Hız yaparken korkuyor musunuz?

sadi tor

Üye
Tepki
48
geçenle de birkaç arkadaş peş peşe yol bisikletiyle ortalama 35 km ile giderken önümdeki arkadaşım onun önünde giden arkadaşın arka tekerleğine dokunmasıyla domino taşı
misali yıkıldık.çok şükür bize bir şey olmadı.buna şükr ediyoruz ancak bariyere çarpınca orj.tarmac 5 yerinden kırıldı.ben de o gün klasik cromo ile çıkmıştım hiçbirşey olmadı
ama karbon ile çıksaydım oda kırılırdı diye düşünmüyor değilim.
uzun zamandır kadroyu değiştireyim düşüncesi vardı bu olaydan sonra düşüncem değişti salcano xrs 020 ile yola devam edeceğim.

Scudo

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
228
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
Korkmuyorum ama yol bitiyor ya en güzel yerinde, çok üzülüyorum

Rulcaine

Üye
Tepki
7
İsim
Yavuz
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet dünyasinda yeniyim , henüz kac km hiz ulastim falan bunu kontrol etmedim fakat diyebilecegim tek sey , hiz yaparken cok keyif aliyorum , rüzgarin yuzume vurdukca mutlu oluyorum :D

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
hem evet hem hayır heyecan ile korku karışıyor.daha çok benim korkum trafikten değil ani gelişen olaylar.hafif olduğum için (bisikletle beraber ort 65 kilo) pek hız yapamıyorum.uzun rampa aşagı rüzgar arkadan eserken mtb sık dişli lastikle son vites (42-11) pedalla 67 yapmışlığım var.sonra 1,50 slik lastiğe geçtim daha dik rampada pedalla yine 67 de kaldım.daha kasmaya gerek yok ama birkere 50 ile hafif virajda 3 şerit yolda yanımdan otobüs geçerken ön tekere yarım yumruk büyüklüğünde bir taş geldi,nasıl toparladım anlayamadım refleks.sonrasında gidonu o anda çok sıktığım için 2 elime birden kramp girmişti.

taskin90

Üye
Tepki
57
İsim
TAŞKIN K.
düz yolda hızdan korkmak gibi bir durumun pek olmadıgını dusunuyorum cunku belli bir sprint le zaten ulaşılacak hız amatörler için söylüyorum max 50 km/h civarıdır.Bu korku inişlerde insanın üzerine cullanıyor ki cok normal bir durum bu zira inişlerde yolun yere paralel yaptıgı acısının sinüs degerinin bisiklet, ekipman ve sürücü agırlıgının toplamı ile çarpılmasından oluşan ve hiçbir sekılde surucuye baglı olmayan ekstra bır kuvvet bisikleti sürükler bu da kontrolun bır nebze de olsa sürücüden çıkmasına sebeb olmakta.Ben bu durumiçin şöyle bir şey yaptım bsikletimde km saati vardı bundan 3 hafta oncesıne kadar izmirde natodan yesıldereye dogru bır iniş vardır stravada %2,5 ile %5 arasında 100 metrelik bir iniştir ve ben pedallayarak inmekteydim,hızım 50 53 civarı oldugunda tedırgın olurdum bu da ekstra stres yaratırdı bunyemde daha sonra km saatını söktum sadece strava kullanmaya basladım önem verdıgım tek sey ortalama hız ama max hıza da bakmadan edemıyorum :) cuma günüiş dönüşünde stravada 64,1 max hız gördum ne kadar dogru bilmiyorum fakat km saatı olmadıgı ıcın hiç tedirginlik hissetmedim. yani kıssadan hisse bisikletin uzerınde km saatı ekstra stres yaratan bır ekıpman ayrıca iniş gibi milisanıye hatasını affetmıcek yerlerde ego kurbanı olup yol yerıne km saatıne bakmak cok buyuk risk oluşturur.en iyisi siz de cıkartın km saatınızı :)

• Beğen
Tepkiler: tolgax3

endurocu17

Aktif Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
Ben 50 den sonra inişlerde tırsıyorum biraz (MTB) ne yalan söyliyim

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
eğlencesine gidona sağ sol yaptırmayın yeter ben yaptım siz sağ sol yapmayı bırakıyorsunuz ama gidon hala sağ sol yapmaya devam ediyor neyse ki bir şekilde düzelttim düşmedim

mustafa üzümcü

Aktif Üye
Tepki
95
İsim
ÜZÜMCÜ
Bisiklet
Merida
Ben 58 km hız yapabildim şuana kadar korkmadım kask gözlük gibi ekipmanlar yanımda olduğu sürece yolda güvenli ise bi sıkıntı olmuyor

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Kask beynimizin yere saçılmasını engelledi.Gözlükte çer çöp börtü böcek girmesini engelledi.Peki geriye kalan gövde bacak ve kollar?50/60 km hızla kask takmasına rağmen felç kalan arkadaşlar var.Aman kaska ekipmana güvenipte hız yapmayın.Tabi yaşamak zorunuza gidiyorsa o ayrı o zaman 80/90 da yapabilitsiniz..Ölürseniz ayrı mesele birde kendi hatasından dolayı sakat kalıp hayatı boyunca başkalarına yük olmakta var..

S.Çal

Daimi Üye
Tepki
700
İsim
Soner ÇAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
70 e kadar ne heyecan ne korku oluyor. 70-85 aralığında heyecan başlıyor. 90 dan sonra yol sonunda viraj varsa heyecan zaman zaman korkuya dönüşebiliyor:D:D

sepultra77

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Pert
Bisiklet
Kron
Benim triatloncu bir arkadaşım yarışta 65 km./h hızla inerken "salınım" denen bir olay yüzünden takla attı Antalyada.Çok ciddi bir kazaydı kaskı kırıldı.Sırt derisi abartmıyorum komple kalktı.Kıtıklar oluştu.Dediğine göre belli bir hızda gidon salınım yapmış, saniyelik bir olaydı yapacak hiçbirşey kalmıyor o anda dedi.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

umutcanv

Aktif Üye
Tepki
99
İsim
Umutcan Vurgun
Bisiklet
Carraro
Bianchi cross 600 ile 89.3 km hızı sabuncubelinden bornovaya inerken gördüm.
(link)

ve evet. korkutucu :)

valento

Üye
Tepki
38
İsim
murat kırlı
Bisiklet
KTM
yokuş aşşa 50 yi geçince bende tırsma oluyor, gözlerim yaşarmaya başlıyor.daha hızlı giden arkadaşlar yürek mi yiyor ne yapıyor çözemedim.

Enes Dökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
690
İsim
enes dökmen
Bisiklet
Mosso
54 ü gördüm. ama gözlük olsaydı daha basardım. fakat gözlük olmayınca gözlerim sulandı.

B

BF Okuru

Misafir
@valento @pohuman ciger yiyiyor yokuş aşağıya inerken :D ben karanlıktan önümü göremezken pohuman 50 60 km gidiyor karalıkta :D gündüz demiyor zaten :D audi ye kafa tutuyor :D

B

BF Okuru

Misafir
@maboc yalan söyleme, ciğeri hiç sevmem. :D Bildiğimiz yolda her türlü akarız. Limit yok.. :) Audi'yi karıştırma. :islik:

B

BF Okuru

Misafir
Aylardan ağustos offf nasıl lapa,lapa kar var anlatamam:D:D.altımda dahon katlanır 20 jant nasıl basıyorum pedala off bir baktım benim strava,gps felan uçmuş saat sapıtmış dedim yahu acaba nasıl hızım kaçla gidiyorum yandada sonra farkettim kırmızı bir ferrari camı açdı diyor yahu ben 80km'deyim sen nasıl o hızlara çıkdın tebrik etti beni sonra basdı gitti ferrari dedim basıp yetişeyim şuna dedim sonra şimdi ayıp olur benimde böyle bir anım var işte.:koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum: