İşe Bisikletle Gidenler

İşe hangi sıklıkta bisikletle gidiyorsunuz?

• Toplam katılım
    667

ÆSir

Dora Otomotiv Yedek Parça
Tepki
1.547
İsim
Emre
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba. Foruma yeni üye oldum. Ben üniversitede akademisyenim. Evim ile işim arası yaklaşık 3 km. İşe bisikletle gitmek istiyorum ama üniversitede bisikletle işe gelen tek bir kişi bile yok ve ben de mecburen şahsi aracımla gitmek zorunda kalıyorum. Boş yere yakıt masrafı ve daha da önemlisi çevre kirliliği. Ayrıca doktor bana spor yapmamı da tavsiye etmişti bisiklet kullansam bedavaya spor yapmış olacağım üstelik yakıt parası da cebimde kalacak. Malesef ülkemizde anlamsız saçma sapan bir bisiklet algısı var. Çalıştığım kurumda bisiklet kullanan bir kişi bile görsem ben de bisikletle gitmeye başlayacağım ama yok. Avrupa'da rektörler, başbakanlar bile bisikletle işe gidiyor. Bir sürü dünya markası otomobil firması olan Almanya'da bisiklet Türkiye'den çok çok daha yaygın. Ülkemizde otomobil ithal, yakıtı ithal her yıl yurtdışına milyarlarca dolar boş yere para çıkıyor. Ülkemizde bisiklet sadece çocuklara özgü bir oyuncak gibi görülüyor ve bisiklet kullanmak eziklik alameti gibi görülüyor. Yıllardır bisikletle işe gitmek istiyorum ama bu aşağılanma korkusundan cesaret edemiyorum.
Siz bu aşağılanma, hor görülme korkusunun üstesinden nasıl geldiniz?
Hocam merhaba :)

Öyle bir yerde çalışıyordum ki insanların bir birini aşağılama dürtüsü çok yoğun. İlk başta çok fazla alaycı gözlerler ile baktılar. Ama sonunda bir baktım ara ara bir şey yapmak için benden bisiklet ister oldular. Kurumunuzda hiç bisikletli yok ve ilk adım atacak birini arıyorsunuz. Peki ya siz neden ilk adım olmuyorsunuz? Belki sizin adımızla arkanızdan daha fazla kişi gelecek. Onlar da bir öncü arıyor.
İş yerim 10-12 km uzaklıkta, sabah 07:30'da servise binip dolaşarak gitmek yerine 07.30'da bisikletime atlıyorum 30 dakikada iş yerimde oluyorum.

Scudo

Himmet401

Üye
Tepki
157
İsim
Himmet
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
5 sene önce bir arkadaşın aklıma girmesi ile 2 kişi bisiklet aldık önce. Sonra biz git gel yapa yapa yeni gelen ekibin de genç olmasıyla gören sormaya, almaya başladı. Şimdi 10 u geçti bisikleti olan sayısı. Son 1 ay içinde abim ve 2 yakın arkadaşımı da bisiklet sahibi yaptık. Benim memleketim ufak bir memleket o yüzden bisiklete bir kaç bin vermek garip karşılanıyor arkadaşıma 2.500 para mı verilir diyenler olmuş tabi ama hiç kimin ne dediğine bakma dedim, bana da zamanında motor alınır akülü alınır o paraya diyenler şimdi satmıyor musun alalım, bize de bisiklet bulalım diyor. 5 yıllık bisikletime çok defa yeni mi aldınız nerden kaça aldınız hayırlı olsun diyenler oluyor. Trafik stresinden kurtulmak yakıt masrafından kar etmek bir kenara mutluluk da veriyor sabah işe bisikletle gitmek akşam bisikletle dönmek. Almayı düşünenler kararsız kalanlar hiç vakit kaybetmeden alın bir bisiklet. İş arkadaşlarınızda zamanla sizden bilgi ve öneri isteyecek merak salacaklardır.

Suphi3434

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
Suha
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ter kokmak her ne kadar tercih edilecek bir şey olmasa da kanunlara aykırı bir durum yok. Sen tüm mesai hayatın boyunca işyerindeki kadınların (işten işe değişir tabi, işyeri ortamını bilmiyorum, ama kadın çalışan varsa hiç sekmez) o sıvaşık, ne idüğü belirsiz parfüm kokularına katlanıyorsan, aynısı senin için de geçerli. Misilleme yapmanın zamanı geldi de geçiyor dostum.
gerçekten ya ucuz parfüm kokularına engel olmak için bir sey yapmalıyız artık :))
Merhaba. Foruma yeni üye oldum. Ben üniversitede akademisyenim. Evim ile işim arası yaklaşık 3 km. İşe bisikletle gitmek istiyorum ama üniversitede bisikletle işe gelen tek bir kişi bile yok ve ben de mecburen şahsi aracımla gitmek zorunda kalıyorum. Boş yere yakıt masrafı ve daha da önemlisi çevre kirliliği. Ayrıca doktor bana spor yapmamı da tavsiye etmişti bisiklet kullansam bedavaya spor yapmış olacağım üstelik yakıt parası da cebimde kalacak. Malesef ülkemizde anlamsız saçma sapan bir bisiklet algısı var. Çalıştığım kurumda bisiklet kullanan bir kişi bile görsem ben de bisikletle gitmeye başlayacağım ama yok. Avrupa'da rektörler, başbakanlar bile bisikletle işe gidiyor. Bir sürü dünya markası otomobil firması olan Almanya'da bisiklet Türkiye'den çok çok daha yaygın. Ülkemizde otomobil ithal, yakıtı ithal her yıl yurtdışına milyarlarca dolar boş yere para çıkıyor. Ülkemizde bisiklet sadece çocuklara özgü bir oyuncak gibi görülüyor ve bisiklet kullanmak eziklik alameti gibi görülüyor. Yıllardır bisikletle işe gitmek istiyorum ama bu aşağılanma korkusundan cesaret edemiyorum.
bence çevrenize biraz daha bakının aynı kurumda çalışıyoruz ben yazları sabah akşam gidip geliyorum

akifakgun

Üye
Tepki
63
İsim
Mehmet Akif AKGÜN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Tandem
Merhaba, kimsenin sizi hor göreceğini düşünmüyorum. Eşimle birlikte iş yerine (19 km+ 19 km) tandem bisikletle gidip geliyoruz. Bırakın hor görmeyi, gıpta ile bakıyorlar. Şimdiden iyi sürüşler.

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.497
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben üniversitede akademisyenim. Evim ile işim arası yaklaşık 3 km. İşe bisikletle gitmek istiyorum ama üniversitede bisikletle işe gelen tek bir kişi bile yok ve ben de mecburen şahsi aracımla gitmek zorunda kalıyorum.
2006-2010 senelerinde çalıştığınız üniversitede okuyordum. Doğma büyüme İstanbullu biri olarak özellikle ilk yıl o şehre uyum sağlama konusunda epey zorlandım. Kültür çatışması kaçınılmaz bir sonuçtu benim için. Hayatı öyle uçlarda yaşayan bir insan da değildim ama yaşam tarzınız, giyim kuşamınız, kısacası kültürünüz geldiğiniz yere yabancı ise sizi kabul etmekte zorlanabiliyorlar. Sonra ben neden kendi istek ve zevklerimden ödün veriyorum ki dedim. Sonuçta 4 yılımı orada geçirecektim. Ben değil, onlar beni görmeye alışsın diye düşündüm.

Bisiklet de vazgeçmek istemediğim en'lerden biriydi. Memleketten gönderttim bisikletimi. Fakülteye, alışverişe giderken sürekli kullanmaya başladım. Sınıf arkadaşlarım dahi garipsemişti başlarda, sonra "Bir tur versene."ler başladı. :) Şehir içinde sürerken durum biraz daha can sıkıcıydı, şu an o kadar saçma geliyor ki sözlü taciz edenler oluyordu. :acpsnr: Bir süre sonra onlara da kulak tıkamaya başladım, hiçbirini görmedim, duymadım; umurumda olmadı.

