İstanbul'da bisiklet kullanmak...

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
Arkadaşlar herkese iyi pedallamalar. Size uzun süredir şehiriçi bisiklet kullanan biri olarak bazı yaşayarak öğrendiğim tecrübeleri paylaşacağım ayrıca 10 yıl gibi bir süredir aktif olarak motorda kullanıyorum.
Notlarım...

1.Bisiklet kullanırken kaldırımları mümkün mertebede kullanmayın çünkü kaldırımlar sürprizlerle doludur [emoji5]
2.Akıcı yolda çoğunlukla sağ şeridi kullanın şov yapmaya çalışmayın yada bir yere yetişmeye. Unutmayın ki hızlı gidenle yavaş giden arasındaki yol farkı abartılı seviyede değildir.
3.Trafikte sizinde bir araç olduğunuzu hissettirin, tabi kimseyle tartışmadan eğer yol önceliği sizdeyse gözünüzü kırpmadan bisikletin burnunu yola sokun,korkmayın.
4.Yola çıktığınızda telefonunuzu sessize alın veya bluetooth kulaklık takın elinize telefonu alıp seyir halindeyken telefona bakmayın.
5.Gece turlarında kesinlikle reflektörlü yelekler ve kendinizi belli edecek uyarı lambaları kullanın. Bizim insanımızın çoğu burnunun ucunu görmekten aciz çünkü.
6.Trafikte dikkat edilecek araç sıralaması taksi,hat minibüsleri, tırlar, sürücü kursu adayları vs.
7.Kırmızı ışıkta bisiklete bir kural yoktur ama geçmek zorundaysanız etrafınıza iyice bakın yada en temizi geçmeyin relax olmaya çalışın.
8.Yola çıktığınızda kesinlikle yanınızda yedek lastik veya yama seti somunlu jantlar için ufak çaplı anahtar takımı bulundurun. Kafesli veya korumalı lastik hikayesine inanmayın [emoji1]
9.Uzun yola tek başınıza çıkmayın bu çok önemli bir konu arkadaşlar mümkünse uzun yola en az beş kişi çıkın. Birbirinize destek olun,yardımcı olun,işten kaçmayın.
10.Yola çıkmadan herşeyi kontrol edin Allaha emanet yola çıkmayın, yolda işe yaramayacağını düşündüğünüz birşey bile sizi saçma bir sorundan kurtarabilir.
11.Kimseyle tartışmayın işinize bakın ama işin içinden kaçınılmaz bi durum olursa etkiye tepki vermekten kaçınmayın. [emoji1]
12.Islak zeminde dikkat edin,hız yapmayın, dönüşleri sert almayın, mevsimine göre lastik kullanın kaliteli malzeme kullanmaktan çekinmeyin. Hiç bir ödenen para hayatımızdan önemli olamaz.

Arkadaşlar bu yazdığım bilgilerin çoğu tecrübeyle sabittir.
Şimdilik Notlarım bu kadar aklınıza takılan birşey olursa sormaktan çekinmeyin.

Scudo

Samet Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
299
Bisiklet
b'Twin
Dikkat edilecek araçlara kurye motorları da ekleyebiliriz. Çok tehlikeliler.

Bir de ben telefonu sesli konumda tutmayı tercih ediyorum önemli bir durum olursa bir kenarda durup konuşurum diye. Henüz hiç olmadı çok şükür. Ama bisiklet üzerindeyken kesinlikle ele alınmamalı.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Güzel başlık, bende bir aktarmada bulunayım. Kesinlikle minibüs sürücülerine karşı hareket halindeyken kendinizi koruyun. Bence onları önünüze alın ve süratli olmayın. Çünkü her an kenara direksiyon kırma ihtimalleri mevcut. Bir diğeri otobüs duraklarında duran otobüsten inenlere dikkat edin. Aklıma geldikçe eklerim.

• Beğen
Tepkiler: tselim ve OguzGyan

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Güzel olmuş ama ben başlığa katılmıyorum. Çünkü sadece İstanbul'a özel olmamalı bu tavsiyeler. Türkiye desek sanki daha uygun olur gibi?

Neyse kelimelere takılmayalım. :) Araçların bilinçsiz sürücülerle dolu olduğunu unutmayın.

