İşe Bisikletle Gidenler

İşe hangi sıklıkta bisikletle gidiyorsunuz?

• Toplam katılım
    663

mknxx

Üye
Tepki
136
İsim
Ahmet S.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ise yol bisikleti ile gidip gelen arkadaslara bir kac sey sormak istiyorum tecrubeleri hakkinda.

Ben de ise yol bisikleti ile gidip geliyorum, mesafem yaklasik 10 km. Eskiden sehir bisikleti kullaniyordum mesafem 7 km idi, tasininca yol bisikletine dondum mesafe artti diye.

- Bisikleti nereye park ediyorsunuz, kilitliyorsunu? Kullandiginiz kilidin agirlik yapmasindan sikayetci degil misiniz?

Bendeki kilit bu : (link)

2 kg'dan fazla cekiyor. Bisiklet uzerinde tasimak yerine is yerinin otoparkinda birakiyorum. Bu yuzden is - ev arasi bir yere ugrayacaksam, hanim arayim "gelirken yogurt al" demisse alamiyorum kilitleyemedigim icin. Bisikletin uzerinde tasisam surekli olarak 2 kg az degil. Sizin cozumunuz nedir, nasil kilit kullaniyorsunuz?
Bisiklet kilidimi ben de ofisteki bisiklet parkında bırakıyorum. Çantamda ise aşağıda linkini paylaştığım kilidi sürekli bulunduruyorum. Market, benzinlik gibi kısa süre girip çıkacağım yerlerde bunu kullanıyorum.

(link)

Scudo

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
@umutcelik Kendi adıma, kamu kurumunda çalışıyorum ve güvenlik var girişlerde. Kimseye sormadım ama arşiv'in bulunduğu zemin katta koridora bırakıyorum. (Hem kamera görüyor hem de giren çıkan yabancı kişilerin uğramadığı bir yer)Bir şey diyen çıkana kadar böyle devam. Kilit almaya fırsatım olmadı ne yazık ki. Alırsam kilidi iş yerinde bırakırım çünkü evde bisikletle aynı odada kalıyorum. :)
Ben de oyle yapiyorum da is - ev arasi durmaniz, bir yere ugramaniz gerekirse ne yapiyorusunuz? Mesele o :)

• Beğen
Tepkiler: erman35

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Ise yol bisikleti ile gidip gelen arkadaslara bir kac sey sormak istiyorum tecrubeleri hakkinda.

Ben de ise yol bisikleti ile gidip geliyorum, mesafem yaklasik 10 km. Eskiden sehir bisikleti kullaniyordum mesafem 7 km idi, tasininca yol bisikletine dondum mesafe artti diye.

- Bisikleti nereye park ediyorsunuz, kilitliyorsunu? Kullandiginiz kilidin agirlik yapmasindan sikayetci degil misiniz?

2 kg'dan fazla cekiyor. Bisiklet uzerinde tasimak yerine is yerinin otoparkinda birakiyorum. Bu yuzden is - ev arasi bir yere ugrayacaksam, hanim arayim "gelirken yogurt al" demisse alamiyorum kilitleyemedigim icin. Bisikletin uzerinde tasisam surekli olarak 2 kg az degil. Sizin cozumunuz nedir, nasil kilit kullaniyorsunuz?
Ben biraz şanslı sayılırım büronun içinde tutuyorum. Bisiklet kilitleriyle ilgili inceleme yazılarını @Murat B. foruma kazandırmıştı . 212145 dosyayı görüntüle

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba,
iş yerimde bisikletimi saklama sıkıntım yok kitlemıyorum bile ama dediğiniz alış veriş v.s. durumları için sabit ve pratik kilidi bisikletimin kadrosunda tutuyorum.
1571922533752.png

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Ben de oyle yapiyorum da is - ev arasi durmaniz, bir yere ugramaniz gerekirse ne yapiyorusunuz? Mesele o :)
Bisikleti kabul etmeyen yerlere gitmiyorum ben :) Bende onları kabul etmiyorum gibi düşünebiliriz. Market, fırın vs için bisikleti dert etmeyen yerlerim var hep :)

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Bisiklet kilidimi ben de ofisteki bisiklet parkında bırakıyorum. Çantamda ise aşağıda liskini paylaştığım kilidi sürekli bulunduruyorum. Market, benzinlik gibi kısa süre girip çıkacağım yerlerde bunu kullanıyorum.

(link)
Hocam Amsterdam'da o kilidi kullansam bisikletin omru 3.5 dakika falan olur.

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@umutcelik Kendi adıma öyle bir durumum yok maalesef. ? :) Diğer durumlarda alışveriş için eve bırakır çıkarım.

• Beğen

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.450
Bisiklet
b'Twin
İnşallah vol.3'te kendi bisikletinin fotoğraflarını 100-150 kere paylaşanlar olmaz.. Öyleyse "işe bisikletle giden .....'in bisikleti" olarak değişmesi gerekir bence konunun...

Erenköye taşınacağım 1 ay sonra. Çapa'daki işyerime katlanır bisikletle gitmeyi düşünüyorum.. Fikir edinmek, görüşleri okumak açısından vol.2 ye bakayım dedim.. Her sayfada aynı bisikletin fotoğrafı.. Atlaya atlaya gitmeye başladım, yine aynı bisiklet.. Şahsi instagram hesabı gibi kullanılmış vol.2. :)
Sadece bir eleştiri gibi durmuyor. Alaycı bir dil kullanılmış. Siz bu şekilde yazınca insanlar bisikletinin resimlerini yüklemekten vazgeçecek mi? Geçmeyecek. O zaman engelleyin :)

@umutcelik Umut Bey ben de aynı şekilde taşımamak için iş yerinde ve evde birer tane kilit bulunduruyorum. Ben ufak tefek ihtiyaçları dükkanın hemen önüne görebileceğim şekilde bisikleti bırakarak hallediyorum. Markete falan gidilecekse bisikleti eve bırakıp öyle gidiyorum.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Bisikleti kabul etmeyen yerlere gitmiyorum ben :) Bende onları kabul etmiyorum gibi düşünebiliriz. Market, fırın vs için bisikleti dert etmeyen yerlerim var hep :)
Var arkadas herkes almis yanibasina bisikletini calisirken goz goze geliyorlar. Bizde asagida bisiklet otoparki var, yukari cikarmak istesem doverler direkt.
Burada basa cikamayacaklari icin hic birisininde izin yok dogal olarak.
Hem hafif, hem dayanikli ve pratik bir kilit bulamadim bir turlu. Kilidi is yerinde birakip surmeye devam o zaman. Hanim "neden siparisleri almadin gelirken?" diye azarlarsa da sizi referans gostericem ona gore.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano

işyerinde yer olayı çok rahat benim. binlerce metrekare depo var. yoğurt işi şöyle oluyor.

hanım: gelirken bim'den yoğurt ile soda alır mısın?
ben: bisikletle zor hatun. müsait olursan sen alıver. olmazsa da gelince çıkar alırım.
hanım: valla şu işim bu işim var zaten çok yorgunum.
ben: tamam pes, ben alırım.

not: @mariokaldato 'dan izin almadan müseccel markasını kullandım. inşallah başımız derde girmez. :D

mknxx

Üye
Tepki
136
İsim
Ahmet S.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam Amsterdam'da o kilidi kullansam bisikletin omru 3.5 dakika falan olur.
2 dk dan uzun sürecek işim varsa zaten ben de bırakmıyorum ama market önü gibi yerlerde işimi çok görüyor. Gözümün önünde durmayacaksa hiçbir kilide güvenmiyorum zaten. işyerinde de güvenlik olmasa asla bırakmazdım.

