İstanbul'da bisiklet toplamak/Amatöre yardım edebilecek olan?

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
İyi akşamlar herkese. fixie'ci bi arkadaşım hadi sen de bisiklet topla da gel diye yarım bir bisiklet verdi, fixie yapacağıma inanarak verdi gerçi o ama ben vitese ve frene inanan bir insanım :)
Bisiklet 58cm kadro, arkada 28" tekeri var 700x35C (37-622) 28x1tam5/8x1tam3/8 S-604-03 yazıyor tekerleğin üstünde. tekerin oturduğu göbek de güzel görünüyo markası da sanırım Nati (bitex). ortada 2 arkada dişli var. vitesi değiştirme sistemi de kadronun üzerinde iki kol var onları çekip iterek değiştiriyosun. onların falan hep yağlanması gerekiyo diye tahmin etmekteyim. bisikletin pedalı da salıyo kendini biraz sanırım, onları da toparlamak lazım. Ön kısım komple yok, maşa jant gidon falan hiçbişey yok. bi de sele borusu ve sele de yok. bi de fren de yok ama pabuçlar kablolar falan en son ayarlanır herhangi bir yerden diye düşündüm.
şimdi benim sorum şunlar arkadaşlar: bu parçaları en ucuz nereden nasıl toparlarım, gidonu seleyi falan ararken nereleri ölçmem gerekiyo, istanbulda nereden bulurum ucuz ikinci el parçalar satan bisikletçileri, bi de bisikletin kadrosu metalik gri, maşa falan onla aynı renk olmasa pek bi çirkin durur gibi geldi bana, farklı renk alsam onu sonradan boyayabilir miyim yoksa yalan olur gider mi? :) Ben yer olarak beyoğlundayım, ama bu taraf ya da karşı farketmez çoğu yere gidebilirim diye tahmin ediyorum, ha bisikleti taşımam zor olur tabi ama ucuza iyi tamirci falan varsa götürürüm hem ucuza parça takıp hem de bakımını yapıp öğretebilecek bir bisikletçiye :) Çok teşekkürler hepinize şimdiden yardımlarınız için

Scudo

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
böyle konularda genelde fotoğraf olunca yardım geliyor :)

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
Öyleyse bu akşam yahut yarın fotoğraf koymaya çalışacağım. ama doğru tabi, fotoğrafsız kim nasıl yardım etsin :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Parçaları dert etmeyin hasan beyin dediği gibi resim yükleyin makinayı görelim.

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
http://i.imgur.com/fPl9Ii9.jpg
http://i.imgur.com/aw6lkjQ.jpg
http://i.imgur.com/HmBTXNb.jpg
http://i.imgur.com/jclYcQ1.jpg
http://i.imgur.com/dA9d0Zv.jpg

bisikletin fotoğrafları bunlar. daha detaylı çekmemi istediğiniz yeri varsa orayı da çekip yükleyeyim :) iyi günler, teşekkürler şimdiden yardımlarınız için

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
yok mu yardım edebilecek olan?

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
bari bisiklet parçası alabileceğim bi bit pazarı falan söyleyeydiniz :) sıfır mı alayım illa her parçayı sirkeciden, öyle olunca 200 250yi bulacak gibi duruyor toplamak :/

peki alacağım maşa, ön jant, göbek, tekerlek, sele borusu, sele, gidon boğazı ve gidon ölçüleri hakkında ne için nereyi ölçmem lazım, kaçsa kaç ölçülerinde almam lazım yardım edebilir misiniz? ona göre bazı parçaları yurtdışından söyleyeyim diye düşündüm de, ebayden aliexpressten falan

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumda klasiklerle ilgili bilgili olan kişiler mevcut onların konularından nasıl bir yol izleyeceğiniz bulabilirsiniz. Örneğin Doğukan Aksu yardımcı olabilir.

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
Teşekkürler, öncelikle doğukan beyin mesajlarını ve konularını inceleyeceğim, sonrasında ulaşmaya çalışırım toplayamamış olursam. yine de istanbulda bisiklet parçası bulabileceğim bir bit pazarı falan bilen varsa tavsiyeye açığım :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kadronuz güzel uğraşmaya değer arka aktarıcı sonradan değiştirilmiş orjinali değil.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bu kadrodan iyi bir sey ortaya cikmasini istiyorsan bi miktar bütcen olmasi gerekiyor elinde, öyle 200-250 lira cok dersen, üzerindeki parcalarla bir temizlik yap öne bir masa ve jant al olsun bitsin.

Yanlis anlama beni eger öneri ve yardim istiyorsan benim dedigim gibi olur ama istemiyorsan dedigim gibi bir masa ve jant bul, bakim yap olsun bitsin.

Restore ilk önce kadroyu sökmekle baslar, komple sökeceksin hic bir parca kalmamak sartiyla.
Sonra boya islemi gerekiyor, ama bu tür kadrolar öyle sprayle boyanmaz, hakiki boya gerekiyor.

Sonra yol bisikleti olarak düzmek istiyorsan bazi oynamalar yapmalisin kadro üzerinde, mesela pompa yerini yok etmek, ayaklik yerini yok etmek gibi...

Isine yararmi bilemem ama buraya bir bak istersen, detayli sekilde restorasyonlar.

