İkinci el bisiklet satışı yasal mı?

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim aklıma takıldı, şimdi biz bisikleti ilk alırken vergisini zaten ödüyoruz. Daha sonra sahibi olduğumuz bisikletin ikinci el olarak satışını yapmak legal bir durum mudur? Yani sonuçta bir ticaret yapıyoruz kayıtsız olarak. Ya da ne biliyim sonuçta ben kendi adıma faturalandırdığım bisikleti faturasıyla birlikte birine satsam, ertesi gün gidip bisikletim çalındı diye o kişiyi şikayet etsem. Şahış faturayı gösterse bile benim üzerime olduğu anlaşılır.

Yani ilk sorum bu riskli bir iş değil midir?
İkinci sorum ise maliye açısından yasal mıdır?

Var mı bilgisi olan?

Scudo

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeyelim bence.

Bu arada, yabancıya ne ikinci el satarım, ne de yabancıdan ikinci el alırım.

cihangir

Aktif Üye
Tepki
164
İsim
Cihangir
Bisiklet
Scott
İkinci el eşya satmak yasaldır. Buna bisikletiniz de dahil. Herhengi bir vergiye tabi değil. Tabi ikinci el satışının da devlet tarafından belirlenen bir TL miktarı var. Şu anda net rakamı hatırlamıyorum ama yıllık sınırı internetten araştırıp öğrenebilirsiniz. Eğer o sınırı aşarsanız ve devlet yetkilileri de bunu ticarete döktüğünüzü tespit ederse uzun süre size çaktırmadan satışlarınızı takip ediyorlar ve çok çok yüksek cezalarla karşınıza çıkıyorlar. Ayrıca faturalı bisikletlerin faturasının üzerine satan kişinin, bisikleti .... kişiye kendi rızam ile sattım yazıp imzalaması olayı kökten çözüyor. Yani gönül rahatlığıyla 2. el eşyalarınızı satabilirsiniz.

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cihangir
Teşekkürler, bu arada bu limit yıllık 2015 yılındı 23.000 liraymış. Şuanda da buna yakın birşeydir.

Tepki
30
Bisiklet
b'Twin
@etkiliadam Peki diyelim ki 23.000 liranın üzerinde değere sahip bir bisikletimiz var. Onu satınca bir sene içinde bir daha ikinci el satış yapamıyor muyuz? Mesela benim belki ticaretle alakam yok ama o sene içinde ceğ telefonumu da satıp değiştirmek istiyorum gibi.

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mahmutyolkans Tahminime göre koyulan limiti aşınca vergiye tabi oluyor. Ama çok zor olmasa gerek. Ne biliyim, atıyorum limite geldiyseniz telefonunuzu satarken bir telefoncu aracılığıyla fatura keserek satabilirsiniz. Ya da bisikletin ücretini taksitle almış gibi gösterebilirsiniz. Yani elden satış yapıyoruz nihayetinde, kim ne kadar net takip edebilir ki kaça sattık ne yaptık..

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
yasal bir giriş-çıkış kaydı varsa dikkat çekiyor; mesela yurtdışından mal getirip satıyorsanız(gümrük kaydından) ya da 2.el araba yıl içinde 3-4 tane satarsanız gibi...

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.384
Bisiklet
Scott
2. el alım ve satımlarınızda mutlaka kendi aranızda bir satış sözleşmesi yapın. Sözleşmede alıcı ve satıcının isim, kimlik no ve imzaları (kendi el yazıları ile), sözleşmeye konu olan malın markası, modeli, seri no'su (cep telefonları için IMEI no'su), sözleşme ve satışın yapıldığı tarih, alım veya satım için ödenen para miktarı yazılı olsun.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisikleti satarken faturayıda yanında verdiğinizde nasıl çalındığını iddia edeceksiniz ?

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre Gülen Adam evime girip bisikleti çalmış, çekmecemden de faturayı bulup almış? @cihangir beyin de dediği gibi fatura üzerine beyanda bulunup imza atmak en mantıklısı

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@etkiliadam
Cep telefonu satışlarında yapılıyor bu kimlik fotokopisini verip üzerine yazıyorsun imei li şu telefonu şu kişiye sattım diye çalıntı çıkınca telefon alan kişinin başı çok ağrıyor sonra

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar kimlik fotokopisi falan şakamısınız?
TÜRKİYE CUMHURİYETİ kimlik numaramı neden birşey sattım diye başkasına vereyim?

Tanımadığım birisine hiçbir zaman bişey satmadım bugüne kadar, ama TC kimlik numarası falan derken uçmuşsunuz.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@BisikletKolikK Sakin ol dostum ben de telefoncuya satarken hep kimlik fotokopisi veririm. Adam gözümün önünde üstünü çizer ve altına telefon satışı için alındı yazar.

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BisikletKolikK Hocam ne tür alışverişler yapıyorsunuz bilmiyorum ama Türkiye'de hemen her işe karıştığım için biliyorum. Tc kimlik no ve nüfus cüzdanı o kadar kolay erişilebilir hale geldi ki. Firmalar bile birbiri ile bu bilgiyi paylaşıyor. Hatta illegale girersek geçtiğimiz yıllarda bir seçim verileri internete sızdırılmıştı ve 50 milyon kişinin kimlik + adres bilgileri internette su gibi dolaşıyordu. Yani şuan biri sizin tcnizi öğrenmek istese 10dklık zahmete bile girmesine gerek kalmaz. Zaten sizin tcniz ya da kimlik fotokopinizle sizden habersiz illegal bir iş yapsa bile bunda siz suçsuz sayılıyorsunuz.

Not: Kimlik aslınızı kaybetmediğiniz sürece

oztmert

Üye
Tepki
75
İsim
Mert
Bisiklet
Giant
Bilgi amacli güzel paylasimlar var bu konuda ama ülkemizde ne yazikki pratik ve teori cok farklı işliyor.
Cok kafa yormaya gerek yok. Suanda resmi ticwret yapan firmalar bile tam denetlenemezken ( ithalati banka hesapları gidisi ciktisi herşeyi belli olan) sizin bir yerde buluşup elden aldiginiz bi urun ve para icin denetim imkansiza yakin.

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@oztmert evet, zaten benim merka ettiğim nokta yasallıktan ziyade şu durumda kalır mıyım korkusuydu; Bisiklet aldığım kişi gidip bisikletim çalındı diye beni suçlayabilir mi? Ama fatura üzerine beyan ve imza ile bunun olamayacağını düşünmeye başladım

oztmert

Üye
Tepki
75
İsim
Mert
Bisiklet
Giant
@etkiliadam eger boyle bir cekinceniz var ise , parayi havale ile yapin. Boylece dekontu , varsa satilik ilani ve telefonlasmalariniz , bulusmak icin msglasmalariniz bile bu tarz kotu niyetli birine kanun önünde hapse girmesine bile neden olabilir.

Bu arada yine forum anakonusu nedeniyle soyluyorum. Bisiklete binen ve bu işe gonup veren birinden almak daha keyifli ve böyle bir problem cikmasi bence imkansiz. Hatta yeni bir arkadaş bioe kazanabilirsiniz. Sonucta ayni hobiye gonul vermiş 2 kişinin ticaretide samimiyet ve sohbet havasinda oluyor.

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konunun başlığını okuduğum anda konuyu açan arkadaşın yaşının genç olduğunu düşündüm ki yanılmamışım.

Sadece bisiklet değil bakkaldan sakız alırkende vergisini ödüyorsunuz tuvalete girip çıktıktan sonra da vergisini ödüyorsunuz (kullanılan su, işinizi yaptıktan sonra atık su vergisi)

Aldığınız bisiklete evet illaki vergisini vereceksiniz ama ikinci elde satarken alınan rakamın zaten çok altında satıyorsunuz, bir gelir elde etmiyorsunuz basit bir alış veriş bu. Fatura zaten size ürünü satan firmanın verme zorunluluğu olan bir evraktır ikinci elde böyle bir zorunluluk yok.

İllegal olan ürünler ve satışının yasak olmasıyla ilgili olan mevzuatlar zaten kanunla belirtilmiş. Örneğin ateşli silahlar, patlayıcılar. Ruhsata tabii olan araçlar içinde kotayla belirtilmiş, belli sayı üstünde ticarete giriyor ve vergi ödüyorsunuz.

Son cümlenizde dediğiniz "bisikleti faturasıyla birlikte birine satsam, ertesi gün gidip bisikletim çalındı diye o kişiyi şikayet etsem. Şahış faturayı gösterse bile benim üzerime olduğu anlaşılır."

Sizin üzerinize olduğu anlaşılılır ama bir satın alma hikayesi olduğu da kolayca ispatlanır. Evine giren hırsız herşeyi bıraktı da bisikleti aldı geçti dosyaları sakladığınız yerden de faturayı aldı gitti. Nasıl da komik geldi dimi, araç anahtarı, ziynet eşyası filan değil..

Son olarak sattığınız bisikletin bedelini alıyorsunuz ve gidip şikayet edeyimde bisikleti geri alayım parada bende kalsın diye düşünceye giriyorsunuz!! Bu sizi sadece ahlaksız, adi bir dolandırıcı ve hırsız yapar.

• Beğen
Tepkiler: Berke

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@BisikletKolikK

Garantili iş yapmak istiyorsan iki taraf (şahıs) arasında akdedilecek satış sözleşmesine TCKN yazılması gerekiyor ki olası bir sahtecilik vs. gibi sorun durumunda taraflardan birinin sarı çizmeli mehmet ağa olmadığı ortaya çıksın. Ben belli bir değerin üzerinde alıp sattığım her eşya için bu sözleşmeyi yaparım, yapılmasını da öneririm. Yoksa hukukun diğer yüzü ile karşı karşıya kalma riskimiz daha büyük oluyor.