CaGe

Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
Tepki
646
İsim
Can
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sadece bir eleştiri gibi durmuyor. Alaycı bir dil kullanılmış. Siz bu şekilde yazınca insanlar bisikletinin resimlerini yüklemekten vazgeçecek mi? Geçmeyecek. O zaman engelleyin :)

@umutcelik Umut Bey ben de aynı şekilde taşımamak için iş yerinde ve evde birer tane kilit bulunduruyorum. Ben ufak tefek ihtiyaçları dükkanın hemen önüne görebileceğim şekilde bisikleti bırakarak hallediyorum. Markete falan gidilecekse bisikleti eve bırakıp öyle gidiyorum.
Alaycı mı yoksa esprili mi? Ciddi bir dil mi kullansaydım, ortamı mı gerseydim? Ne gerek var? "İnsanlar" dediğiniz, zaten aynı konu altında bisikletinin fotoğrafını 100 küsür kere yükleyenleri kastettim. Sizin rekorunuzu kıranlar var o başlıkta, merak etmeyin :) Herşey tadında güzeldir..

• Beğen
Tepkiler: Türko ve erman35

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized

Ben işe bisiklet ile gidip geldiğimde (link) kullanıyorum. Hafif bif kilit değil ama taşıması hiç sorun olmuyor. İş yerim üniversite kampüsü olduğu için hırsızın elini kolunu sallayarak girebileceği bir yer değil, çoğu kilidi kesecek boyda demir makasını sokabileceği yer hiç değil. O yüzden orta seviye bir kilidin bile fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum.

Taşınabilir güvenlik için en uygun çözümler katlanır ve U kilitler. Katlanırlar, aynı seviye güvenlik sunan zincirden ağırlık olarak farklı olmasalar da çok daha kolay taşınıyorlar. U kilitler ise katlanır kilitler veya zincirler kadar kullanışlı olmasa da (bisikleti her şeye sabitliyemiyorsunuz, ama Amsterdam gibi bisikletin yaygın olduğu şehirlerde daha az sorundur diye tahmin ediyorum) çok daha hafif oluyorlar ve kadroda taşımak için aparatları oluyor. 9mm kalınlığındaki zincir ile 12mm kalınlığındaki u kilit aşağı yukarı aynı seviye koruma sağlıyorlar ve u kilit 2 kilo değil 1 kilo falan oluyor.

CaGe

Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
Tepki
646
İsim
Can
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Alaycı mı, esprili mi? Ciddi bir dil mi kullansaydım, ortamı mı gerseydim? Ne gerek var? "İnsanlar" dediğiniz, zaten aynı konu altında bisikletinin fotoğrafını 100 küsür kere yükleyenleri kastettim.

• Beğen
Tepkiler: FuBu ve erman35

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Ben işe bisiklet ile gidip geldiğimde (link) kullanıyorum. Hafif bif kilit değil ama taşıması hiç sorun olmuyor. İş yerim üniversite kampüsü olduğu için hırsızın elini kolunu sallayarak girebileceği bir yer değil, çoğu kilidi kesecek boyda demir makasını sokabileceği yer hiç değil. O yüzden orta seviye bir kilidin bile fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum.

Taşınabilir güvenlik için en uygun çözümler katlanır ve U kilitler. Katlanırlar, aynı seviye güvenlik sunan zincirden ağırlık olarak farklı olmasalar da çok daha kolay taşınıyorlar. U kilitler ise katlanır kilitler veya zincirler kadar kullanışlı olmasa da (bisikleti her şeye sabitliyemiyorsunuz, ama Amsterdam gibi bisikletin yaygın olduğu şehirlerde daha az sorundur diye tahmin ediyorum) çok daha hafif oluyorlar ve kadroda taşımak için aparatları oluyor. 9mm kalınlığındaki zincir ile 12mm kalınlığındaki u kilit aşağı yukarı aynı seviye koruma sağlıyorlar ve u kilit 2 kilo değil 1 kilo falan oluyor.
Katlanabilir kilitler tasimak icin cok guzel fakat kisa kaliyor. Is yerinde otoparka bagladim diyelim ama disarida baglayacak demir bulmak pek kolay degil. Hadi bakkali, marketi gectim cuma aksami arkadaslar is cikisi bulusalim dese merkeze insem bisiklete park yeri bulmakla haftasonu modada park yeri bulmak ayni sey. Mecruben uzun bir zincir lazim guvenligi saglama icin.

