İstanbul'da bisikletim çalındı!

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Geçmiş olsun.Polisin 20 yıl önceki tavrından bu forumda bahsetmiştim, demek ki değişen bir şey yok.

Kamu çalışanları üzerine sosyolojik bir inceleme yapılması şart bence.Belki vardır benim haberim yok.Aralarında azımsanamayacak kısmı küçük yerlerden gelme ve Türkiye gerçeği olarak yokluklarla büyümüş insanlar.Fakirlik ülkenin kaderi gibi zaten.O ayrı bir konu başlığı, gerekirse onu da tartışalım. Yalnız benim burada kırmadan dökmeden söylemeye çalıştığım şu: bu insanlara aslında dünyanın her yerinde "görmemiş" denir.Görgüsüzlük sadece parayla ilgili bir şey değil, görgüsüzlük kültürle, yetiştiğin çevreyle yakından ilgilidir.Bizdeki sorun ise köyde yetişenlerin ilerleyen dönemde yoğun olarak şehirlere yerleşmesi ve görgüsüzlüklerini düzeltmek yerine kendi köy adetlerini savunmaya geçmeleri.Bunu bir namus meselesi haline getiriyorlar.Uyardığın zaman kabahatli oluyorsun.Sanki herkes köylüymüş gibi bir düşünce sistemleri var.Aynı masaya otursan bir ayılık yaptığında "zaten hepimiz köylü çocuğuyuz ya ahohahaha" diye gülerken, "ben değilim" dediğimde buz gibi rüzgarlar esiyor.Yalan mı söyleyeyim, değilim işte. Ama adam bunu kendini aşağılama olarak algılıyor ve beni de kendini beğenmiş, ukala ve tepeden bakan olarak etiketliyor.Neden, köylü değilim de ondan.Onun gibi ayı değilim, maganda değilim, zonta değilim.Ülke insanının büyük kısmı magandayken duyarlı ve kültürlü insanların toplumda kendini rahat hissetmesi ve huzur bulması zor hakikaten.Bu toplumda bir Belçika'lı, Hollanda'lı yada bir İsveç'li gibi yaşamaya çalışmak gün geçtikçe zorlaşıyor.Eskiden bu ülkelere ve insanına karşı genel bir takdir havası vardı, şimdi bakıyorum artık o da kalmadı.Büyük çoğunluk ülke kültürünün geldiği rezil konumu olduğu gibi kabullenmiş durumda.Bu magandalık, bu öküzlük, bizi biz yapan değerlermiş gibi kabullenildi.Buradan geleceğim yer şu: polis de İsviçre polisi değil.Bu ülkeninin çorak topraklarından gelme, belki askere gidene kadar köyünden çıkmamış birisi.Günlük rutin olarak hapçılarla, jiletçilerle, türlü çeşit psikopat, fahişe ve travestilerle uğraşıyor.Siz bu adama gidip bisikletim çalındı deyince gülüyor tabi adam.Milletin canını koruyamıyorken bisiklet onun için çok saçma bir detay.Az ötede bıçaklı sopalı kavga olmuş mesela 10 dakika önce.İki taksici birbirini bıçaklamış.Biri orada ölmüş, ötekini hastaneye kaldırmışlar.Çevrede toplanan elinde sigarayla izleyen kalabalık ve trafik nedeniyle yarım saat sonra gelmiş ambulanstan inen türbanlı kızlar bıçaklanmış taksiciyi sedyeye yatırmışlar, kemeri nasıl bağlayacaklarını falan tartışıyorlar.Bunları yollayıp karakola dönmüş, ilkokul seviyesindeki dil bilgisi ile hayatında tek bir kitap okumamış adam rapor yazmaya çalışırken, saftirik görünüşlü birisi karakola geliyor ve " bisikletim çalındı" diyor.Hemen süzüyorlar tabi gelen tipi.Suçluya psikopata benzemiyor.Bisiklet dediğine göre zengin değil, dolayısıyla çevresi falan da yoktur.Tek başına geldiğine göre aşiret değil, arkası ailesi tanıdığı eşi dostu falan da yok.E o zaman?Salla gitsin.Onunla mı uğraşacak.

Scudo

Mehmaddict

Üye
Tepki
23
Geçmiş olsun, bisikletinze üzüldüm bende bunu anlamam fiyatından kimene isterse orda bisikleti değil kilidi çalsınlar..
Umarsızlığı anlamıyorum bu memlekette

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@volkert

Yazinizi paragraflara bolerseniz daha rahat okuyabiliriz.