Hybrid bisikleti yol bisikletine dönüştürme..

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar

1.5 aydır kendime cx bisiklet aldığım için eski bisikletim öyle odamda mahzun mahzun yatıyordu. Bugün bir alayım süreyim dediğimde ise malesef flat gidon da dropbar kadar rahat manevra yapamadığımı hissettim. Satmayı düşündüm önce bir kaç yere haber saldım ama bisikletim ilk bisikletim olduğundan manevi bir bağ var aramda ve kadrosunu ve rengini gerçekten çok beğeniyorum. Kendi kendime dedim neden dropbarlı bir tur bisikleti yapmıyorum. Ve projeye başladım sayılır..

Bisikletim Trek fx 7.4 Kadrosu ve rengi resimdeki gibitrek fx 7.5.jpg

Projeden sonra beklediğim model ise şekildeki gibi. Resimdeki Emonda SL 105 modeli ama renk ve geometri olarak benzedikleri için referans olarak koydum.

IMG_7667.jpg

Üstünde paraya kıyıp brooks sele+dropbar sargısı takıp turkuaz+kahverengi uyumu yapmayı düşünüyorum.

Turkuaz ve turuncu da olabilir. Mesela şu gibi:
TREK DROPBAR PROJE-ÖRNEK.jpg

Herneyse bunlar projenin ileri detayları da şimdilik işin heyecanıyla bunları da yazmış bulundum. Projeyi yaparken izlediğim link bu (link) ve genelde yurtdışı linkleri.

Ön aktarıcım Shimano Acera M391, 48/36/26 , arkada ise deore var. 3lü aynakol var ve bu böyle kalmak zorunda değil 2li aynakola çevirebilirim hatta istiyorum da.

Size danışmak istediğim meselelere gelirsek öncelikle aranızda böyle bir proje yapmış olan varsa önerilerini almak. Benim aktarıcı sistemime uyumlu hangi sti kollardan almam gerekir ve en uyguna nereden nasıl bulurum. Yada yeni bir 2x10 luk set alsam daha uyguna mı gelir. Yada daha uyumlu mu çalışır. Jantlarımdan memmunum. 700x28 lastik düşünüyorum. İkinci el satan arkadaşlar varsa benim işime yarayan ürünleri almak isterim.

Şimdilik travel agent sipariş ettim geliyor ve internneten dropbar kovalıyorum.

Daha önce açılmış 2010 dan evvel başlık bulamadım. Kusurum varsa affola

• Beğen
Tepkiler: Ergin Yurttaş
Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Ben varım :)
Her türlü yardımcı olmaya çalışırım.

(link)

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
@Edip Dinçer zaten ben sizi örnek almışım en başından beri:) kirlibisikletlerdeki linkten heveslenmiştim zaten bu işe. ama sizin aktarıcınız 2li aynakol olduğu için sanırım sora sti kollar direk uyum sağladı. Ben acaba diyorum 3lü olunca bir sorun çıkar mı?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yok 3'lüde de sorun çıkarmaz. Hatta ben o bisikleti iyice tur bisikletine çevirip bir ara 3'lü aynakola geçeceğim :).

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
@Edip Dinçer

İnternette 3x9 sti diye aramıştım. Karşıma şu çıktı
(link)
Fiyatı da uygun gibi. Sora kollar 150euro civarına satılıyordu

Direkt alacaktım ama piyasayı-aktarıcıya uyup uymayacağını bilmediğim için alamadım. Siz bu olur diyorsanız hemen siparişini geçeyim. Hatta şu daha iyi olur diye bir öneriniz olursa çok memmun olurum

Tepki
31
Bisiklet
Lapierre
Merhaba arkadaşlar ben de önceden yol bisikleti kullanıyordum ama şuanda Trek fx7.1 var.Aynı şekilde flat gidona bir türlü ısınamadım.Benim de aklımda var yol bisikletine çevirmek.Tabi ki bir karbon maşa da lazım bana .) Buradan takip edicem gelişmeleri Edip Dinçer yazınızı okudum gayet başarılı olmuş tam anlamıyla kafamdaki de buydu .

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İyi kötü ben de böyle bir dönüşümü fitness bisikletime yapmıştım, bkz: (link) Bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

@Roux

Çarklarda sorun olmuyor da artırıcı sorun yapabiliyor. Ben o yüzden ultegra 3lü braze on artırıcı almıştım.

Ayrıca frenler V fren ise ya travel agent alacaksınız ya da kısa bacaklı cyclocross V fren bacakları alacaksınız.

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar sorum şu olacak, araştırdığım kadarı ile 9lu rubleli arka aktarıcı olduğu için 10lu vites kolları uyum sağlamıyor. Peki 9x2 uyumlu sti kollar aynı zamanda 9x3 olarak kullanılabilir mi?

Mesela tiagra 4500 sti kollar var. Bunlar 9lu ruble ve 2li aynakol ile çalışıyorlar. 3lü aynakola uyum sağlar mı? tiagra 4503 triple sti diye bir ürünleri daha var 3x9 vites sistemi ile uyumlu. Bunu al diyeceksiniz ama nispeten daha pahalı olduğu için bu soruyu soruyorum.

@halil ibrahim duran sizin arka ruble 8liyken 3400 sti kollar uyumlu oldu mu? Ben bisikletime 3x10 105 sti taksam acaba uyum sağlar mı sizce?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Roux

9 lu kol 8li dişli ile uyumlu çalışıyor, o yüzden sorun olmuyor.

Tepki
56
Bisiklet
Diğer
Boyle bir uygulama benim de aklima geldi. Takip edecegim. Lastik konusunda ise pm atiyorum.

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar,

Siparişlerimin bir kısmı geldi. Sti kolun satıcısı arasında bi anlaşmazlık oldu sipariş ertelendi de ertelendi. Daha dün kargoya verildi 2-20 iş günü arasında teslim süresi verdi bakalım. Şu anlık onu bekliyorum. Ekipmanların fotoğrafını yüklüyorum. Turkuaz-Kırmızı uyumu düşünüyorum, şimdi gelmesi gereken brooks kırmızı deri gidon bandı ve sti kollar kaldı. Onlar da gelince montaja başlayacağım

Gelenler
IMG_2642.JPG
Bizim modifikasyonu bekleyen trek de burda
IMG_2643.JPG

ahmetaldag

Daimi Üye
Tepki
251
Bisiklet
Motobecane
Aynı operasyona bende başladım.Uzuun araştırmalar ve görüşmeler sonunda dün Ebay den (link) sipariş ettim. 200TL ye mal olacak.Umarım sıkıntı olmadan gelir.Malesef başka hiçbir yerde bulamadım.İkinci elde düzgün birşey denk getiremeyince bu riske girdim.
Sizin 3x10 vites-fren kolu almanız sorunlar yaratacaktır.arka-ön aktarıcı,aynakol diş sayısı ve zincir ile uyum sağlamayacaktır.(link)sizin donanımınızı görebilirsiniz.Tabi montaj ve ayarlamalarla çalışır hale getirilebilir ama dişlerin ve zincirin ömürleri kısalacak ve vites geçişlerinde sıkıntılar olacaktır.Bende Tiagra 3x10 almayı düşündüm ama bisiklet ustam ile görüşmelerimde bunları söyledi.
(link) component serilerinin tablosu.Üstte Compatibilty tıkladığınızda Tabloya bakarak uyumlu komponentleri görebiliyoruz.Bence bu kadroda ve tesisat da ikili aynakola geçmeyin. 3x8 veya 3x9 sti kol alıp operasyonu minimum maliyet ile tamamlayabilirsiniz.3lü aynakol dan zarar gelmez.Bilakis avantaj sağlar.Performans için başka kadro-set veya bisiklet daha mantıklı olur.Naçizane kendi fikirlerimi belirttim.
Benim siparişim geldiğinde buradan yazarım.
Bu arada brooks sele ve gidon bant seçiminiz çok güzel olmuş.Bitmiş halini merak ediyorum.:ssrtcbya:
Rastgele hepimize...

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
@ahmetaldag evet dediğiniz şekilde yaptım zaten:) 3x9 sora sti kollar yolda (link) Sizin de resimleri ve aşamaları bu başlık altında görmek isteriz:))

ahmetaldag

Daimi Üye
Tepki
251
Bisiklet
Motobecane
Taiwan dan 14 günde geldi siparişler :) helal olsun adamlara.bir aydan önce gelmez diye düşünüyordum.Ebay da veloparts dan aldım.Bilginiz olsun.sağ kol dokuzlu ama rublem 8 şimdilik böyle kullanacağım.Maliyet arttı.Doğa bisikletten ritchey drop bar ve boyun aldım.hafta sonu montaja gideceğim ama hava şartları çok fena.Bu kış bitmedi gitti.Gidon bandını beyaz düşünüyorum.Ama kırmızı da cezbediyor.Siz ne dersiniz?Blade 1.1.jpg 2015-04-08-2232.jpg 2015-04-08-2233.jpg 2015-04-08-2234.jpg 2015-04-08-2235.jpg Blade 1.1.jpg

• Beğen
Tepkiler: Roux

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
Bu konuyu farketmemiştim. Bende merak ediyorrum, heyecanla bekliyorum sonucu.

• Beğen
Tepkiler: Roux ve oquzzz

Roux

Aktif Üye
Tepki
173
İsim
Taha KK
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar ikinci el bölümüne ilan açıyordum bu konu aklıma geldi. Size söz vermiştim son halinin bir resmini koyayım. Dışarda güneşik bi yerde çekilmiş güzel bir resmini bulamadım, şu an odamdan çektiğim fotoğrafı koyuyorum. Güneşte çoook güzel duruyor. Maşallah demeden bakmayın :)
IMG_4006.JPG

@serdar k @M. Kemal G. @ahmetaldag @Hazar Yiğit Uyulgan @Edip Dinçer

krizagold

Üye
Tepki
119
İsim
Yavuz
Bisiklet
Diğer
Tura çıkma aşamasına gelmiş tebrikler:).

bekir ö.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Trek
benzer bir işlemi ben de yaptım. sora 3503 kollardan aldım. ancak ön viteste kablo çekişi yetersiz kalıyor sanırım. ayarlama yapamadık. trek fx 7.3'üm var. ön aktarıcı acera. arka sistem çok güzel çalışıyor ama ön viteste geçişler sıkıntılı. sizde bir problem oldu mu?