İngiliz turistlere Ordu'da köylü dayağı

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Arkadaşlar yeri geliyor ''hepimiz Hrant Dink'iz'' diyoruz. Bu kadar Avrupa sempatizanı olmaya gerek yok.Türkiye'de Avrupalı birine yapılan bir haksızlığa karşı anında tepki gösteriyoruz, fakat aynı olayı Avrupa'da bir ülkede yaşadığımızda 2. sınıf insan muamelesi görmemiz oldukça olası bir durum.... Bize ne akdar değer veriliyorsa bizlerde onlara bize verdikleri değer kadar değer vermeliyiz...

@Nuri Kongur

Arkadaşım güzelbir noktaya parmak basmışsın, çok teşekkür ederim. Fakat yazındaki kalınla işaretlediğim kısımını kendimce biraz açmak istiyorum. Medeni olmak için illaki avrupalı olmaya gerek yok. Kendilerini çok medeni gören bu insanlar, çeşitli laf ebeliği yaparak ve güçlerine dayanarak geçmişte ve günümüzde barbarlıklarını sürdürmektedirler....

Yapılan davranış son derece yanlıştır, ve en uygun biçimde cezalandırılması gerekir... Fakat ''amanın ülkemizin adı lekelenmesin'' diyerek yardım yapılacaksa, bırakın yapılmasın. Ben yardım edebilirsem kendi kültürümün gerektirdiği için yardım ederim. Benim atalarım ''aman'' diyene el kadırmamayı, zorda kalana yardım etmeyi, her zaman adaleti sağlamayı amaç edinmiş bir millettir. Eminim ki şuan yadım eden aile de bu sebepten dolayı yardım edecektir. Geçmişini öğrenmeyenin geleceği olamaz. Bunu unutmayalım. Böyle bir durum karşısında ''Avrupa'ya rezil oluruz'' diye yardım edilirse, benim gözüm de çoktan rezil olunmuştur, Avrupa'nın ne düşündüğü umrumda bile değil.....

Scudo

basar

Daimi Üye
Tepki
189
30 yaşında adamın 18 yaşında çocuğunun olması "en az 3 çocuk" isteğini uygulamaktaki başarısı olarak yorumluyor, takdir ediyorum. Hayırlı evlatlar yetişecektir.

Ülkemde bir şekilde fırsat bulup gidemediğim bir yerdi Karadeniz. Bisiklet turu yapmayı planlıyordum. İstanbul trafiğinde tecrübelerimle saldırgan durumları yönetebileceğimi düşünüyordum. İçimden gelmiyor artık.

Yazılanlara eklenecek fazla bir şey yok. Ama olay sadece eğitimle veya okumakla ilgili de değil. Özellikle askerliğimi yaparken bu yaratıklara benzeyen bir sürü üniversite mezunu görmüştüm. Kendinden farklı olan herşeyi düşman gören, saldıran. İşte "Faşizm" budur. Ve beslenerek artmaktadır.

Tepki
190
Çok üzücü gerçekten. Herkes gibi ben de çok üzüldüm. Ancak görüyorum ki damarlarımızdaki asil kan akmaya devam ediyor ve konuyu derin ve içinden çıkılmaz tartışmalara götürüyoruz. Bir kaç arkadaşın da dediği gibi: Bu insanların üzüntülerini hafifletecek tek şey bizim onların yanında olduğumuzu hissettirebilmek.

Yok mu koskoca Ordu'da bir bisikletçi arkadaşımız. Bu insanların kaldığı yeri bulabilecek. Haberi yapan gazete muhabiri bulunabilir belki o biliyordur.

Bir şeyler yapmalıyız bence.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@bisikletcanavari

Forum üyeleri içtenlikle üzüntülerini belirtiyorlar, çünkü aynı şeyler bizim de başımıza geldi- geliyor- gelecek.

Gelibolu - Çanakkale - Sakarya muhabbeti ile cevap vermenin mantığı ne.

Evet yurt dışında binlerce km sürdüm. hiç kimse taş atmadı.:eek:

Ama burada İznik te, samsun da, Eskişehir de, İnegöl de, Orhangazi de defalarca taş atıldı bana. Kendi ülkemde, kendi yurdumda.

( bende elbette çok seviyor ve tarihimdeki bazı gurur dolu anlarla övünüyorum. ama bu sulu bozguna uğrattık , buna gününü gösterdik anları değil. Fatih in , atının her adımına bir altın teklif ederek , türkistandan uluğ bey i getirdiği yıllara, macar urban ın top dökme konusundaki bilgisini paylaşmak üzere oamanlıya geldiği yıllara, bellini nin resim yapmak için geldiği yıllara. Çünkü bu yıllara Fatih ; istanbuldaki rumlara da, cenevizlilere de olağanüstü hoşgörü gösteriyordu. )

Şu an bu noktadan uzaktayız. İşte bir örneği de sensin. Kimse yorumunu senin anlayacağın şekilde yapmak zorunda değil. Neredeyse hain ilan edeceksin diğerlerini. Yok tarihini öğren, yok geçmişini bilmeyen vs vs.
Geçelim bunları.( yazdıkların tipik bir ötekileştirme örneği )

3187 belediye var Türkiye de 100 tanesinde bile artıma tesisi ve doğru düzgün kanalizasyon sistemi yok. Bu ne barbarlık değil mi. Cağrafya na , toprağına, suyuna hoyratça davranmak değil mi ?
Samsun dan hopaya kadar tüm sahil yokedildi, bu insanlar "ohh yol kısaldı " demediler mi ?

Avrupa daki toplam erezyondan daha fazlası benim ülkemde yaşanmıyor mu ?
İşte bunları o bisikletliye belkide isteyerek çarpanlar yapıyor.
Bunlardan ve daha fazlasında utanıyorum ve düzelmesi için kıyasıya eleştiriyor ve hakir görüyorum.
"Ama" koyduğunuz da onlardan farkınız kalmaz çünkü.
O yüzden "ama", "lakin", "fakat " la başlayan cümleler kurmayalım, yok "amerikalılarda kızılderilileri kesti" yazma vakti değildir.

bu "hayvanlar" dan utanıyorum. İnsan olarak utanıyorum.
Bunun Türk'ü , Rus'u , Çin'lisi yok.

Forum sayfaları bu kadar hamaset kaldırmaz.
Seninde ne düşündüğün benim umrumda değil.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Arkadaşlar bahsettiğiniz olaylar ve bu insan olmayan yaratıklar sadece Türkiye'demi var sanıyorsunuz? Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Karadeniz sahil şeridinden neredeyse hergün aynı yerlere gitmek üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden bisikletli gezginler geçiyor. Neden onların başına böyle bir olay gelmedi? Madem ki insanlarımız bu kadar barbar, neden bu gezginler sağ olarak geçebildi ? Ben Türk insanının genelini gerçek bir insan olarak görürüm. Arada başıbozukların çıkması tüm halkı naletlemenizi gerektirmez. Sakın ha sanmayın bu olay memleketimde yaşandı diye hassaslaştığımı.... Bir Türk vatandaşının, Türk topluluğunun hepsini aynı kefeye koyarak ''Barbar'' sıfatını takması ne gerçeği yansıtır, ne de kişiliğine sığar.

Soner bey bahsettiğiniz gibi kimsenin düşüncesini belirtirken benim anlayacağım şekilde yazmasının lüzmu yok. Fakat anlam, herkesin yanlış anlayacağı bir biçimde ise o zaman yorumu yazanın düşüncesini herkesin anlayacağı bir biçimde yazması gerekir. Aksi taktirde yanlış anlaşıldığı zaman ''beni yanlış anladınız'' demeye hakkı yoktur. Bahsettiğiniz ve uzak olduğumuz noktayı tam idrak edemedim açıkçası. Ben olaylara mümkün mertebe objektif yaklaşmaya çalışıyorum. Sizlerde biliyorsunuz ki TV ve diğer yayın organları haberleri kendi görüş alanlarından aktarırlar. Hiç bir yayın organının tam manasıyla objektif olduğuna ben inanmıyorum. En basiti bir bisiklet organizasyonunun haberi, TV de ne kadar basit ve yer yer yanlış bilgilerle anlatılıyor. Ve biz bu haberi izlerken gülmekten karnımıza ağrılar giriyor. Öyle değilmi?

Toplumdaki yerel hayatını kolaylaştırılacak tesislerin olması, o toplumun kalkınmışlığını gösterir. Fakat o toplumun medeni olup-olmadığı konusunda bizi kesin bir bilgiye ulaştırmaz.

Bir çok gezgin biliyorum ki Türkiye'den ve insanlarından çok memnun kalmışlar. Arada böyle kara talihin en karası birimizin başına gelebiliyor. Çok acı evet... Ama sırf bir kaç vaka yüzünden aldınız Türk milletini yerden yere vurdunuz... Kusura bakmayın bu düşüncenize kesinlikle katılmıyorum. Bu da benim görüşümdür.

Kendi insanınızdan kendinizi dışlayacağınıza kendi toplumunuz için çözüm yolları aramanızı tavsiye ederim. (Bir kaç arkadaşın bu yönde yorumları var. Onlara teşekkür ediyorum) Evet bu işler öğretimle olamaz. Çünkü birsürü üniversiteli insan dışı yaratık aralarımızda dolanıyor. Bu işin tek yolu eğitim....(Talep olursa eğitim ile öğretim arasındaki farkı anlatmaya hazırım ;) )

@Soner Sarihan

Diğer yazdıklarınız haricinde bu bölüme katılıyorum... Ama yukarıdaki yazdıklarınızla da bir türlü bağdaştıramıyorum. Yukarıdaki yazdıklarınızı yanlış anlamlandırdığımı varsayıyor ve konunun gelmesi gereken son noktanın bu alıntı cümle olması gerektiğine inanıyorum.

Düşüncelerimin sizin için bir anlamı olsa da olmasa da....

Yazılarımın tamamının okunmadığını görmek cidden çok üzücü. Eski yazılarımda Ordu'da olduğumu ve gezginlerin nerede olduğunu araştırdığımı, bulduğumda ise ziyarete gideceğimi belirtmiştim. Fakat halen ''Ordu'da kimse yokmu'' yazan yazılar görüyorum.... Neyse ziyanı yok...

Gelişmeler: Bu gün Truzim il müdüğüdüğünden beklediğim telefon geldi. Gezginlerimiz Ordu Devlet Hastanesi'ndelermiş. İş çıkışı direk kendilerini zyarete gideceğim. Dilim döndüğünce yaşanılan talihsiz olaydan ötürü duyduğumuz üzüntüyü dile getirip, bir ihtiyaçlarının olup-olmadığını öğreneceğim...

Üzerine basa basa söylüyorum.... Bunu, gezginler gidip aman bizi birilerine şikayet etmesin diye yapmıyorum. Büyüklerimden öğrendiğim insani vazifeyi yerine getirmek için yapıyorum.

Bir baş soğan tüm kazanı kokuturmuş. Kokan tencereyi atmak yerine, kokan soğan için bir çözüm üretmek değilmidir bize yakışan?

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
güzel kardeşim en sonunda kilit cümleyi yazdın ...

"Bir baş soğan tüm kazanı kokuturmuş. Kokan tencereyi atmak yerine, kokan soğan için bir çözüm üretmek değilmidir bize yakışan?"

Kokan tencereyi atmak aslında en güzeli de bizi ve bu konunun amacını aşıyor bu durum (ya sev ya terk et gibi)...

bence önemli olan iki teker kardeşliğiydi, oradaki yabancılara sahip çıkmak için bir şeyler yapmanı emin ol herkes takdir edecektir ...

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
Genel olarak bakış açılarımız farklı, ancak bu duyarlılığınız ve içten çabalarınız
dolayısıyla sizi kutluyorum. Ordu'da olsaydım size eşlik etmek çok isterdim.

@bisikletcanavari

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@bisikletcanavari

Konuya katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.
Ayrıca kazazedelere ulaşma çabanı ve bugün yapabilirsen bizim adımıza da edeceğin özür ve bu olay için üzgün tüm bisikletçileri temsilen yapacağın ziyaret içinde taktirlerimi sunuyorum.

Bende söylediklerinin neredeyse tamamının altına imzamı atarım.

Seni kıracak şeyler yazdığım için özür dilerim.
Şurada kaç kişiyiz zaten.
aramıza bir kaç kelime, kavram girmesin. Ortak noktamız "bisiklet aşkı"

hepimiz üzgünüz , hepimiz bu bisikletçilere bundan sonra yardım etmeyi çok istiyoruz. gerisi için kırgınlığa gerek yok.

Umarım yolculuklarına devam edebilirler ve umarım yolları üzerindeki diğer şehirlerde onlara bu kötü anıyı unutturabilecek bir organizasyonu buradan oluşturabiliriz.

Bu anlamda lütfen bundan sonraki planlarını öğrenin ve bizim bu konuda harekete hazır olduğumuzu onlara iletin.

herkes adına şifahen yazıyorum ancak sanırım herkes elinden geleni yapacaktır.

saygılarmla

ali karagönlü

Forum Bağımlısı
Tepki
630
@polo34

Artık bu tip insanlar ne demek gerekiyor? İnanın söz bazen kemikleşiyor!!!

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Turk halkınına geçmiş olsun demek geliyor içimden.

Ya öldürseledi?Beterin beteri vardır.Ama biz şimdi artık çok iyi bir ev sahipliği yapmalıyızki onlara bu acılarını unutturalım ve nötürleştirelim.Malesef iyimizde çok,böyle insanlıktan nasibini almamışımızda.

İnanıyorum sizler zaten bu konunun hassasiyetini biliyorsunuz o bolgeden başlayarak ne gelirse elimizden yapalım.

Şu an Taylanda bisiklet gezisi yapmakta olan Evrim Yigit e bisiklet turu yapan bisikletli gezginler bu konuyu sorsa ne cevap verecek.Orda burdanda zor bu sorunun cevabı.Kimse ucuz kahramalıklarla vatan millet sakarya edebiyatıda yapmasın.

Bu insanlık ayıbıdır.Ayıpta evrenseldir.Savunma falan aklınıza getirmeyin.Once ayıbımızı temizleyelim hep birlikte.

Yurt dışında iken ulkeni ve seni eleştirdiklerinde helede haklı iseler cok üzülüyor insan.
Saygılarımla bisiklet dostları...

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
Arkadaşlar yapılan olay hiç hoş değil ama amerika veya başka milletler yaptıklarının üstünü hemen örtüyor en yakın örnek ırak afganistan yani kimse dört dörtlük değil bu bir gerçek bir arkadasımız orda olanlardan da bahsetmıs oralarda olmuyormu oluyor ama bızım haberımız olmuyor bizler trafikte başka bir millet oluyoruz buda bir gerçek trafikte babanızı bile tanıyamazsınız o yüzden bu kötü olayı elimizden geldiğince yardım ederek çöze biliriz inanıp inanmamak onlara kalmış herkes üstüne düşeni yapmalı birbirimizi kırmanında anlamı yok

Tepki
33
Gezgin çift aynı zamanda kayıp kişilere yardım amacı taşıyan "Missing People" organizasyonu için para toplamaya da uğraşıyormuş. İlgili haber aşağıda:

(link)

Kayıp kişilere yardım için yol alırken neredeyse kendileri "kayıp" hanesine geçecekmiş. Gayet trajikomik bir durum söz konusu burada...

Çiftin maceraları ise şu linkten izlenebilir:

(link)

Bloglarına uzun zamandır yeni giriş yapmamışlar. Son yazı nisan ayında Hindistan'dan yazılmış. Ordu'da yaşananlardan sonra Türkiye ile ilgili kısmı da en azından ülkeden çıktıktan sonra yazmaları akıllıca olur diye düşünüyorum; bir de yazdıkları beğenilmezse o nedenle yolları kesilip dayak yemesin garibanlar.

