İdeal elcik tercihi

Bulentt

Üye
Tepki
7
Merhaba Arkadaşlar,

Yakın zamana kadar en iyi elciklerin sünger türevi yumuşak tarza olanlar olduğunu düşünüyordum ancak piyasaya baktıığmda üst düzey ürünlerin yumuşak plastik türünde olduğunu fark ettim. Bunların da bazıları düz silindir şeklinde iken bir kısmı da avuç içini dolduracak tarzda. Sizlere göre ideal bir elcilk nasıl olmalıdır?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

Yukarıdaki konuya bakabilirsiniz. 2009 yılında aldığım bisikletimde Ritchey siyah elcikler vardı.Bir süre kullandıktan sonra daha konforlu elcik kullanma girişimlerim sonucunda geçmişte Specialized ın Body Geometri elciklerinden aldım; abartıldığı kadar konfor sağlamıyorlar.Açık renk olması ve kiri belli etmesi sebebiyle değiştirdim ve Velo nun barentli elciğini aldım.Onlarda konfor konusunda beklentimi karşılamadığı gibi bir hayli ağır olduklarından vazgeçtim.Daha sonra renk uyumu için Ritchey in kırmızı elciklerinden aldım.Şimdiye kadar kullandığım en rahatsız elciklerdi. Bir ara Ergonun elciklerinden de düşündüm fakat temin etme imkanı ve fiyatı sebebiyle vazgeçtim.Sonunda tekrar eski Ritchey siyah elciklere döndüm. Hafiflik, fiyat ve yeterli konfor açısından Ritchey siyah elciler iyi bir seçimdir.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Merhaba,
Gördüğüm kadarıyla elcik modelleri kullanım amacına göre değişiyor.
Tur amaçlı olanlar elin ayasını destekleyerek bileğinizin yorulmasını engellemek için dış tarafından elin altına gelecek şekilde yapılıyor.
Bunların bir de kendinden barendimsi çıkıntılı olanları var.
Dağ bisikletlerinde ve diğer teknik bisikletlerde elin sıkça pozisyon değiştirmesi gerektiğinden elcikler düz yuvarlak oluyor.
Bunlarda ergonomiyi eldiven seçimiyle sağlıyorsunuz.
Hangisini kullanırsanız kullanın rahatlık sizin kullanım amacınıza elinizin biçimine, tutuş şeklinize ve eldiveninizin elcikle uyumuna bağlı.

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
Bülent bey tamda ihtiyacım olan başlığı açmıssınız :)

benim yeni bisikletin üzerinde gelen elcikler hiç rahat değil. ayrıca yüzeyi pürüzsüz olduğundan kayma yapıyor. yeni elcik almam lazım.

şu fotoğraftaki elcikten kullanan var mıdır?

jelli eldivenle kullanımda ( görünüşe göre sert bi malzemeden yapılmış gibi ) rahat olur mu acaba?

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Sizce bir bisiklette sele ve elcik renk olarak uyumlu olmalı mıdır? Aynı ya da uyumlu renkte olmaları bisiklete ayrı bir hava katıyor mu?