Diger yandan kisa sureli parklar icin sehir bisikletlerinde bulunan bu arka tekerlek kilitleri cok pratik.

lock.jpg

Bisikletten inince kilitleyip devam etmek 2 sn surmuyor ( sehir bisikletlerinin ayagi da var, yer arama zahmet yok ). Malesef bunu da takamadim yok bisikletine.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Katlanabilir kilitler tasimak icin cok guzel fakat kisa kaliyor. Is yerinde otoparka bagladim diyelim ama disarida baglayacak demir bulmak pek kolay degil. Hadi bakkali, marketi gectim cuma aksami arkadaslar is cikisi bulusalim dese merkeze insem bisiklete park yeri bulmakla haftasonu modada park yeri bulmak ayni sey. Mecruben uzun bir zincir lazim guvenligi saglama icin.

Diger yandan kisa sureli parklar icin sehir bisikletlerinde bulunan bu arka tekerlek kilitleri cok pratik.

212148 dosyayı görüntüle

Bisikletten inince kilitleyip devam etmek 2 sn surmuyor ( sehir bisikletlerinin ayagi da var, yer arama zahmet yok ). Malesef bunu da takamadim yok bisikletine.
Şehir bisikletlerindeki kadro kilitleri güzel ama bisikleti kaldırıp panelvana yüklemelerine engel olmadığı için sadece kısa süreli kullanım için yeterlidir diye düşünüyorum.

Önceki mesajda bağlantısını verdiğiniz AXA zincir 95cm, benim kullandığım Abus Bordo da 90cm, o kısa geliyorsa Abus'un çoğu katlanır kilidinin 120cm'lk olanı da var. Zinciri birşeyin etrafından dolamak daha kolay ama 95cm'lik zincirin yettiği her durumda 120cm'lik katlanır da yeter diye düşünüyorum.

Kryptonite'ın kısa zinciri uzunmuş gibi kullanmanızı sağlayan New York Noose diye bir modeli var. Fakat o da çok kalın olduğu için mevcut zincirinizden bile çok daha ağır. Belki aynı veya benzer sisteme sahip daha ince zincir vardır/yaptırılabilir.

• Beğen

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Şehir bisikletlerindeki kadro kilitleri güzel ama bisikleti kaldırıp panelvana yüklemelerine engel olmadığı için sadece kısa süreli kullanım için yeterlidir diye düşünüyorum.

Önceki mesajda bağlantısını verdiğiniz AXA zincir 95cm, benim kullandığım Abus Bordo da 90cm, o kısa geliyorsa Abus'un çoğu katlanır kilidinin 120cm'lk olanı da var. Zinciri birşeyin etrafından dolamak daha kolay ama 95cm'lik zincirin yettiği her durumda 120cm'lik katlanır da yeter diye düşünüyorum.

Kryptonite'ın kısa zinciri uzunmuş gibi kullanmanızı sağlayan New York Noose diye bir modeli var. Fakat o da çok kalın olduğu için mevcut zincirinizden bile çok daha ağır. Belki aynı veya benzer sisteme sahip daha ince zincir vardır/yaptırılabilir.
Kadro kilidi dediginiz gibi yeterli degil tek basina. Eskiden yasadigim binanin tam karisinda cok populer, yaklasik 1500 kisilik bir gece klubu vardi. Cuma - cumartesi aksamlari butun mahalle bisiklet oluyordu gelenler sayesinde. Bir gece, sabaha karsi kamyonet yanastirip tarladan karpuz secer gibi toplayip goturmusler sadece kadro kilidi olanlari. Uzun sureli parklarda bisikletin govdesini bir yere sabitlemek sart.

Kryptonite'i duydum ben de ama gidip gorebilecegim bir yerde satilmiyor malesef, bulamadim henuz.

Resmen kilit optiomizasyonu yapamaya calisiyoruz. Agir olmasin, uzun olsun, tasinabilir olsun diye. Cozum cok zor olmamali aslinda.

Diger yandan bisikletin guvenligini kilit ile saglamaktan vazgecmis olan ureticiler var. Hirsizin kolayi yok calinir, ama biz bulup getiririz diyorlar.

(link)