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
arkadaşlar ehliyet almayı zorlaştırın vermeyin herkese ehliyet lise müdür muavini ehliyet sınavına giriyor ehliyet veriyor uzman kişi girsin ehliyet sınavına polis memuru veya trafik konusunda eksper olmuş kişler girsin uygulamayı sıkı tut polis kontrolcü olsun sıksın milletin gırtlağını cezalarla düzeliriz başta yadırganır ama uslanırız herkes nasıl kullanacağını öğrenir kuralcı oluruz emin olun ikinci nesil tamamen istediğiniz gibi araba kullanır kurallara uyan saygılı kişiler olarak
almanyaya misafirliğe gittik biradere havaalanının çıkşında yolu karıştırınca orta şeritten sola döndü polis çektirdi sağa ceza yazacak birader dil döktü polis arabaya baktı ceza kesmedi misafirim var türkiyeden geldi demiş !

• Beğen
Tepkiler: Nuri Kongur

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Kendilerine dilim döndüğünce yaşanan talihsiz olaydan dolayı benim ve tüm Türkiyeli bisikletlilerin üzüntüsünü dile getiriyorum. Tüm Türk bisiklet sitelerinde yaşadıkları talihsiz olayın konuşulduğunu ve onlara acil şifalar dilediğinizi söylüyorum. Çok hoşlarına gidiyor. Acayip sevindirik oldular cidden

Kendilerine bir gün önceden aldığım buket çiçek ve bir paker çikolatayı veriyorum. Aslında fındık götürecektim fakat fındık, yara iyileşmesine hiç iyi gelmediği için bu alternatifi elemiştim. Ayrıca her an bizleri hatırlayabilsinler diye herzaman yanlarında bulundurabilecekleri birşey vermek istiyordum. Kendime yedek olarak sakladığım Livestrong bileklikleri hediye ediyorum. Cidden çok hoşlarına gidiyor. Bir süre Lance Armstrong hakkında buhabbetimiz bile oldu

Gezginler Ordu Tarım İl Müdürlüğünde kendilerine tahsis edilmiş olan bir lojman dairesinde kalıyorlar. Ayrıca onlarla ilgilenecek bir aile var yakınlarında. O gün gezginlerle bu ailenin evinde buluştuk. Buradan Ali'ye ve ailesine bizleri ağırladıkları için çok teşekkür ederim. Onlar da cidden çok iyi insanlar. Ve Gezgilerimizle ellerinden geldiğince ilgilenmeye çalışıyorlar.

Adrian ve Diana'nın moralleri cidden çok iyiydi.

Ayrıca Adrian'ın 69 doğumlu, yani 40 yaşında olduğunu hala inanasım gelmiyor. Ben kimseyi fazla sıkmamak için max 20 dk lık bir buluşma planlıyordum. Fakat neredeyse 2 saat muhabbet etmiştik. Buluşma sonrası, kendi programımda Boztepe'ye tırmanma programı vardı. Gelin görün ki aynı şekilde Ali ve ailesi gezginlerimizi de arabayla Boztepeye çıkaracaklarmış aynı gün. Planları birleştirip, yukarıda tekrardan buluşma kararı alıyoruz.

Boztepe'de tekrar buluşuyoruz. 15 dk gecikmeli olarak onlara tekrardan katılıyorum.

Adrian ve Diana Boztepe'yi cidden çok sevdiler... Onlar manzaraya bakarken duydukları sevinç, heyecan v.s tepkileri seyretmek cidden çok keyif vericiydi....

Konunun derinlerine ineyip yavaştan.

Öncelikle geçirdikleri tatsız olaydan bahsetmek istiyorum.Olaydan ya bir gün önce ya da saatler önce Gürgentepe civarlarında Diana virajda çakıllara girerek küçük bir kaza geçirmiş.Gürgentepe'de görev yapan doktorumuz tedavi etmiş. (Kusura bakmasın şimdi ismini hatırlayamadım) (Aynı doktor o gün de oradaydı. Onla da sohbet ettik) İşte bu olaydan sorna , gazetelerde yazdığı gibi traktör olayı yaşanıyor. Darp girişiminde bulunan şahsın daha önceden de sabıkaları varmış. Askere dayak atmış. Yani anlayacağınız malum insan olmayan canlı tam bir psikopatmış. (Böylelerini nasıl topluma salıyorlar hala anlamış değilim) Traktörün tacizinden sonra Adrian bisikletten düşüyor... Doğal oalrak traktörün şöförüne tepkisini gösteriyor. Yanına kadar gidip ''Hey ! What's up?'' demiş. Bunun dışında herhangi bir fiziki temasta bulunmamış Adrian. Fakat zanlı önce Diana, sonra Adrian'a darp girişiminde bulunuyorç Ve bunu yaparken burada adına ''girebi'' dediğimiz, ağaç, fındık dalı budamakta kullanılan, ağız kısmına doğrı yarım ay şeklini alan aletle yapmış ! Adrian'ın kafasının arka kısmında koca bir kesik var bundan ötürü.... Ve bu yarıkta bir sürü dikiş. Kaç tane dikiş attıklarını sormaya yüzüm olmadı ne yazıkki. Adrian bunca darp girişimi ve bu darp belirtilerine karşın televizyonlara oldukça üstün körü bahsetmiş. Derinlemesine konulara girmemiş ! Olayı ''sadece kötü şans'' olarak değerlendiriyor kendisi. Bu kötü şansı yanlış yer yanlış zaman olarak tanımladılar. İstese çok rahat bir biçimde oalyı daha da büyütüm tüm medyayı felaket tellallığına götürebilirdi, fakat bunu yapmayacak kadar olgun ve dost canlısı insanlar.

Tabii sormadım değil. Onca yol boyunca buna benzer başka herhangi bir olumsuz anınız olduğu çevre halkı tarafından diye... Cevap ''bu ilk oldu'' şeklindeydi. Buna karşın cesaretimi toplayıp, şimdiye kadar gördüğünüz kadarıyla Türk insanını değerlendirmelerini rica ettim. Oldukça dost canlısı, misafirperver ve yardım sever kişilikler olduklarını söyledi. En çok hoşlarına giden şey ise., her gören insan ''Hey ! come on ! çay çay ! '' diye çay içmeye davet etmeleriymiş :)

Sohbetin bir kısmında kask kullanıp, kullanmadıkalrını sordum. Kask kullanmıyorlarmış. Kendilerince cevapları, tur bisikletçiliğinin çok tehlikeli olmadığını, bu sebeple kask takmaya ihtiyaç duymadıklarını söyledi. Aynı şekilde İngiltere'de de kask takmazlarmış pek. Oradaki şöförler de bisikletlilere karşı oldukça hassas ve saygılılarmış. Kask'ın faydalarından sohbetimiz sürerken aklıma güzel bir muziplik geliyor. Diyorum ki ''Eğer kask taksaydın, kafandaki kesik olmayacaktı'' ''O psikopat insanın darp girişiminden sonra, adama dönüp acımadıki , acımadıki '' diyerek nanik yapabileceğini söylüyorum (Bir yandan taklidini yapıyorum) Hepimiz uzun bir süre bu espiri üzerine gülüyoruz.

Bir diğer haber.... Bu psikopat şahıs şu an Efirli Cezaevindeymiş. Mahkemesi devam ediyor. Ve sağlam bir ceza alması muhtemel.....

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar... Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağım.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Enescim seni tebrik ediyorum. İngiliz dostlarımızı çok iyi biçimde misafir ediyorsun.

Olayı ilk duyduğumda kan beynime sıçramıştı, onu da hatırlatayım.

Türk bisikletçilere Türkiye' de "hello", Türkiye' deki yabancı bisikletçilere ise "heyyy" diye sesleniliyor galiba. Halkımızın bazılarının hello derken bizimle dalga geçtiklerini düşünmeden edemiyorum.

Dostlarımıza çok büyük geçmiş olsun. En kısa sürede iyileşmelerini diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: bisikletcanavari

cihanbesyo

Üye
Tepki
71
Bende tebrik Tebrik ederim,bir kaç edepsizin yaptığı toplummuza mal ediliyor bunuda düzeltmek bize düşüyor,gerçektten tebrik ediyorum.

• Beğen

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
sağol enes gercekten bende sonsuz teşekkur ederım umarım toplum olarak daha duyarlı olmayı başarırız ve bu tip olaylar inşallah bir daha yaşanmaz

• Beğen