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
Evet belirttiklerini üstü kapalı olarak yazdım aslında ama zaten minubusculer,taksi ve otobüsler her an sağa kirabilme özelliğine sahip taşıtlar [emoji1] [emoji1] onun için onları sağa kirabilme potansiyeline göre sıraladım [emoji5]

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Özellikle kavşaklarda çok dikkat edin. Yolun tamamen boşaldığına emin olmadan geçmeye kalkmayın.

eren cerciz

Aktif Üye
Tepki
266
Bisiklet
KTM
Kırmızı ışıkta oluşmuş kuyrukta, araçların aralarından geçmeye çalışanlar da efsane :) bir ikisi ile tanıştıktan sonra benim de daha dikkatli ve yavaş gitmem gerektiğini anladım. Gerçi normal binek araç olunca yine de insanları farkediyorsunuz. Ama otobüs ve benzeri araçların arasından fırladıklarında geçmiş olsun:)

• Beğen
Tepkiler: S26

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Güzel ve faydalı bir konu kesinlikle. Hemen hepsine katılıyorum:harika:

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Kuş

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@eren cerciz
Aynen ben bir keresinde birine çarpmamak için arabaya girmiştim [emoji1]

• Beğen
Tepkiler: eren cerciz

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Bilmediğiniz yollarda kesinlikle hız yapmayın. Kasis, çukur, mazgal... gibi engeller başınıza büyük sorunlar açabilir. Çok acı tecrübe ile sabittir.

• Beğen
Tepkiler: Savaş Acıboz

MTE

Aktif Üye
Tepki
136
Bisiklet
Focus
Forumda güvenli sürüş teknikleri altında çok faydalı paylaşımlar var. İstanbul ve bisiklet ise tam bir paradoks malesef :( bisiklet binen de trafik bilmiyor , bilse uygulamıyor dikkat etmiyor. Motorlu taşıt sürücüleri ve yayalar hakkında yorum bile yapmayacağım.

Sadece çok dikkatli sürmek her an herşeye karşı hazırlıklı olmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: lealtad

Samet Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
299
Bisiklet
b'Twin
Bu aralar sürücüler biraz daha dikkatli davranıyor sanırım ya da bana denk geliyor bilmiyorum. Bugün çengelköy-vaniköy-beylerbeyi arasında 6-7 sürücü yol verdi bana. Birkaçından da ben yol aldım ama durum iyi gibi buralarda :)

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Ayrıca, böyle durumlara da dikkat edin. Çok ciddi kazalar olabilir.

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10981216_794050194020579_8293929666319400734_n.jpg?oh=601a785a434cac9f22c147badd560f00&oe=55BCBC30&__gda__=1434680761_29d8ea75ec6d5e9d5edc9fffb8948093

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Tek serit gidis gelis ve dar olan yollari mumkun oldugunca kullanmayin

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
@Osman Yener
Aynen. Bilinmeyen yollarda daha fazla.dikkat gerekir.

Ama hepimizin farkında olduğu bişey de var ki bisiklette her zaman kaza olacak. Kaza bizim için kaçınılmaz bir gerçek hemen hepimiz elbet bi şekilde, yaya, şoför, yol bozukluğu, kişisel yada başka sebeplerle kazalar yaptık ve yapacağız. Asıl önemli olan dikkat ile bu kazaları sayısal olarak inirgemek ve mümkün olduğunca bilgi ve tecrübeyle alacağımız hasarı asgari boyuta çekmek. Keşke hiç opmasa lakin olacak ne yazık ki bu kazalar. Umarım büyük kazalarımız olmaz da ufak çaplı kazalarla atlatırız her daim..

• Beğen
Tepkiler: Osman Yener

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
Trafikte sert olun,gidin konuşun arkadan küfür etmek ile olmaz.
Sinyale güvenmeyin,halbuki o çubuk daha neye yaradığını bilmeyen bir yığın öküz var.
Cyclistanbul kanalına bakin :) Ornek alin :D

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@KuzuBoyz
Türkiye de bu sağdaki gibi mazgal varmı yahu [emoji1] [emoji1] varsa fenaymış

• Beğen
Tepkiler: tselim

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
Kesinlikle Melih Muratoğlu'na hak veriyorum trafikte sert olmazsanız kaza kaçınılmazdır. Ve haklarınızı sonuna kadar savunun,kavga etmeyin mümkün mertebede ama konumda da belirttiğim gibi kaçınılmaz ise etkiye tepkiyi verin [emoji1]

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL