupsetim var ama orta göbekten memnun değilim hangi tip alıcağımı bilmiyorum.. iyi bir orta göbek alacağım bilgi almak istedim sizlerden bisikletimin kadrosuda lapierre audacio 400 aluminyum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Diş yatakları farklıdır, biri saat yönünde sıkılırken diğeri ters yönde sıkılır.
İngiliz tipi size uygundur, zaten italyan göbek hiç yaygın değil; bulabilmenize bile şaşırdım.
Yanlışım varsa düzeltin.

tırıvırı.

Forum Bağımlısı
Tepki
665
Takip edim bende bu konuyu önemli konu bilen arkadaşlar el atarsa bu konuya bizlerde bilgi edinmiş oluruz

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
68mm = english
70mm = italian ÇAP FARKLARI MEVCUT
dönüş yönleri de farklı
If you have English (ISO or B.S.A.) thread b/b the outer cup diameter will be 34.6-34.9mm and inner diameter will be 33.6-33.9mm. Shell width will be 68mm or 73mm. It will also have a left hand thread on the drive side.
If you have Italian thread b/b the outer cup diameter will be 35.6-35.9mm and the inner diameter will be 34.6-34.9mm. She'l width will be 70mm. It will also have right hand thread on both sides.

Turan

Daimi Üye
Tepki
173
@CevdetBilge hocam hortlatmış gibi oluyorum. sonuç olarak bir bisiklet ingiliz göbek için tasarlanmıssa italyan öbeğin uyumlu olmama gibi bir durumu yok değil mi? yoksa ben mi yanlış anladım. Yani bisikletimizin kadro yapısına bakmaksızın istediğimiz orta göbeği alabiliriz sanıyorum?

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
birbirine uymaz arada bağlantı parçaları gerekebilir

• Beğen
Tepkiler: Turan

Turan

Daimi Üye
Tepki
173
@CevdetBilge teşekkürler hocam çeşitli aparatlarla birbirine uyabiliyorsa sıkıntı yok. Son olarak genel olarak kullanılan hangisidir bir bilginiz var mı?

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Selam,
İngiliz (BSA), Italian ve French ölçülerinde hatve oranlarının yani metrik yivlerin birbirine yakınlığı sebebiyle herhangi bir konverter adaptör yoktur, daha doğrusu mümkünatı yoktur. Fakat eğer ki kadro setiniz JC Higgins, Columbia, Schwinn tarzı bir safkan Amerikan klasiği, veyahut oldschool bir bmx ise thompson bb'nizi cnc'de hazırlanmış en çok yaygın olarak kullanılmakta olan BSA standartına çevirmek mümkündür. Aksi halde kadronuzun bb shell standartı hangi hatveye sahipse o standart üzerinden tercih yapmak ve kullanmak zorundasınızdır.