işte yeni türk lirası

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
311
Tepki
280
http://www.ntvmsnbc.com/news/170784.jpg

Paradan altı sıfır atılmasıyla 1 Ocak 2005'te kullanıma girecek yeni banknot ve kuruşların görünümleri şu anda kullanılan Türk Lirası ile benzer renk ve tasarımlara sahip. YTL banknotlarda sahteciliği önlemek için çok sayıda güvenlik tedbiri alındı.

Paradan altı sıfır atılmasıyla 1 Ocak 2005'te kullanıma girecek yeni banknot ve kuruşların görünümleri şu anda kullanılan Türk Lirası ile benzer renk ve tasarımlara sahip. YTL banknotlarda sahteciliği önlemek için çok sayıda güvenlik tedbiri alındı.


Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başbanı Süreyya Serdengeçti'nin de katıldığı Merkez Bankası'ndaki toplantıda, banknot ve madeni Yeni Türk Liralarının (YTL), fiziki görünüm ve güvenlik özellikleri tanıtıldı.

Başbakan Erdoğan, “Bugün burada Türkiye'nin adeta büyük bir rüyası gerçekleşiyor. Bugün Türkiye'deki istikrar ve güven ortamı en açık biçimde tescillenmiş oluyor” dedi.

Bugün Türkiye'nin 30 yıllık özleminin sona erdiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “YTL nihayet şekil olarak, bugün halkımızla buluşmuş oluyor. Aslında bugün YTL ile ülkemizin on yıllardır süre gelen düşük enflasyon özlemide sona eriyor. YTL ile paramızın yeniden itibar kazanma özlemi sona ermiştir. YTL ile halkımızın istikrar ve güven özlemi de sona ermiştir. YTL ile hepimizin güçlü bir Türkiye, güçlü bir ekonomi özlemide sona ermiştir.


YTL'na geçiş, asla şekilsel bir operasyon değildir. Eğer öyle olsaydı bugüne kadar gelmiş geçmiş iktidarlar mürekkebi alır, kağıdı alır, matbaa makinelerini darphanenin baskı makinelerini çalıştırır, sıfırı atılmış paraları basıp, tedavüle sürerdi.”

YTL'LER MERKEZ BANKASI ŞUBELERİNE DAĞITILDI

Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti, Yeni Türk Lirası (YTL) hazırlıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

YTL ile birlikte halen kullanılan banknot ve madeni paraların da 2005 sonuna kadar geçerli olacağını hatırlatan Serdengeçti, şöyle devam etti: “2005'de hem mevcut paralar hem de YTL'ler tedavülde olacaktır. Vatandaşlarımızın bu değişim için acele etmesine gerek yoktur. Bu doğal akışı içinde gerçekleşecektir. Şubat ayı sonu itibarıyle tedavüldeki banknot miktarının yaklaşık yüzde 90-95'inin YTL'ye dönmesi beklenmektedir.

TL banknotlar, 1 Ocak 2006'dan itibaren tedavülden kalkacak, ancak 10 yıllık zamanaşımı sürecinde Merkez Bankası şubeleri, bunların olmadığı yerlerde de Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilecektir. Küpur kompozisyonu 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 YTL olan yeni banknotlarımızın tüm tasarım, kalıp ve baskı çalışmaları Banknot Matbaası'nda gerçekleştirilmiş ve basılan banknotların büyük kısmı şimdiden şubelerimize dağıtılmıştır.”


NE ÖNLEMLER ALINDI ?

Merkez Bankası Başkanı, daha sonra YTL'nin özellikleri hakkında bilgi verdi. YTL'ye geçişte banknotların daha kolay tanınması ve karışıklığa neden olunmaması için, aynı satın alma gücüne sahip küpurlerin hem TL, hem de YTL için benzer renk ve tasarımlara sahip olduğunu bildiren Serdengeçti, görme özürlü ve görme bozukluğu olan vatandaşlar için de, YTL'lerde ilave ayırt edici özelliklere yer verildiğini anlattı.

Görme özürlü vatandaşlar için en önemli ayırt edici unsurun, banknot küpurları arasında boyut farkları yaratılması olduğuna işaret eden Serdengeçti, yeni küpur 50 ve 100 YTL'lerde boyut farkı bulunduğunu söyledi. Serdengeçti, ileride YTL'deki 'yeni' ibaresi kalkarken tüm küpurlarda böyle bir farklılığın yaratılmasının sağlanacağını da bildirdi.


SAHTECİLİKLE MÜCADELE

Tüm ülkelerde Merkez Bankalarının üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan birinin, sahtecilikle etkin şekilde mücadele olduğunu vurgulayan Serdengeçti, sahtecilik faaliyetlerinin teknolojik gelişmenin etkisiyle uluslararası bir boyut kazandığını ifade etti.

Türkiye'de de büyük kupürlü banknotlarda, zaman zaman sahtecilik olaylarıyla karşılaşıldığını dile getiren Merkez Bankası Başkanı, şunları söyledi: “YTL'ye geçişte 50 ve 100 YTL'lerin çıkarılacağı dikkate alındığında, banknotların güvenlik önlemlerinin kontrol edilmesi daha da büyük önem kazanmaktadır. Banknotlarımızda sahteciliğin ortaya çıkarılacağı, uluslararası standartlarda halka yönelik çok sayıda güvenlik özellikleri bulunmaktadır.

Tanıtım kampanyamızda halkımızın bu özellikler hakkında bilgilendirilmesi için yoğun çalışma yapılacaktır. Yapılan değerlendirmelerde, açıklanacak güvenlik önlemlerinden 3'ünün kontrol edilmesiyle sahte banknotların rahatlıkla tesbit edilebileceği anlaşılmaktadır.”

Merkez Bankası'nın teknik donanımıyla sahte banknotun tekrar piyasaya sürülmesine imkan vermeyecek kapasiteye sahip olduğunu vurgulayan Serdengeçti, ancak bu mücadelenin ön cephede vatandaşlarca yapılmasının en etkin mücadele yöntemi olduğunu da sözlerine ekledi.

(Hürriyetim)
 
Scudo
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.