İnsanların bisikletlerimize çok garip bakması

Tepki
2
Tabii Side de Yabancı sanan kişiler oldu esnaflar "we have nice table in our restaurant" gibi bozuk bir ingilizce ile bizi davet ederken Biz eywallah abi teşekkür ederiz gibi laflarla onların yüzünde tebessüm oluşturduk diyebilirim ama evet öyle bakan az değil yola odaklanırsan her hangi negatif bir durumla karşılaşmadığınız sürece sorun olacağını sanmam :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@M Kerem Demirel

benim bu konuda bahsettiğim şey ben abimi dışarda park halinde beklerken oldu sürüş halindeyken değil zaten sürüş halindeyken yola konstre oldgumdan etrafı takmıyorum ;) Bir gerçek varki insanımız cahil, acı ama gerçek bu.

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
@Batuhan Keleş

O dediğim ufak bir detay.Ben de arada elime alıp altgeçitten falan yürümem gerekiyor hep.Yürürken de doğal olarak bakanlar oluyor.Kimseden niye bakıyorsun diye hesap sorulamaz.Ama onların suratına adeta " gel bana laf et" tarzında bakan bisikletçiler de var lafım genellikle onlara.Kendi işinize bakmaya çalışın,tayt,kask vs giydiyseniz ezik değil özgüvenli olmaya bakın,pek sıkıntı çekmezsiniz :)

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Açıkçası arabayla yolda giderken karşılaştığımda ben de bakıyorum.Bisikletin modelinin ne olduğunu merak ettiğim için.

• Beğen
Tepkiler: ilker çelikcan

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
bisikletlerimiz herhangibir piyasa bisikletinden çok farklı olduğu için doğal olarak insanlar meraklı gözlerle bakıyorlar. sonuçta bizde yanımızdan ferrari geçtiğinde bakmıyor muyuz??? bu sebepten dolayı ben hoşgörülü olmaya çalışıyorum.

bana bakanların arasında sataşma potansiyeli olan insanlar varsada oradan hızla uzaklaşıyorum.

ama laf atma durumları farklı tabiki. arabalı magandalara artık alıştım da şu motorlu magandaları anlamıyorum. motorda bisikletten türeyen bir taşıt sonuçta.....

• Beğen
Tepkiler: ilker çelikcan

chari

Üye
Tepki
86
Bu kibir havası neden var anlamıyorum. Tabi ki meraklı gözlerle bakabilir insanlar. Kötü bir şey yapmadığı sürece bu konuda sızlanmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca insanlara karşı kullanılan dile dikkat edilmesi gerekiyor. Bu şekilde hakir gören ve küçük düşürücü kelimeler kullanmak yakışıksız bir davranıştır bence. Hoşgörü anahtar kelime bence...

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Ben de arabayla, ya da yaya gezerken gördüğüm bisikletlilerin hepsine acaip acaip bakıyorum.:) Özellikle kasklı ya da formalılarsa, bunlar acaba bizim forumdan mı, hangi grup, nereye gidiyorlar, bisikletlerinin markası ne gibi düşüncelerle uzun uzun bakıyorum
Hatta dün Bornova'da bisikletli bir gruba acaip acaip bakarken az kalsın kaza yapıyordum :)
Ben de ters bir davranışları olmadığı sürece insanlara biraz daha iyi niyetli yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ilker çelikcan

Elimde "Bisikletforum?" yazılı kağıtla dolaşacağım artık. :D

mesut emin yarıcı

Daimi Üye
Tepki
113
Bisiklet
Kron
arkadaşlar insanlara bakmayın şunu düşünün insanlar size ne kadar çok bakarsa ve bisiklete ne kadar çok binerseniz insanların buna alışması o kadar çabuk olacaktır bir süre sonra size bakıp yine bu bisikletli geçiyor deyip dönüp gideceklerdir yani bir süre sonra insanlar için bu normal bir hal alacaktır geçen gün ankaraya gittim bisikletiyle gezen bir abimizi gördüm bisikleti sedonaydı ana caddede trafikte geçtiği halde ona tek bakan insan bendim bunun da sebebi bisikletinin çok güzel ve beni cezbetmiş olmasıydı bu açıdan düşündüğümüz zaman yani insanların bisikletimizin onları cezbettiği için bakmaları ve bize özendikleri için bakmaları aslında süper birşey onlardan farklısınız ve üstünsünüz bunun da sebebi bir yere giderken aynı zamanda spor yapıyor olmanız yol parası benzin parası vermemeniz istediğiniz her yola girmeniz ve sağlıklı kalmanızdır. Lütfen ufak tefek şeylere bakmayın yok o bana niye baktı yok bu garip garip bakıyor boşverin önünüze bakın daha önünüzde gitmeniz gereken binlerce kilometre çevirmeniz gereken milyonlarca pedal var ayrıca her pedal çevirişinizde eskisinden daha sağlıklı ve zinde oluyorsunuz hem spor yapıyorsunuz hem istediğiniz yere gidebiliyorsunuz otobüs beklemek trafiğe takılmak zorunda değilsiniz her zaman pozitif olun ve moralinizi yüksek tutun herkese iyi pedallamalar sağlıkla mutlulukla kalın

serkan yıldız

Daimi Üye
Tepki
162
İnsanların çok garip bakması biraz göreceli bir kavram. Fakat anlatılmak istenen sanırım uzun uzun süzmeleri. Bence sıradan bisikletlere göre farklı kadro yapılarının olması diğer insanların dikkatlerini çeken asıl şey. Buna bir de üzerinizdeki kask eldiven ve gözlüğü ekleyin. Ayrıca bisikletlerin üstündeki km sayacı, bilumum ışık ve suluk vs kombinasyonunu eklediğinizde oldukça sıradışı bir bisiklet çıkıyor ortaya. Bunu gören insanların da anlamak için dikkatle bakmasını normal karşılamak lazım bence. Önemli olan insanların nasıl baktığı değil sizin doğru birşey yaptığınıza olan inancınız ve özgüveninizdir.

egehan

Daimi Üye
Tepki
82
Bende bir BMX kullanıcısıyım ve halkın davranışları yol bisikletlerine göre bize 2x daha absürt :D Öncelikle engelden zıplarken yani genel olarak hareket yaparken ki tepkileri ; Yavaş ol çocum düşcen ! , ezcen len şimdi bizi ! , ana adama bak nasıl uçuyo :D , hareket bisikletiiiiiiiiiiiii , abi takla atabilir misin ? - hayır + zaten kimse atamaz :D ve abartmadan söylüyorum yüzlercesi :) cehalet desem mi bilemiyorum ...

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Bu tip konular hep aynı yere çıkıyor, ülkemiz insanı ne cahil, eğitim şart abicim gibisinden söylemlerle sayfalarca yazı yazılıyor.
Kusura bakmayın arkadaşlar ama hiçbirimiz kask eldiven gözlük takıyoruz diye insanların bakışlarını eleştirecek düzeye gelmedik.
Aksine bizim kullanmamızla o insanlar bu kültürü biraz olsun tanıyorlar ve alışkanlık kazanıyorlar. Kimsenin size bakmasından birşey olmaz.
Selamlar... ;)

Hasan TÜRKER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.805
valla bende ıstanbul'da aynı sorunu yasıyorum. Insanlara tuhaf gelen nedır cozemedım ama artık umursamıyorum. alıstım :D :D :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ben bu konuyu mızmızlanmak için açmadım sadece gözlemlerimi paylaşmak istedim.zaten biryerden sonra kimseyi takmıyorsunuz alışıyorsunuz.

mesut emin yarıcı

Daimi Üye
Tepki
113
Bisiklet
Kron
aynı zamanda insanlar da size alışıyor ben bunu tecrübe ettim doğrusu artık polisler bile bana yol veriyor süper bişey açıkçası bu :D

fatih alver

Forum Demirbaşı
Tepki
847
Bisiklet
Bisan
Bu ne tuhaf muhabbettir. Koskoca bir halkı cahil, kaba, görgüsüz diye niteleyen tüm arkadaşları kınıyorum. 3-5 kuruşa kıyıp fiyakalı bir bisiklet sahibi oldunuz diye bu toplumun üzerinemi çıktınız. Bu ne böbürlenme. Süper bir toplumuz demiyorum, her toplumda tuhaflar, gariplikler olabilir. Hatta genele bile yayılabilir, ama biraz dikkatli bakılıyor diye kimseye bu tür nitelemeler yapma hakkınız yok. Belki adamın içinde kalan bir ukteyi icra ediyorsun diye gıptayla bakıyordur sana. Belki "bunada bisiklet diye mi biniyor" diye düşünüyordur.

Çoğu turumda geçtiğim köylerde yerlerde kahveye oturup biraz muhabbet ederim. Ne sohbetler çıkar ve neler öğrenirim. Evet dikkatle herşeyi incelerler, sorarlar, tek tek cevaplarım, çünkü normal görünen o anda ben değilimdir.

Bence yorumlarda kelimeler daha dikkatli seçilmeli :cool:

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ben de bakıyorum... hem de gözümü dikiyorum, hiç ayırmadan bakıyorum... yanımda arkadaşım varsa, muhabbeti kesip bakıyorum... beni geçiyor, arkasından bakmaya devam ediyorum :) öyle işte :)

Kaan Bayhan

Forum Bağımlısı
Tepki
377
Bisiklet
Scott
bisikletlerin fiyatını duyan dahabir ilginç bakmaya başlıyolar :)

• Beğen
Tepkiler: Xoqo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
fiyatı duyan o paraya motor alırım diyor bizde motoru olanda o paraya araba alırım diyor diyoz :D Ben kendimi toplumdan üstün görmüyorum ki bisikletime isttediğim kadar para harcayabilirim herkes herşeye istediği kadar para harcar kimi gider parasını barda restaurantta harcar, kimi bilgisayara parça alır, kimi bisiklete parça alır.Evet her toplumda gariplikler var onlardada yok mu bu tip şeyler tabiki var.Ama bizde çok fazla, uzun tur yapan arkadaşlar çok daha iyi bilir insanların bakışlarını, rusyada avrupada amerikada asyadada var.Cahil sözcüğünü sadece dar bir kesimden bakıp bisiklete göre yorumlamıyorum ben genel olarak yorumluyorum olaya geniş pencereden bakıyorum.tüm türkiye halkı cahildir demiyorum ama cehalet çok fazla, okumuyoruz araştırmıyoruz hiç bir konuda.