İlk Dağ Bisikleti Almak İstiyorum.

onuryüzak

Üye
Tepki
0
öncelikle merhaba..Ben 17 yaşındayım 1.78 boyum var 65 kiloyum dağ bisikleti almak istiyorum fakat hiç bi bilgim yok...1000 tlye kadar bütçem var..Nasıl bi bisiklet almalıyım ? yardımınıza ihtiyacım var..

Scudo

levent çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
60
selam öncelikle sana uygun olan kadro boyu 43 - 46 cm 17 - 18 " tabi en güzeli bisikletçiye gidip deneyerek almaktır bisiklet olarak 2011 WHISTLE MIWOK 1162 D tavsiye ederim fiyatı 900 tl civarında kalan miktarla da kask eldiven gözlük pompa vs. alabilirsin
(link)

• Beğen
Tepkiler: onuryüzak

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben en başta disk fren önermem. Gerçekten çok masrafı var. V fren en iyisi mis gibi derdi yok tasası yok. Bisiklet konusunda da iyice araştır, teknik özelliklerinden çok görselliğine de önem verin. Bisikletinizi ne kadar çok severseniz o kadar çok zevk alırsınız. 1000 TL param olsa ne alırdım, hiç düşünmediğim için tam birşey söyleyemeyeceğim...

• Beğen

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Oğuz Taş

Disk fren tartışılır.Ama bence her ortama giriyorsa disk fren alsın.Yağmurda sürmeyi seviyorsa,arazide sürüyorsa vb.

• Beğen

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Harun Salcı

Araziye çok giriyorsa tabi ki olabilir. Yağmur konusunda ise, yağmurda da tutuş sağlayan pabuçlar var onlardan da kullanılabilir. Tercih meselesi tabii...

• Beğen

Mansur KHASSANOV

Daimi Üye
Tepki
111
Fren tipini seçmiyoruz beyler.. Bisiklet seçiyoruz. Ilk önce arkadaşımız alacağı bisikleti nerde, hangi sıklıkla kullanacak sormadık.
Ben 2011 model sedona bekliyorum.
Ayrıca kask almak lazım. Mutlaka. Yoksa tabi. Eldiven, gözlük. Pompa, alyan takımı gibi ıvır zıvır var bi de.

• Beğen

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mansur KHASSANOV

Biz freni söyledik, sende başka bir özellik söyle, böylece bisikletin bütün parçaları hakkında bilgi sahibi olur arkadaşımız :)
Şaka bir yana bisiklet seçiminde fren tipi önemli bir mevzu. O yüzden ilk onu belirtmek istedim. Ayrıca arkadaş zaten sorusunu çok geniş yelpazede sormuş. 1000TL'ya ne alabilirim diye :)
Bana kalırsa(tabi bu benim görüşüm), doğru düzgün araştırma yapmadan veya herhangi bir bilgi sahibi olmadan "ne alabilirim" mantığı biraz kolaycılıkmış gibi geliyor bana. İnsanın kendi yaptığı araştırma daha mantıklı olandır. Örneğin ben arkadaşımıza Sedona 741 al desem, arkadaşımız bundan ne anlayabilir ki. Sadece Sedona 741 demek ki alınabilir bir bisikletmiş mantığı oluşur. Biz bazı parçalar hakkında bilgi verelim, bırakalım oda edindiği bilgilere göre özgür iradesiyle bisikletini seçsin.

• Beğen
Tepki
67
Bende kısa bir süre önce bisiklet seçerken bu forumu keşfttim bütçem dahlinde borla, mivok, astro arasında bir oraya bir buraya savruldum. Bence bu forum bisiklet seçmek için çok uygun fakat dikkatli olmakda yarar var :) Kuzguna yavrusu güzel gelirmiş misali kim hangi bisikleti kullanıyorsa onu önermiş. Xxxx vs. Yyyy tarzı birçok başlık var. Ha bana sorarsan sedona aslandır, kaplandır, en güzeli beyazıdır (çünkü tercihim borladan yana oldu:))

Zaten kurcalayınca fark etmişsindir çok içten ve samimi aynı zamanda gerçekci yorumlar vardır. Zaten fiyat aralıkları yakın bisikletin ekipmanları neredeyse aynı kalitededir. Benden sana tavsiye ikilemde kalırsan ikisinide kesin kendi gözünle gör. Şimdiden kolay gelsin gerçekten zor tercih yapmıştım...

• Beğen

çağrı türkmen

Aktif Üye
Tepki
314
Öncelikle forumu baştan aşağı bir taramanızı öneririm. Bisikletin ana parçaları ve ufak tefek aksesuarları hakkında bilgi edinmeniz açısından. Örneğin vites çekiş sistemlerinden shimano ve sram'ı araştırın. Sistemlerin kendi altındaki modelleri hakkında bilgi edinin. Çekiş sisteminin kaçlı olduğuna dair vb. Disc fren ve V frenin artıları eksileri. Kısaca işin içine bizzat girin ;) Böylece kendiniz ne istediğinizi daha iyi tanımlar o noktaya yönelirsiniz. Ama araştırmayı da çok abartmayın bu sefer çok kararsızlık yaşayabiliyor insan :D

Ayrıca daha yaşınız da genç ve eğer ileride kendimi yarışlarda görmek isterim derseniz geliştirmeye açık bir modele yönelin. Ve mutlaka almak istediğiniz bisikleti gidin, görün, deneyin öyle alın. Umarım en kısa zamanda hayalinizdeki bisiklete kavuşursunuz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu;)

• Beğen

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Mansur KHASSANOV

Ben de yeni bisiklet alacak olsaydım 2011 Sedonaları beklerdim. 2 ay olmadı Sedona 741 aldım çok memnunum. Rahat, konforlu bir bisiklet. Ayrıca kadrosu çok güzel.

@onuryüzak

Yeni bisiklet alacak arkadaşım sana Sedona 2011 leri beklemeni tavsiye ederim. Bir de ne tür bir bisiklet almak istiyorsun, istek ve beklentilerin neler bunu iyi belirlemelisin. 2011 modelleri beklemem dersen ve dağ bisikleti alacaksan Sedona nın 741 V (ya da 741 d), 751 modellerini öneririm. Pişman etmeyecek bisikletler. Bir arkadaşım da Bianchi Troy almıştı bu arada çok memnundu. Bunun dışında Giant ve Kron' un modellerini de incelemeni şiddetle tavsiye ederim.

Aslında çok seçeneğin var. Benim en iyi tavsiyem; sakın iyice araştırmadan ilk gördüğünü seçme olacaktır. Sonradan pişman olacağın bir bisiklet almayasın. Seçimin hayırlı olsun

onuryüzak

Üye
Tepki
0
öncelikle herkese yardımları için teşekkür ederim..Dediğiniz gibi araştırma yapmaya başlayacağım..Öncelikle bisikletle ileriyi düşünüyorum uzun yıllar sürmek istiyorum yani şimdilik kendimi geliştirene kadar yaza kadar mesela yazın Edremit'Den Balıkesire gidebilirim..Yani Her arazi şartlarına uymasını istiyorum ileride tabi yaşım büyüdükçe dahada uzun yollarda sürmeyi düşünüyorum...Aslında istanbulda kuzenim var oda bisiklet sürüyor yarışlara falan katılmışlığı var..Ondan yardım istedim oda bana dedi ben burdan ayarlayabilirim dedi..Bende ona göndermeyi planlıyorum parayı....Birde şöyle bişey var ben bisikleti günde 3-4 saat sürmeyi düşünüyorum..Hem spor amacı ile hemde bisiklet sürmeyi sevdiğim için..Birde gidip görün demişsiniz fakat edremitte adam gibi satan yer yok satanlarda Ya Salcano Yada Bianchi satıo.. Saygılar Sevgiler.

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Kardeşim bende bir Edremitli olarak o yollarda dağ bisikletini tercih ederdim :) Toki tepesinden kaptırırsın ülkü yolundan hoop akçay :)

Nese Salcano'nun bu seneki modelleri çok bomba olacak gibi.Whistle'lar var, alıp mutlu olabileceğin bisikletler bulabilirsin.

• Beğen

onuryüzak

Üye
Tepki
0
evet :)) hannar falan güzel olur..Çok bilgim olmadığı için bisiklet markalarında küçükken 2 marka bilirdik ümit ve Salcano :D başkada bi marka bilmezdik cocukluk işte :)

emre karakoç

Daimi Üye
Tepki
212
Ben disk fren konusuna gireceğim. Baştan disk frenle başlamazsan ilerde ençok sıkıntıyı o nedenle çekersin diye düşünüyorum. V fren bisikleti diak frene adapte etmek çok pahalıya çıkacaktır. Alırken kadroyu disk fren uyumlu almazsan ilerde bu yönde geliştirme yapamazsın. Ben de alırken ne gerek var diyerek v fren seçtim ama şimdi daha çok arazide binmeye başladım ve disk fren güvenini arıyorum bazen.

Sezer Özdemir

Daimi Üye
Tepki
122
Sedona 2011 Model Whistle 2011 Modeller Var Onlara Bakarsan Eminim Birine Vurulacaksın :)