İlk köpek tarafından kovalama deneyimim :)

Tufan Yuzseven

Forum Demirbaşı
Tepki
324
22 mart pazar günü kerem, barış abi ve ben çatalca yolu dönüşünde 3 köpek tarafından kovalanmak üzereydik.
köpekler havlamaya ve koşuşmaya başlamışlardı ki 3 adam köpeklerden fazla bağırarak üzerlerine gittik:D
birde ne görelim,
hayvancıklar kuyrukları kıstırıp geldikleri yere kaçıyorlar:D
tabiiki bu her cins köpek için uygulanabilir mi bilemiyorum:D
bizim köpecikler sokak köpeği/çoban köpeği kırması gibilerdi:D:D

Scudo

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
birçok konuda belirtmiştim,dazer eğitimli köpeklerde etkilidir;) normal sokaktaki köpekleri aksine hırçınlaştırır,denemek isteyen deneyebilir:D aman ısırmasın :D eğitimli köpeklerde itaat geliştiği için herşeyi önceden sezebilir,frekansları duyar,ama sokaktaki köpekler frekans algılayamaz,aksine gelen radyo frekansları onları rahatsız eder,hırçınlaştırır.

konusances

Üye
Tepki
15
bence hem insanlar için hemde köpekler için en iyisi biber gazı sık kaç taktiği en iyisi:D

• Beğen
Tepkiler: sadana

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
@konusances

aman canım kardeşim arkadaşın biri gider sıkar kolundan bacağından olur...
:D

ozqun_lp

Üye
Tepki
19
Benim ilk olayımda köpek arkamdan geliyodu yandaki sürülmüş tarlaya atlamıstım köpek oraya giremediği için ordan kaçmıstım hiç unutmam :D

globaldriver

Daimi Üye
Tepki
259
İsim
Ugur Bilgili
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar geçen pazar yine aynı köpekle, aynı et mangal tesisinin önünde karşılaştık :) Bu sefer arkadaşların tavsiyesine uyarak direk indim, köpek sadece havladı üstüme bile gelmedi, ama ondan uzaklaşana kadar bisiklet elimde yürüdüm :). Buradan herkeze tavsiye; size havlayan bi köpek varsa direk bisikletten inin,uzaklaşıncaya kadar da binmeyin tecrübeyle sabit. Herkeze bol pedallı günler diliyorum.

Tufan Yuzseven

Forum Demirbaşı
Tepki
324
@konusances

aman dostum, yazıktır hayvanlara...
magandalara tamam, şişeyi bile boşalt sorun yok ta, hayvanlara yazıktır:eek:

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
751
kardeş bi gün tur yapıorm dönüş rotamı deiştirip yolumu uzattım 40 kmfln dı bitiordu artık...tam sona geldi turumun bir köpek sürüsü kovaladı bütün yorgun kaslarıma ilahi bir mucize geldi o yorgunlukta o pedalları o hızla nasıl çevirdiğimi hatırlayamıorm:)can korkusu olsa gerek:)

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
beni de çarşamba günü sahilde köpek kovaladı :D normalde sahil köpekleri medeni olurdu ama işte bu arkadaş yeni galiba :D alışır zamanla bisikletlere :D

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
Aman diyorum köpeklere biber gazı sıkmayın koku duyuları çok gelişmi olduğundan biber gazından çok fazla etkileniyolrlarmış hayvanı öldürmeyin :D forumda biyerde okudum ama tam hatırlamıyorum nerde olduğunu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu akşam çıktığım küçük turda (Balıkesirliler bilirler Sarıkız Et Tesisleri civarında) yolun kenarındaki tarladan bir anda beni parçalama potansiyeline sahip 2 köpek bana doğru havlayarak koşmaya başladı.Forumdaki deneyimli arkadaşların tavsiyelerine güvenerek ve cesaretle bisikleti durdurdum ve iniyormuş gibi yaptım.Zaten başka şansında yoktu, rampa çıkıyordum ve kaçmam mümkün değildi.Köpekler havlamayı kesti ve durup hiçbirşey yokmuş gibi geri döndüler.Bende onları umursamıyormuş gibi yaparak arkama bakmadan yavaşça yoluma devam ettim.Aynı köpekler şehir içinde saldırsaydı sanırım son sürat kaçmayı denerdim. :)
Bu bana deneyim oldu ve cesaret kazandırdı.Herkese Teşekkürler.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
Bu durumlarda mataradaki sudan üzerlerine bir miktar sıkın hemen kaçarlar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
geçen arkadaşlarla kent park'a pikniğe gidiyoruz.25 km fln uzaklıkta.tam yola çıktık.ana yolda gidiyoruz.arkadaşın lastiği patladı.ana yolun yanındaki köylere daldık.sabah sabah açık lastikçi arıyoruz.bi baktık oto lastik tamir!attık kenndimizi oraya.yaptırdık hadi hayırlısıyla yola derken birden bir av köpeği kovalamaya başladı.neyse onu atlattık.şimdide köprüden ana yol yeniden giricez.o aradan da kafadan 90 kiloluk bir kangal koşmaya başlamaz mı!!!zaten kangalı görünce herkez bir anda yok oluverdi.kangalın sadece kafası gövdem kadardı maşallah:Dneyse ondan da kutulduk ama bayaa bir stresliyiz.ellerimiz hala titriyor.sonra bir baktık yolun kenarında daha 1 haftalık köpekler:Dbize havlamaya başladılarve peşimizden koşuyorlar.soonra bir indik bisikletlerden bu sefer biz köpekleri kovalıyoruz.ama acayip komik oldu.kenarda oturup bağıra bağıra güldük:D:D

NOT:Bisikletten inme olayına asla cesaret edemem.Çünkü buradaki köpeklerin oynama gibi bir davranış biçimleri yok maalesef:D

ilker g.

Daimi Üye
Tepki
108
Bu köpeklerin ruh halini ben bir türlü çözemedim.Evimin önünde oldukça büyük bir park var parkta yaşayan yaklaşık 10 tanede köpek var :) Parka yabancı bir sokak köpeğini zaten sokmuyorlar sahiplenmişler :) Kendi köpeğini getirenlerede pek birşey yapmıyorlar.Tanımadıkları insanlara oldukça havlıyorlar birde gaza getiriyorlar birbirlerini :)Sayısız kez test ettim kapşonu takınca havlıyorlar çıkarınca susuyorlar :) Bir kerede bisikletle parktan geçerken çevremi sardılar en sonunda önüme atlayan köpeklerden birini ezmeyeyim diye durdum.İndim sustular.Normalde hayvan severimdir korkmam etmem ama yanlış haraketlerinde zarar vermeyede çekinmem sanırım.Sokak köpeklerinede ne kadar tanısamda devamlı içlerinde olsamda güvenmem arkadaş :) Biti vardır kaşınır huysuzlaşır birşey olur saldırmayacak olan saldırır.Daha 2 hafta önce sakin ufacık bir köpek arkadaşın baldırını dişledi.7 dikiş 2 iğne sonucu :) Devamlı unıde cafenın onunde duran sakın bır kopek.Güvenmeyin :)

Tepki
8
Bende butür olayı birçok kez yaşadım..Çok zevkli ve bir okadarda adrenalin veren bir durum...

O köpeğin kovalamaya başladıgı an bisikleti acayip hızlı sürüyorum...birara köpek kovaladıgında zannedersem 60 km hıza çıktım...ilk agar gidiyordum (1.vites ) Köpeğin havlayıp atılmasıyla 1 de depar atıp 7 ye 7 den 21 e salladım...Baktım köpek daha geliyor...21.viteste ayagım boşa gelmeye başladı..Köpeği geçince bıraktı peşimi :)

10 dk ya yakın kovaladı...Yolun biraz düzlük olması bir şanstı

globaldriver

Daimi Üye
Tepki
259
İsim
Ugur Bilgili
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar inmek çoğu zaman işe yarıyor fakat yaramadıysa bisiklet kendinize sipher edbilirsiniz. Ondan sonrası sizin dövüş tekniklerinize kalmış bir olay :)

tamerbasaga

Aktif Üye
Tepki
81
Benim köpekle kovalanma olayım biraz farklıydı
Terbiyesizler çete kurmuşlar önce biri havlamaya başladı üzerime gelmedi ama çete lideri olduu belli haysiyetsizin neyse acil ayrılmak için ordan bastım pedala hız 30 civarı oldu yolda boştu meğer çeteyi topluyomus hayvan bi baktım bi tane beni kovalıyo arkada bıraktığımda hala havlıyo direğe çarpmaktan zor kurtuldum durdum ben kovaladım iti :D
Bisiklete döndüm tekrar yola devam ederken bu arkadaki yine gelmeye başladı bi farkla ama öndende bitane sıkıştırdı ayrıca ordaki evlerin bahçelerindende havlama sesleri geliyodu dahada korkudan o mahalleye girmedim çevresinden dolaşıyorum artık :D

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
Vallahi eğer mümkünde hemen kaçmaya çalışıyorum.
2 senedir bitane belalım var alışamadı gitti hayvan. bisikletten inip kaskı çıkarırsam hemen olduğu yere yatıyo. Yok çıkartmassam basyo yaygarayı:D
köpek kovuculardan var bende de ama köpek sağırsa hiç bir işe yaramıyor.

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Sanırım köpeklerin bisikletlilere özel ilgi göstermesi onların içgüdüleri ile alakalı. Hızla giden ve tanımlanamayan bu cisim onların av kovalama iç güdüsünü harekete geçiriyor. sizin bir insan olduğunuzu anladıkları zaman ise size olan ilgilerini kaybediyorlar. Tabi av içgüdüsü demek biraz yanlış olabilir. Kovalama içgüdüsü dersek daha doğru olur heralde. Bu onları heyecanlandırıyor. Yani bir çeşit oyunda diyebiliriz. Köylerde köpekler arabalarıda kovalarlar. Çünkü onlar için araba çok sık karşılaşılan bir şey değil. Görünce kovalama ( oynama ) isteği oluyor. ( Yunusların tekneleri takip etmeleri gibi ) Aslında bu tür davranış şekilleri bazen insanlarda bile görülebilir. Mesela bazı küçük çocukların alışa gelmedikleri insan tipleriyle karşılaştıklarında ( turistler gibi ) yaptıkları davranışlar gibi.( Çok iyi bir benzetme olmasada kısmen ilgi, heyecan ve oyun kısımları benzetilebilir ) Köpeğe sert davranmanız çoğu zaman onları kaçırır. Ama bu her zaman geçerli olmayabilir. Köpeklere sert davranmak yerine ilgilerini kaybetmeleri beklenmesi daha doğru olabilir. Ama köpek saldırgan bir tavır takınıyorsa extra önlem almak gerekebilir. ( Bazen istisna durumlar olabilir yani _ Saldırgan bir köpek olması, kuduz köpek olması, bekçi köpeğinin alanına girmiş olmanız gibi )