(link)

(link)

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
eğer iyi bir şey çıkacaksa bütçe ayırırım, kadro kötüdür diye düşünüyordum ben arkadaşım bana al senin olsun diye verip geçince. kadrosu iyi görünüyo diyosanız ben okul biraz hafifleyince yüklenip gideyim bisikleti bir bisikletçiye, eğrisini doğrusunu konuşayım orada

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
Merhaba tekrar, daha hala sirkeciye götüremedim bisikleti :) bu bisikletin kadro boyu neresi oluyo bisikletin resminde çizerek gösterebilecek olan var mı acaba? Birçok farklı şey okudum internette kafam karıştı iyice. Bi de bu bisiklete 28 değil de 26 jant teker taksam hem şık durur mu, hem de boyu ufalır mı? iki kişi bineceğiz de bisiklete, birimize büyük geleceğine birimize küçük gelse daha iyi olur diye düşündük. Gerçi sadece bacak boyuyla alakalı değil, gidonla olan mesafe de önemli ama küçük bi kadro bulana kadar idare edebilelim enazından.

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
Tekrar merhaba, pek yardım alamadım şimdiye dek ama belki şimdi denk gelir. Hiçbir bisiklet toplama videosu bulamadım, hangi parçayı neye göre alacağıma dair çok az fikrim var. Mesela maşa alırken, önde maşanın içinden geçeceği boru 13 cm, 15 cmlik maşa mı almam gerekiyor? Çapını ölçemedim elimdeki ingiliz anahtarı küçük geldi, çap ölçerken içeriden mi dışarıdan mı ölçmem gerekiyor? Jant olarak arkada takılı olanla aynısını alsam olur mu, yoksa maşaya göre mi almam gerekiyor jantı? Şu anda almam gereken parçalar sele borusu, sele, maşa, gidon boğazı, gidon, jant ve lastik, jantın ortasına göbek(?)(yoksa o ortadaki parça zaten jantın içinde var olan bir şey mi?) ve iki adet fren. Bunlar mıdır almam gerekenler? Ya da bu bisiklette tam bir eksik listesi çıkarabilir misiniz bana? Cebimde ne kadar param olduğunda bisikletçiye gitmem gerektiğini bilememek bu soğuklarda insanı gerçekten gitmekten alıkoyan bir durum. Tam ne aradığımı bilmediğim için de ikinci el arayamıyorum, ikinci el parça kovalayıp ince ayarlar hariç her şeyi kendim yapmak aslında istediğim şey çünkü. Şimdiden çok teşekkürler, iyi akşamlar

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Eğer hesaplı, ama gerçekten işe yarar bir bisiklet olacak şekilde toplamak istiyorsanız
(link)
linkini inceledikten sonra benle özelden bağlantı kurabilirsiniz.
Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Drall

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Selenin altında kalan yere kadar uzanan boru uzunluğu bisikletin ebadını belirler. Bacaklarını ac ve bacak arana bisikleti sok, 3-4 cm kısa ise sana uygun demektir.

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
@Haluk Eke

Saygı duydum hocam, bisikleti çok güzel adam etmişsiniz. Ama bende ne öye ekipman var, ne de ekipmanım olsa o kadarını yapabilecek yerim var. Hatta her şeyim olsa onu yapabilcek bilgi ve deneyimden de bir hayli mahrumum. ama sanırım bisikleti hesaplı toplamak için başka bir yol yok hklısınız. Ama ne yazık ki benim bisiklette direkt parça eksiği olduğu içn bu yöntem mümkün değil pek
Geçenlerde 52 cm kadrolu bi flying pigeon buldum onu da aldım bunu toparlayana kadar süreyim, hem kız arkadaşım da sürer diye. O yüzden hala olduğu gibi yatıyor bu kadro. Ama iyi oldu bu sayede kendime ne tarz bir bisilet toplamak istediğimi çözüyorum. Ben lisedeyken annemin bi hollanda bisiklet çalınmıştı, o bisikletin arka frenini sıkmak için pedalı geri ittiriyodun. Ama yokuş aşağı giderken pedal çevirmek zorunda değildin fixedlar gibi. Bu fren sisteminin adı ne oluyor? Onu araştırayım. Gidondaki kablo karmaşasındnsa o hem daha şık hem de gayet kolay biolay çünkü.
Bir de flying pigeonun vitesler çok ayarsız, dolayısıyla vites değiştirmeden sürüyorum ve çok da dert etmediğimi farkettim bu durumu (zaten o hollanda bisikleti de üç vitesti ve bindiğim en rahat en yolda aka şeydi), bisiklet de çok ağır 14 kilo falan. Onun arka ve ön dişlileri söküp singlespeed tadında bir şeye çevirsem kilo farkı olur mu? Yani elbet bi gramaj farkı olur da her parçayı söküp takmadan tahmini bi rakam vereblecek olan var mı acep ona göre denicem çünkü. bi de yarış gidonuyla sürerken sırtım çok ağrıdı elliiki kadrolu bisiklette, bu bisikletin ölçüsü bana uymadığından mı olur, gidon-sele yükseklikleri dengesiz olduğundan mı, alışık olmadığımdan mı? Yoksa yol gidonu genel olarak böyle midir? Ona göre farklı tip gidonlara yöneleceğim çünkü griyi toplarken, biraz konforum da olsun vesselam :)

Drall

Üye
Tepki
3
İsim
Doğa İnsanoğlu
Bisiklet
Diğer
Flying pigeon kız arkadaşıma büyük gelince ben bu bisikleti toplamaktan vazgeçtim, onun yerine diğerini istediğim hale getirmeye harcıcam paramı. O bana tam oluyor çünkü, bunu yopladığımda büyük gelir bana muhtemelen. Yardımı olan herkese teşekkürler. İyi günler dilerim