Kısaca, ne yaparsanız yapın mutlaka eleştiren birileri çıkıyor, çıkacak. Önemli olan sizin ne düşündüğünüz, ne istediğiniz. Hayat, birilerine yaranmak, insanları memnun etmek, zevklerinizden vazgeçmek için cidden çok kısa. Özgürlüğe sürün! :harika:

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Dün de işe bisikletle gittim. Ana tespitim şu, memlekette bisiklet bir sabah sporudur.

Sabah 06.45'te evden çıktım ve Bostancı'dan sahile katıldım. Pendik İdo' ya kadar geçtiğim ya da beni geçen 2-3 bisikletli oldu. Oysa karşı yönde tek sürenler ve 2-20 kişilik gruplar halinde toplamda 150-200 bisikletli geçti. Kendi yönümde az kişiye rastlamam normal ama ben 25-28Km/h arası bir hızla giderken sporcu gruplar 30-40 arası ortalama ile sürdükleri için arkamdan gelen olsa beni mutlaka yakalayıp geçerlerdi. Sanırım saat 07.00 öncesi Bostancı'yı terk ediyorlar.

Akşam aynı güzergahta sadece 1-2 formalı sürücü gördüm. Özetle sporcular sabah erkenden turlarını tamamlayıp hayatlarına devam ediyorlar belli ki. Ulaşım amaçlı kullanım çok az, bakalım ben ne kadar dayanabileceğim. Akşam az da olsa gezinticiler de olduğunu söylemeliyim.

Son bir tespit, trafikte çok zaman geçiriyoruz. Ben arabayla akşamları eve 50dk civarında dönebiliyorum, dün bisikletle 66dk sürdü. Üstelik Google hiç bu yolu göstermedi, genelde Yakacık üzerinden getiriyor, yani bu yolu araba ile gelsem ne kadar sürerdi bilemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim ki Pendik'ten Bostancı’ya kadar aynı belediye otobüsü beni 5 kez, aynı Mustang ise 3 kez geçtiler.

Yorumlar İstanbul'a dair olduğu için diğer şehirlerdeki arkadaşlara oluşturduğum mesaj kalabalığı için kusura bakmasınlar.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.118
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mehmet bey, hayat o kadar kısa ki bunları dert edecek zamanımız yok. Bu kadar kısa bir hayatta kendimizi düşünmeyeceğiz de, milletin ne dediğine mi takılıp kalacağız? Onlar doğru merdiveninin alt basamaklarında kalmışlar, siz ise üst basamaklara tırmanıyorsunuz. Ya yukarı bakmaya devam edin ve tırmanın, ya da aşağıdakilerle kalın.
Herkes kendi hayatını yönetir ve yaşar. Başkalarının sizi etkilemesine, yönlendirmesine ve bu yüzden kumanda etmesine asla izin vermeyin. Hayat sizin hayatınız öyle değil mi. Hem böylece siz de kendi hayatınızın yönetimini tam olarak elinize almış olursunuz. Boş verin milleti, kendinizi düşünerek başlayın bisiklet sürmeye. Hem mutlu olun, hem sağlıklı. Başı çekin, parmakla gösterilen olun. Sizi takip etsinler.

Ben bisikletimi çalıştığım fabrikada odama kadar çıkarıyorum. Hatta masamın yanına koyuyorum.
Dıştan yadırgar gibi konuşanların aslında nasıl da imrenip içlerinin eridiğini gözlerinden anlayabiliyorum. :komik:

1622103219632.png

SeYaP

Daimi Üye
Tepki
622
İsim
Serkan Yavuz PAMUK
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
1.jpg
Arkadaşlar yukarıdaki 2 ürünü merlincycles dan almak da çok kararsız kaldım. Yorumları size bırakıyorum. Lastiklerim daha yeni sayılır geçen sene haziran ayında almıştım ve yaklaşık 1200 km yaptım.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.646
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam rahat olun. Bende 100 kg ve göbekli bir insanım taytımı giyip sporumu yapıyorum :) İşe gidemiyorum kondisyonum yok. 37 km kadar bunun 7 km si yokuş. Ama hedefim hergün işe bisikletimle gidip gelmek. 3km için araç kontığını çevirmek bile zarar. Biran önce bir bisiklet edinin.

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
2.084
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu anda işyerim ve evim arası tam 30 km. İnanın mesafenin hiç önemi yok ama yol inanılmaz tehlikeli. Çorlu - Büyükkarıştran arası sanayi bölgesi. İstanbul'un ana arterlerinin haricinde anlık araç debisinin en yüksek olduğu yerlerden biridir. Özellikle fabrika servislerinin yoğun olduğu sabah 07-00 - 08-00 arası tam da Mahmutbey trafiği gibi oluyor. Buna rağmen birkaç kez Tern katlanır bisikletimle, birkaç kez de Dağ bisikletinden geliştirilmiş hibrit 26 jant Corratec bisikletimle gidip geldim. Araç trafiği bir yana inanılmaz kirli bir hava, egzost dumanları ve sanayi dumanı-buharı-kokusu var. Sanayi bölgesi olduğu için yerlerde tel, çivi, cam, ne ararsan var. Yine de düzgün bisiklet yolu olsa her zorluğa katlanır iyi havalarda günlük 60 km'yi yaparım. Bu amaçla geçen yıl alıp daha doya doya kullanamadığım Merida yol bisikletime Scwalbe zırhlı yol lastiği aldım. Haziran ayı ile birlikte işe gidiş dönüş denemelerime tekrar başlayacağım.

olcay1978

Aktif Üye
Tepki
436
İsim
Olcay
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Benim işyeri ile evim arası 24 km. Sabah işe gelirken sıkıntı yok. Yaklaşık 45-50 dak. geliyorum. İşten eve giderken 12 km yokuş çıkmam gerekiyor. O yüzden 1 saat 30 dak. buluyor. Eve gitmek çok zorluyor beni.
1622111590241.png

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.118
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hepiniz canavarsınız arkadaşlar. :harika: Maşallah!
O kadar yolu, yokuşu, trafiği atlatıp işe gitmek, dönmek. Herkes yapamaz bunları. Bazen de yokuşun verdiği zorluğun acı tadını yaşamalıyız ki değeri lezzeti daha bi bilinsin.
Ciğerlere ve bacaklara kuvvet, devam!... :D

benben

Üye
Tepki
174
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mehmet bey, hayat o kadar kısa ki bunları dert edecek zamanımız yok. Bu kadar kısa bir hayatta kendimizi düşünmeyeceğiz de, milletin ne dediğine mi takılıp kalacağız? Onlar doğru merdiveninin alt basamaklarında kalmışlar, siz ise üst basamaklara tırmanıyorsunuz. Ya yukarı bakmaya devam edin ve tırmanın, ya da aşağıdakilerle kalın.
Herkes kendi hayatını yönetir ve yaşar. Başkalarının sizi etkilemesine, yönlendirmesine ve bu yüzden kumanda etmesine asla izin vermeyin. Hayat sizin hayatınız öyle değil mi. Hem böylece siz de kendi hayatınızın yönetimini tam olarak elinize almış olursunuz. Boş verin milleti, kendinizi düşünerek başlayın bisiklet sürmeye. Hem mutlu olun, hem sağlıklı. Başı çekin, parmakla gösterilen olun. Sizi takip etsinler.

Ben bisikletimi çalıştığım fabrikada odama kadar çıkarıyorum. Hatta masamın yanına koyuyorum.
Dıştan yadırgar gibi konuşanların aslında nasıl da imrenip içlerinin eridiğini gözlerinden anlayabiliyorum. :komik:

265306 dosyayı görüntüle
Sele altı çanta için link ya da marka-model verme şansınız var mı?

• Beğen
Tepkiler: erman35

olcay1978

Aktif Üye
Tepki
436
İsim
Olcay
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikleti için mi olacak küçük büyük boyutu nedir.
Sadece anahtar ve tamir seti için ise;
1622114640561.png
Yok biraz daha fazla eşya taşıyayım dersen bikepacking çanta
1622114712198.png
Hepiniz canavarsınız arkadaşlar. :harika: Maşallah!
O kadar yolu, yokuşu, trafiği atlatıp işe gitmek, dönmek. Herkes yapamaz bunları. Bazen de yokuşun verdiği zorluğun acı tadını yaşamalıyız ki değeri lezzeti daha bi bilinsin.
Ciğerlere ve bacaklara kuvvet, devam!... :D
Teşekkürler. Trafik sorunum yok benim. Yolun 12 km de emniyet şeridi var, yokuş tırmanırkende 3 şeritli yol olduğu için trafik sorunu olmuyor. Sadece yokuş bayağı zorluyor. Birde ben kışın bisiklete binmiyorum. 4-5 ay bisiklet kullanmadan ilk kullanışta bu yokuşu çıkmak çok yoruyor. Bacaklarımı çok ağrıtıyor. Bir kaç kez düzenli gidip geldiğim zaman kondisyon tuttuğun zaman problem olmuyor.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.118
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Çantanın yanında üst üste iki fermuar var. Üstteki normal erişim. Alttaki fermuar ise aşağı doğru kapasitesini arttırabildiğiniz genişleme fermuarı.
Boyut karşılaştırması yapabilmeniz adına şu görselleri paylaşayım.

Genişleme fermuarı kapalı.

1622116107523.png

Genişleme fermuarı açık. (Şu halde de tekere sürtme yok ama sele yükseltilirse şüphe kalmaz).

1622116137517.png

10 litrelik Decathlon çantası ile yan yana.

WhatsApp Image 2021-04-27 at 15.17.15.jpeg

İçine sığdırabildiklerim (Tam açılmış hali ile Çorap, Tişört, iç çamaşırlar, kot pantolon ve havlu.
(Bunların yanına gözlük kabımla birlikte gözlüğümü de koyabiliyorum).

WhatsApp Image 2021-04-27 at 20.51.50.jpeg

Son düzenleme:

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dün de işe bisikletle gittim. Ana tespitim şu, memlekette bisiklet bir sabah sporudur.

Sabah 06.45'te evden çıktım ve Bostancı'dan sahile katıldım. Pendik İdo' ya kadar geçtiğim ya da beni geçen 2-3 bisikletli oldu. Oysa karşı yönde tek sürenler ve 2-20 kişilik gruplar halinde toplamda 150-200 bisikletli geçti. Kendi yönümde az kişiye rastlamam normal ama ben 25-28Km/h arası bir hızla giderken sporcu gruplar 30-40 arası ortalama ile sürdükleri için arkamdan gelen olsa beni mutlaka yakalayıp geçerlerdi. Sanırım saat 07.00 öncesi Bostancı'yı terk ediyorlar.

Akşam aynı güzergahta sadece 1-2 formalı sürücü gördüm. Özetle sporcular sabah erkenden turlarını tamamlayıp hayatlarına devam ediyorlar belli ki. Ulaşım amaçlı kullanım çok az, bakalım ben ne kadar dayanabileceğim. Akşam az da olsa gezinticiler de olduğunu söylemeliyim.

Son bir tespit, trafikte çok zaman geçiriyoruz. Ben arabayla akşamları eve 50dk civarında dönebiliyorum, dün bisikletle 66dk sürdü. Üstelik Google hiç bu yolu göstermedi, genelde Yakacık üzerinden getiriyor, yani bu yolu araba ile gelsem ne kadar sürerdi bilemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim ki Pendik'ten Bostancı’ya kadar aynı belediye otobüsü beni 5 kez, aynı Mustang ise 3 kez geçtiler.

Yorumlar İstanbul'a dair olduğu için diğer şehirlerdeki arkadaşlara oluşturduğum mesaj kalabalığı için kusura bakmasınlar.
KATILIYORUM BEN DE İZMİRDEYİM SABAH 7 DE ÇIKIYORUM EVDEN YAKLAŞIK 30-45 DK. ARASI PEDALLIYORUM (15-20 KM CIVARI) SABAH SÜRMEKTEN ALDIĞIM KEYFİ DİĞER SAATLERDEN ALMAYORUM.DEDİĞİNİZ GİBİ SABAH ANTREMAN YAPANLARI DAHA ÇOK GÖRÜYORUM.