hub dinamo hakkında yardım...

Tepki
1
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar hub dinamo ile telefon,gps vs. Gibi cihazları şarj etmek için ne yapmamız lazım yada hangi cihazı temin etmemiz lazım lutfen bildiğiniz ne varsa bu konuda aydinlatin.

Scudo
Tepki
1
Bisiklet
Sedona
Yazı cok guzel ama kullanmamız gereken cihaz, sistem nedir tam bir cevap verilmemiş

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
SON dynamoo dıye aratarak bakarsak yeterlı bılgıye hep birlikte ulasabılırız :) (link) Dunta turuna cıkan Gurkan Gencın ekıpman lıstesını ınceleyerek Dınamo hakkında ve nerelerde kullandıgı hakkında bılgı sahıbı olabılıriz (link)

Tepki
1
Bisiklet
Sedona
Siz dediğimi anlamadınız sanırım. Ben dinamo degil, dinamodan gelen enerjiyi telefon vs. Yi şarj ederken kullanılan cihazdan ariyorum.

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Bir voltaj regülatörü ile üretilen enerjiyi depolayacak mini aküye (pile) ihtiyacınız var. Araba örneğini göz önüne alırsanız şarj dinamosu, kondüktör ve akü sistemine benzer bir düzenek kuracaksınız. Dinamonun ürettiği akım regülatörden geçip aküye girecek. Böylece yokuş aşağı hızlı inerken ortaya çıkacak yüksek voltaj dengelenecek. Akü olarak telefon harici şarj pillerini kullanabilirsiniz. Aküden çıkacak sabit akımdaki gerilim cihazınızı şarj edecek. Böylece hızınızın düşük olduğu durumda şarj işlemi devam edecek. Bu cihazların tamamı yurt dışındaki sitelerde satılıyor yalnız regülatörün fiyatı schimano dinamodan yüksekti.

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
(link) Bu ürünü tavsiye ediyorlar genelde. Bu alete direk telefonu değil de bir şarj deposunu bağlayıp +15 km hızlarda onu doldurup, depo üzerinden telefonu şarj edebilirsiniz. Bu alet Bisiklet Gezgininde şu anda yok.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Okan A

Linkini verdiğiniz cihaz ile telefon doğrudan şarj edilebiliyor benim anladığım kadarıyla:
(link)

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Evet Murat Bey, doğrudan şarj edebiliyor ama hız kaynaklı voltaj dalgalanmalarından telefon vs. elektronik aletlerinin pilini korumak için önerilen şey şarj deposu aracılığıyla kullanmak. En azından Bisiklet Gezginindeyken bu aleti kullanan arkadaşlar bu şekil kullanımın daha güvenli olduğunu söylemişti.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Plug ön tekerleğe yerleştirilen göbek dinamosundan enerjisini alıyor ve furş takımına kapak gibi takılıyor diye biliyorum.

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Hub dinamosundan gelen akımın voltajını herhangi bir bataryanın şarj olma voltajına çıkarıp, bataryayı buffer olarak kullanmak düşünülebilir. Telefon bataryadan şarj olur, dinamo bataryayı doldurur sürekli. Telefona sürekli temiz akım gider.
Batarya olarak korumalı sanyo li-ion uygun olur. Çifti 10 dolar falan, 2600mah kapasitesi var.
İki ayrı devreyle voltajı biraz yükseltmek gerekicek tabi. Telefon kaçta şarj oluyorsa o(4.2 falandı galiba) bir de batarya kaçta oluyorsa. İyi hesaplamak lazım, patlamasın.

abzegh

Üye
Tepki
37
Merhabalar Ön göbek için dinamo almayı düşünüyorum. Fox 32 Float FIT4, 100mm maşa var. Shimano XT BR-M8000, Hydr. Disc Brake (180/160) fren var. Buna uygun dinamolu ön göbek var mıdır. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler.