İlk bisiklet / Yol bisikleti / Bütçe 5.000 TL

Tepki
1
İsim
serhat
Arkadaşlar selam,

Yol bisikleti almaya karar verdim. Bu ilk deneyimim olacak fakat marka ve modeller arasında kayboldum doğrusu. Satıcılara da güvenmediğim için tecrübeli Road Bike Rider'lara danışmak istedim.

Konforu nispeten yüksek olan bir yol bisikleti almak istiyorum başlangıçta. Bu bütçe ile tercihiniz ne olurdu ?

Teşekkürler

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merida ve specialized modellerine bak. Ozellikle specialized diyorum. Donanimini ayni fiyattaki diger markalara gore bir tık asagida tutsa da bambaskadirtasarim kadro kalitesi ve konfor olarak bambaskadir. Nasipse onumuzdeki yaz basinda ayni butce ile edinecegim markadir.
Ben specialized kullanip da sikayet edenini gormedim.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Markaya göre değil vücut anatominize göre bisiklet araştırın. Her markanın aynı "size" kadrolarının ölçülerinde farklılıklar var.

• Beğen
Tepkiler: gok

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir de sunu soyleyeyim, karbon olsun da marka cok onemli degil diye sakin dusunme. Kaliteli bir markanin aluminyum kadrosu, ortalama bir markanin karbon kadrosundan cok daha degerli, konforlu ve saglamdir bunu unutma. Bu yanilgiya dusen birkac arkadas taniyorum, bin pisman.
Ben specialized ve meridaya ilaveten ktm de oneririm. Ancak bunlari oneriyor olmam, cube, trek, cannondale, giant gibi markalarin iyi olmadigi anlamina gelmiyor tabii ki. Lakin boyle bir ifade kullansamherhalde akil hastanesine yatirirlar beni :)
Cevremdeki tum arkadaslarim yol bisikleti kullaniyor ve agirlikli ilk saydigim 3 markayi kullaniyorlar. Sadece sunu soyleyeyim, en mutlu olanlari specialized kullanicilari. Allez elite modelleri butceni asmaz. Cuk oturur. Hatta uste tayt kask falan almaya paran bile kalir.

• Beğen
Tepkiler: serhatgurcu

Aryel

Demirat Jokeyi
Tepki
160
İsim
Burak Boztepe
Bisiklet
Merida
Merhaba. Öncelikle yanlış anlamazsanız ilk kez kullanacağınız bisiklet türüne neden bu kadar yatırım yapıyorsunuz onu sormak istiyorum. 1500 liralık eli ayağı süzgün bir bisiklet ile başlasanız ? Veya varsa bir arkadaşınızdan ödünç alarak bir iki hafta bile olsa deneseniz? hiç sevmeyip dağ bisikletine geçmek isterseniz heba olur o paranız demek istiyorum

Mr K

Üye
Tepki
135
İsim
Mr
(link)

1220 euro + 200 euroya yakın kdv. + bolca bekleme süresi tabi, ama değer.

• Beğen
Tepkiler: Berke
Tepki
1
İsim
serhat
@Cem Unden

vücut ölçülerine göre kadro seçiminin önemini biliyordum fakat nasıl farklılaşabiliyor markalara göre ? Bu durumda farklı markaları deneyimleyerek en iyi sürüş hissini vereni seçmem gerekiyor ?

@Kuzey Ege çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@serhatgurcu farklı markaların aynı "size" ölçülerine bakın ; siz karar verin. Standart yok. Her 54 , aynı 54 değil.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kuzey Ege

Bu yorum doğru değil çünkü konforun marka ile ilgilisi yok kadro yapısı ile ilgisi var.
Mesela Specialized'ın Venge modeli pek de konforlu değildir çünkü aero odaklı bir model ancak Roubaix nispeten daha konforludur çünkü endurance odaklı bir model.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

fatihİ.10

Üye
Tepki
86
İsim
Fatih İ.
Bisiklet
Cube
@Kuzey Ege

patron bir ay araştırdım tam alcam bişey, seninkisi gibi bir yorum geldi kafam karıştı hoop başka bir doğrultuda araştırmaya başladım sonra yine bir döngü öyle gitti sezon bitti kaldı bisiklet. 5 bin tlye arkadaşa marka model önerisinde bulunsanız çok daha faydalı olacak. yoksa googlea yazınca en iyi markalar diye patır patır geliyor. specialized'ın yahut meridanın hangi modeline baksın soruyu soran arkadaş? misal aşağıdaki arkadaş. allah razı olsun ondan çok net kendisi :)

@Bay Kahveci

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Berke
Arkadasin butcesi zaten venge'ye yetmez dostum. Adamlarin zaten endurance harici hiz bisikletlerinde konfor gibi bir iddiasi yok.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kuzey Ege
Ben arkadaşa Venge alsın demiyorum zaten. Specialized konfor olarak bambaşka demişsiniz bunun yanlış olduğunu söylüyorum bu yazdığınızdan Specialized'ın her modelinin konforlu olduğu anlaşılıyor çünkü.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Pro takımlarda bile bisikletçiler aynı marka bisikletlerin farklı modellerini kullanıyorlar. Alın borusu biraz uzun oldu mu daha dik durursunuz örneğin. Agresif modeller için ise sırt kaslarınız daha kuvvetli olmalı. Boy , kilo , yaş durumunuz nasıl ? Geçmişte hangi sporları yaptınız , omurga ile ilgili bir hastalık geçirdiniz mi yada ailenizde var mı?

Uzun yol mu yapacaksınız kısa tempolu mu ?

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Berke
Yahu sevgili dostum biraz daha acayim o zaman konuyu, daha iyi anla.
Simdi iki farkli marka bisiklet var tamam mi? Ve ikisinin de fiyatlari ve componentleri hemen hemen ayni. Model olarak da ayni. Kadro boylari da ayni olsun.
Ben diyorum ki bu iki bisikletten specialized her zaman daha konforludur. Cunku zamana karsi harici bisikletlerinde konfor on plandadir. Adamlar kullanici memnuniyetinde en ust siraya oturmak istiyorlar.
Iki hafta once bir roubaix ile bir gunde 280 km kullandim, istanbuldan bulgaristan sinirina kadar. Ne bir agri ne bir sizi ne bitkinlik ne yorgunluk. Anladin mi? Bundan bahsediyorum iste. Bu konforu verecek bisikleti kolay kolay bulamazsin.
20 senedir yol bisikleti uzerindeyim bircok markayi deneme firsatim oldu. Boyle bir deneyimin yok ise lutfen uzatmayalim ve tartismayalim. Herkes kendi kulvarinda kossun.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Örneğin ben scott cr1 kadro kullanıyorum. Yol titreşimleri için emiciliği yüksek bir kadro

Genellikle paris roubaix yarışı koşmuş kadrolar Türkiye yolları için idealdir:) scott cr1, specialized roubaix vs. Diğer markalarında bu konforda modellerini araştırın.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kuzey Ege

Zamana karşı hariç bisikletlerde konfor ön planda mı? Yani Venge ve Tarmac modellerinde de performans değil, konfor ön planda öyle mi? Tamam. :)
Roubaix zaten uzun yol ve konfor için yapılmış bir model aksini iddia etmiyorum hatta söylemek istediğim şey en başından beri bu. Ayrıca Specialized fanı olduğunuz belli ama fazla abartmayın. :) Bir çok markayı denedim demişsiniz mesela Giant Defy, Trek Domane, Cannondale Synapse, Scott Solace gibi kendini kanıtlamış endurance modelleri ile karşılaştırma yazısı yazmanızı bekleriz öyleyse ve zevkle okuruz. :)

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Specialized muadillerinden biraz fazla alır ama bükülmeyen tek kadro onda. Konforu bilemem her bisikleti kullanmadım ama güç aktarımı rijitlik çok iyi. Bu rijitlik durumunu anlayana kadar 2-3 bisiklet 2-3 sene Tecrübe edilince Anlaşılıyor.
Bütçem var diyorsan ki bu büyçenin içine kask, ayakkabı, pedal, Işık,pompa, yedekler dahil değilse 5000 çok iyi bir bütçe. Bütün 4000 ve 5000 lik bisikletlere bin ve binemediğin bisikleti alma. Denettirmez bir çoğu ama üzerine oturmak bile işte bu dedirtir.
Marka model söyle dersen
Specialized allez c2 e5 aliminyum 105 set harika bir seçim olur.

Tepki
1
İsim
serhat
Bu bütçe sadece bisiklet için diye planlıyorum.

@Cem Unden başlangıçta 30 km civarı ve sarıyer, kilyos, göktürk vb civarı rotalarda kullanmayı planlıyorum.