hidrolik disk fren

Peregrine

Daimi Üye
Tepki
675
İsim
Peregrine
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim anladığım yokuş aşağı fren yapma demek isterken yokuş aşağı giderken lüzumsuz yere hızı düşürmek için fren yapma demek istemiş olabilir.

Bir kaç yıldır görüşmediğim bir arkadaş var, şu an 48 yaşında falan olması lazım. Uzun yıllardır bisiklete biner ama hafif eğimli bir iniş dahi olsa hızı 20 km'nin üzerine çıktığı andan itibaren sürekli hafif hafif fren yapar hızını düşük tutar, ben de tam tersine ya pedal üzerine hafif ayağa kalkar gibi yapıp totomu seleden aralıyorum ki kan dolaşımı olsun, uyuşma yapmasın dinlensin, ya da bakalım max kaç km. hız yapacağım diye pedala abanıyorum. Tabi hal böyle olunca uzun eğimli inişlerde arkada kalıp aynada kaybolan arkadaş yetişsin diye bisikleti kenara çekip su falan içiyordum. İnsanlar cins cins.

Belki genç arkadaşın bu tavsiyede bulunan arkadaşı kendini iyi ifade edemeyip ihtiyaç olmayan inişlerde lüzumsuz yere fren sıkıp durma demek istemiştir. 🤔

Son düzenleme:
Scudo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Benim anladığım yokuş aşağı fren yapma demek isterken yokuş aşağı giderken lüzumsuz yere hızı düşürmek için fren yapma demek istemiş olabilir.

Bir kaç yıldır görüşmediğim bir arkadaş var, şu an 48 yaşında falan olması lazım. Uzun yıllardır bisiklete biner ama hafif eğimli bir iniş dahi olsa hızı 20 km'nin üzerine çıktığı andan itibaren sürekli hafif hafif fren yapar hızını düşük tutar, ben de tam tersine ya pedal üzerine hafif ayağa kalkar gibi yapıp totomu seleden aralıyorum ki kan dolaşımı olsun, uyuşma yapmasın dinlensin, ya da bakalım max kaç km. hız yapacağım diye pedala abanıyorum. Tabi hal böyle olunca uzun eğimli inişlerde arka aynada kaybolan arkadaş yetişsin diye biiskleti kenara çekip su falan içiyordum. İnsanlar cins cins.

Belki genç arkadaşın bu tavsiyede bulunan arkadaşı kendini iyi ifade edemeyip ihtiyaç olmayan inişlerde lüzumsuz yere fren sıkıp durma demek istemiştir. 🤔
İlgili arkadaş (link) ve (link) bisiklet "disk frenli olduğu için" bu konuyu belirtiyor olmasa mümkün tabii. İfadelerden bisiklet disk frenli olduğu için yokuş aşağı fren sıkmaması gerektiği söylediği açık. Disk frenli almasaymış böyle bir sorunla karşılaşmayacakmış belli ki.

Bence bu disk frenin inişte kullanılamayacağını söyleyen arkadaş, paylaşımı yapan arkadaşımızın disk frenli bisikletini kıskanmış.

@hazarozdemir26 , ifade hataları, anlamsızlıklar, yaptığımız komiklik ve şakalar bir yana, bu konuda içiniz rahat olsun. Yeni otomobil sürmeye başlayanların sürekli yarım debriyajla kullandiğı gibi sürekli hafif fren yapmıyorsanız bu konuda hiç endişe etmenize gerek yok. Disk frenin başka tür bir frene göre bu konuda bir eksiği yok, hatta artısı var. Yani o bisikleti almakla iyi yapmışsınız. Hata ettiğiniz yönündeki yorumlara bakmayın, güle güle kullanın.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: hazarozdemir26

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
ben de tam tersine ya pedal üzerine hafif ayağa kalkar gibi yapıp totomu seleden aralıyorum ki kan dolaşımı olsun, uyuşma yapmasın dinlensin, ya da bakalım max kaç km. hız yapacağım diye pedala abanıyorum.
Benim kafadansın. Kan, ter ve gözyaşı dökerek irtifa kazanmışım, o her santimetresi kıymetli potansiyel enerjimi neden fren pabuçlarına yedireyim di mi? İnerken daha da hızlanayım diye pedal çevirmem, ama kaza riski olmadıkça frene de basmam.

Otomobili de bu şekilde kullanırım. Yapacağım iniş bildiğim bir iniş ise, hızımı kesmemi gerektirecek keskin viraj, ışık gibi bir unsur yoksa, alırım boşa, keyfime bakarım :D

ilhanbey

Üye
Tepki
7
İsim
osman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim de bisikletimde yaşadığım en büyükj sorunlardan bir tanesi hidrolik disk ve fren. Ne kadar yaptırtıysam çözüm bulamadım. Herhade yenisi ile değiştireceğim

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear