hidrolik disk fren

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Kayıt
16 Ocak 2006
Mesaj
827
Tepki
437
Şehir
İstanbul/Cerrahpaşa
arkadaşlar size birkaç sorum olacak benim bisikletin frenkolları ve vites kolları deore vites fren kolu(beraber)(rapidfire) hidrolik diske geçmem için kolları değiştirmem gerekli ama lx in hidrolik frenkolu rapidfire şeklinde yok galiba ya da ben bulamadım çünkü rapidfire a alıştım varsa nerede bulabilirim bir de teker setinin göbekleri 6 vidalı, shımano nun da hep center lock olanı var galiba kısacası 6 vidalı göbek için rotor ve rapidfire hidrolik frn vites kolları var mı varsa nerede bulabilirim teşekkürler
 
Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.157
Tepki
6
Emir şöyle bir tavsiyem olacak, frenlerini Shimano yerine Avid, Tektro gibi bir markadan tercih et. Gelen disklerin 6 vidalı olsun, fren kolların da tabi ki orjinal ve ayrı olarak gelecek :). Daha sonra da vites için de Deore'nin Rapid Fire kollarından satın alırsın ve işlem tamamlanmış olur. En kısa çözüm bu.
Başka bir çözüm de, eğer bulabilirsen fren setini Shimano'dan normal hidrolik kollar ile satın alırsın (tek fren kolu şeklinde). Shimano'nun bir ara 6 vida diskleri satılıyordu, onları da ayrı alırsın. En son olarak da Deore Rapid Fire vites kolu alıp yine çözüme ulaşmış olursun.
Ben ilk yolu öneririm, daha kolay daha basit :).
 

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Kayıt
16 Ocak 2006
Mesaj
827
Tepki
437
Şehir
İstanbul/Cerrahpaşa
çok sağol Halil acaba delta bisikletteki tektro hidrolik disk seti nasıl bir fren seti bir bilgin var mı bir de benim fren kollarındaki vites kollarını sökmem mümkün değil dimi bir de lx veya xt nin rapidfire vites kolları var mı bir sorum daha var benim bisikletim evde ön teker yukarıya bakacak şekilde duruyor (90 derece)bu duruş fren sisteminin içine hava kaçmasına sebep olabilir mi?ayrıca salı akşamı turunuz çok güzel geçmiş okuduğum kadarıyla haftaya salı ben de katılmak istiyorum ama avrupa yakasında oturuyorum tur karşıda olursa gece eve dönebilirmiyim?
 

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.157
Tepki
6
Tektro disk frenler sanırım Shimano'nun balataları vs ile uyumluymuş (kulaktan dolma bilgi, detaylı bilgiyi Zzyzx arkadaşımız verecektir). Kullanan hiç görmedim ancak duydum :). Memnunmuş... (Amma kulaktan dolma bilgi doldurdum mesajıma :)).
Vites kollarını sökemessin, zaten tek kelepçeliler. XT ve LX'in Rapid Fire kolları var ancak Bulmak imkansız gibi, ben geçtiğimiz kış her yeri aradım ancak bulamadım, sonunda ABD eBay'den XT olanalrını getirttim. 90 dolara mal oldu. Deore'ler halen bulunabilir olduğu için o örneği vermiştim.
Bisiklet tam anlamıyla ters durmadığı sürece sorun çıkarmıyor hidrolik diskler. Hoş, ben tekerlekleri söktüğüm zamanlarda bir iki gün bisikleti tam ters bırakıyorum, henüz öyle bir sorun olmadı.
Ben de İstanbul'un Avrupa yakasındayım, onu diğer konuda konuşuruz ;).
 

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Eylül 2004
Mesaj
1.387
Tepki
2.152
Şehir
İstanbul

Tektro'lar Deore ile aynı balatayı kullanır. O frenden çok taktık.. Alanlar gayet memnun..150 EU set fiyatı var (göbekler hariç) ve 6 vidalı rotorlu..
 
  • Beğen
Tepkiler: Emir Alaca

XES

Aktif Üye
Kayıt
27 Temmuz 2006
Mesaj
150
Tepki
58
Şehir
Baschkenthe


Gürsel bey peki bu frenlerin rotorlarını nasıl bulabiliriz? Aşındığında ya da başına bir iş gelirse bu konuda sorun yaşar mıyız? Bu rotorlar çok uzun süre sorun çıkarmayacaktır muhtemelen ama mtb bu. Düşersin, kalkarsın, sağa sola çarparsın... İleriyi de düşünmek gerek alışverişlerde.