İnceleme iGPSPORT iGS618 Bisiklet Bilgisayarı

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadans sensörünüz Magene markaysa hız sensörü olarakta kullanabiliyorsunuz. Cihaz neden çöp olsun ortalama kadans hesabından yapılan mesafeyi bulup oradan da yakılan kaloriye gidebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL
Scudo

Murat Ç.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
Kadans sensörünüz Magene markaysa hız sensörü olarakta kullanabiliyorsunuz. Cihaz neden çöp olsun ortalama kadans hesabından yapılan mesafeyi bulup oradan da yakılan kaloriye gidebilirsiniz.
Magene marka sensörüm var ama hız sensörü modunu seçip baglayabilecegim "göbek" benzeri bir parça yok kondisyon bisikletinde. Aynakola takarsam dönüş şekli aynı olmayacak ama yine de "speed" modunda çalışabiliyor mu bir deneyeyim.
Hangi dirençte kullandığımı bilmediği için kadans-hız ilişkisi sağlıklı olmayacaktır. Ortalama kadanstan hız hesabı yapıp onu da kalori hesabında kullanacaksa o da çok atmasyonik olur, ama hız verisini hesaba katmayip sadece "hız verisi var mı" diye kontrol ediyorsa o zaman olur.. Yine de söylüyorum "Nabizdan kaloriyi hesapla geç işte, niye ugrastiriyorsun beni igpsport!!"

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nabızdan kaloriyi nasıl hesaplayacak onu anlamadım. Sadece nabız verisi yeterli olacak mı kalori hesabı için. Saçma olmaz mı?

Murat Ç.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
Igpsport nasıl bir yazılım kullanıyor bilmiyorum ama Garmin gibi cihazlar Firtsbeat gibi profesyonel yazılımlar kullanıyor, kalori hesabında hız kullanılmıyor, kullanıcının bilgileri (cinsiyet, yaş, boy, kilo, eğer biliniyorsa Vo2max) ve nabız verileri kullanılıyor.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
BMW de de şerit takip sistemi, adaptif hız kontrolü birsürü donanımsal ve yazılımsal şeyler var ancak benim aracımda yok. Fiyat farkını söylemiyeyim. İgs nin dengi Bryton bence garmin le çok kıyaslamaya gerek yok Garmin'e ayıp olur.

Murat Ç.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
Yahu ben cihazları falan kiyaslamiyorum, yakılan kalori hesabının nasıl yapıldığını bildiğim kadarı ile yazmaya çalışıyorum :) Sizinle yok yere tartışmaya girmek gibi bir düşüncem de yok, forumlara bu yüzden yazmıyorum işte, bilgi paylaşımı yapmaya çalışıyorum başka yerlere gidiyor olay :) Kardeşim Ankaraya yolun düşerse gel sana bir çay ısmarlayayım, eminim birbirimize katacak çok şeyimiz var.. :harika:

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tartışmak amacında değilim siz Garmin'in hesaplamayı nasıl yaptığını yazdınız bende fiyatından yola çıkarak İgs nin bu kadar kompleks bir cihaz olmasını beklemek hata olur dedim. Aynı strava mantığıyla hareket ediyor bu adam şu kadar km yapıp bu kadar yokuş çıktıysa şu kadar kalori yakmıştır diye ki yokuşu katıyor mu bilmiyorum belki de ortalama hız verisine göre değişiklik gösteriyordur. Bunun için hem trainer da aynı ortalama ile aynı mesafeyi gidip, dışarıda aynı mesafeyi aynı ortalama hızla yapıp bakmak lazım aslında bu durumda hangi parametreleri kullandığını aşağı yukarı tahmin etmiş oluruz.

Murat Ç.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
Ok o zaman anlaştık :):harika: Strava nabız saati ve powermetre verileri yoksa kalori ve power verilerini ağırlık, hız, eğim vb. veriler yardımı ile tahmin etmeye çalışıyor. Nabız saati varsa yakılan kaloriyi "tahmin etmek" yerine yaklaşık olarak "hesaplıyor". (Power bilgisini ise direkt olarak powermetre den alıyor.) Yani demem o ki nabız verisine sahip değilseniz yakılan kaloriyi hız, eğim, ağırlık, kazanılan irtifa vb. verilerden yola çıkarak tahmin etmeye çalışırsınız, ama kullanıcı verileri ile birlikte nabız verisine sahipseniz yakılan kaloriyi hesaplayabilirsiniz, çok kolay bir formülü var, Garmin için değil bizim igs618 için dahi kompleks bir hesaplama değil bu (ki bu cihazlar daha neler neleri hesaplıyor, kalori hesabı hiçbir şey değil). Benim takıldığım nokta da bu zaten, tıp dünyasındaki son gelişmeleri takip ederek hazırlanan en profesyonel yazılımlar dahi kalori hesabında hız verisini kullanmazken (firstbeat sitesinden bakabilirsiniz) benim igs618 neden illa ki hız verisine ihtiyaç duyuyor? Üç ihtimal var:
1. İhtimal: Kalori hesabı yaptırmayı dün ben beceremedim,
2. İhtimal: Kalori hesabı için ihtiyaç duymamasina rağmen hız verisi yoksa (nabız ve kadans verileri olduğunu bilmesine yani kişinin o sırada spor yapıyor olduğunu bilmesine rağmen) kalori hesaplamıyor (ki bu bir yazılımsal açıktır, kondisyon bisikletinde kalori hesabını kısıtlıyor)
3. İhtimal: Bizim igs618 kalori hesabı yaparken hız verisini de hesaba katıyor (ki bu tıp ve spor algoritması dünyasında çığır açacak bir gelişme olurdu)

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En güzeli şöyle yapayım destek bölümünden igs nin kendisine soralım bu soruları.

• Beğen
Tepkiler: Özcan

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet bilgisayarı kalorileri nasıl hesaplar?
Kaloriler birkaç temel faktöre göre hesaplanır: kullanıcının temel vücut bilgisi (boy, kilo, yaş), sürüş hızı (kullanıcının geçmişine göre gradyan, gerçek zamanlı sürüş hızı), sürüş süresi.
destek bölümünde calori yazdığımda yukarıdaki cevap çıktı karşıma.

• Beğen

Murat Ç.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
Bisiklet bilgisayarı kalorileri nasıl hesaplar?
Kaloriler birkaç temel faktöre göre hesaplanır: kullanıcının temel vücut bilgisi (boy, kilo, yaş), sürüş hızı (kullanıcının geçmişine göre gradyan, gerçek zamanlı sürüş hızı), sürüş süresi.
destek bölümünde calori yazdığımda yukarıdaki cevap çıktı karşıma.
Nerenin destek bölümü bu? Eğer igp sport un destek bölümü ise ve benim igs618 yaktığım kaloriyi böyle hesaplıyor(!)sa kırar atarım onu!! O kadar para verdik kaloriyi hesaplamak yerine kafadan sallıyorsa hakkımı helal etmiyorum o çinlilere :)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kırmayın bana verin. (link)

Murat Ç.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
Yıkıldım.. Vay arkadaş ya.. Amazfit stratos ve Huawei watch gt saatlerimin kalori hesabı ile igs618 hesabı hep farklı idi, igs618 inki doğrudur herhalde sonuçta o saatlerin fiyatına satılıyor ama sadece bisiklet odaklı yapılmış diyordum kendi kendime.. Vay arkadaş.. Strava da elinde nabız verisi olmasına rağmen kaloriyi kendi hesaplamayip bunun hesapladığı veriyi gösteriyordu, yalanmış demek hepsi.. :acpsnr::acpsnr::acpsnr:

Kırmayın bana verin. (link)
İş ciddiye binince kırmaktan vaz geçtim :) Çoluk çocuğun rızkı var işin içinde.. Cihazım satılıktır arkadaşlar..

Dosyalar

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer igp sport un destek bölümü ise ve benim igs618 yaktığım kaloriyi böyle hesaplıyor(!)sa kırar atarım onu. Sözünüzü hatırlatıp bir ihtiyaç sahibine vermenizi tavsiye ederim naçizane. Bu arada çıkın sürün takılmayın bu kadar kaloriye bence.

• Hahaha
Tepkiler: Ahmet TOPAL

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu arada cihazın termometre ve ya barometre açıklığı nerede?
Genelde hava sıcaklığını 2C daha az ölçüyor...

Dolayısıyla yükseltiler de olması gerektiğinden genelde ~ %10 daha düşük

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar öyle sorular soruyorsunuz ki, şirketin destek elemanıyız da azar işitiyoruz gibi hissediyorum bazen.
Lütfen özgün sorularınızı (link) adresinden firmaya sorun, aldığınız cevapları burada paylaşın.
Böylece forum soru bankası değil, bilgi kaynağı görevini hakkıyla yerine getirebilsin. Ne dersiniz?

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özcan yani hocam siz kendinize niye görev addediyorsunuz ki? Distribütörlük varsa o ayrı...
Forumda soru sorulmaz sadece bilgi paylaşılır demek?
Bilmiyorsan bilen birileri var diye sorarsın ya da bilinmeyen bir şeyi bulur paylaşırsın vs vs.

• Beğen

haruncoskun

Daimi Üye
Tepki
987
İsim
Harun Coşkun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar bugün itibariyle garmin edge 200 den igpsport 618 e geçtim henüz kullanma fırsatım olmadı aldığım ürün ikinci el çok az kullanılmış yanında birde kadans sensörü mevcut hrm sensörü almak istiyorum ant ve Bluetooth protokol ü olan herhangi bir sensör işimizi görür mü yardımlarınıza ihtiyacım var teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ant protokolüne uygun bir cihaz almanız gerekli.

(link)

• Beğen
Tepkiler: haruncoskun