Hidrolik disk ayarı bozuldu

Bisanist

Üye
Tepki
98
İsim
Anıl
Bisiklet
Bianchi
arkadaslar bugun arka jantı söktüm, uyarılarıma rağmen arkadasım bisiklete tazikli su tuttu dişlileri zinciri temizleyip yağladıktan sonra fren pabuçlarını da söktük hafif zımpara attık kuruladık geri taktık, fakat arka fren kolu boşa düştü basınca tutmadı, fren kolunun üstündeki vidayı sökünce içinden su çıktı, fren hortumunu diskin üzerinden boşandırıp bütün yağın & suyun çıkmasını sağladık fren kablosunun ucundan yağ çıkana kadar üst taraftan yemek yağı doldurdum fakat fren eskisi gibi sert değil ilk basınca boşa basıyor 3 4 kere basınca sertleşiyor ben bunu nasıl düzeltebilirim ? biraz uzun oldu kusura bakmayın. Bikaç foto atacağım;
https://i.hizliresim.com/a0gXVQ.jpg
https://i.hizliresim.com/gyb24N.jpg

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

Scherwin

Aktif Üye
Tepki
287
İsim
Scherwin
Bisiklet
Carraro
O zaman acilll bir tavsiye!
Bir damla bile kalmayacak şekilde o organik yemek yağından en kısa sürede kurtulun :confused:Olacak şey değil, bir kaç gün içinde o yağ bal kıvamında koyu ve yapışkan bir sıvıya dönüşecek ve sistem kurtarılamayacak hale gelecek :( üzerinde de yazıyor "mineral oil", organik yağ ile yemek yapılır!
Tavsiyem sistemi bolca hidrolik yağ ile yıkayıp, hidrolik yağ ile doldurmak. Bu esnada toprağa /çevreye zarar vermeyecek önlemler alırsanız iyi olur. Hidrolik yağının da çok özel ve aşındırıcı bir yağ olduğun hatırlatırım. Boyayı falan da mahvedebilir :(
Kolay gelsin...

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
@Scherwin Mineral yağ toksik değildir, boyaya da çevreye de zarar vermez. Sizin bahsettiğiniz yağ DOT türü yağdır; arkadaşın kullanması gereken yağ mineral yağ.

Sistemin izopropil alkol (IPA) veya yağ çözücü (degreaser) ile temizlenip, mineral yağ basılması lazım. Bunu kendiniz yapamayacaksınız anladığım kadarıyla, bir bisiklet servisine götürün bisikletinizi.

• Beğen
Tepkiler: Scherwin

BORA34

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
BORA
Bisiklet
Cube
Ne diyeyim ki geçmiş olsun bir bisikletçiye danışın keşke kızartma yağı falan koysaydınız Yeni yağa yazık olmasaydı

Bisanist

Üye
Tepki
98
İsim
Anıl
Bisiklet
Bianchi
arkadasım saolsun yemek yağı koyalım dedi :confused: şu tapanın olduğu vidayı kurcaladık sökemedik iyice ağzı bozuldu vidanın, yarın servise götüreceğim umarım küfretmezler :(
disk fren yağları biraz pahalı bunun yerine başka kullanabileceğimiz yağ türü var mı ? araba hidrolik yağı vs

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

Scherwin

Aktif Üye
Tepki
287
İsim
Scherwin
Bisiklet
Carraro
@Mehmet Altuğ

Kesinlikle haklısınız, eski bir motosikletçi olunca bir önyargı ile sistemdeki mineral yağın Dot 3 veya 4 gibi hidrolik yağı olması gerektiği yanılgısı oluştu bende :D

@Anıl Demir

Hidrolik yağı kullanılmayacağı kesin ;)

O zaman mineral yağ herhangi bir mineral yağ olabilir mi? 10W 40 veya 20W 50 gibi... bir araştırma konusu daha :) olabiliyorsa zaten maliyeti bahse konu bile olmaz :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Anıl Demir Yemek yağı mı ??? Evladım kızartma mı yapıyosunuz :) Şaka bi yana sistemin yağı komple değiştirilecek, biraz tecrübe isteyen bir iş bu bilmiyorum biliyor musunuz? Şayet bilmiyorsanız kesinlikle iyi bir bisikletçiye götürün...

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Anıl Demir
Allah seni bildiği gibi YAPMASIN. yahu ayçiçek yağı frene konulur mu? Normal yağ koyuyorsun olmuyor, Ayçiçek hiç olur mu? Yok arkadaş su tuttu, yok arkadaş ayçiçek yağı koydu. Bu nasıl bir arkadaş. Bahse konu kişi dost mu düşman mı? sizde biraz okuyun öğrenin, madem bisiklet kullanıyorsunuz tamam herşeye eliniz yatkın olmaz ama neyin ne olduğunu bilin. Elin şeyiyle gerdeğe girersen böyle olur. Ömür boyu herkesin yönlendirmesiyle mi iş yapacaksın. derhal wurt balata temizleyici tarzı spreyler ile tüm sistemi ayçiçek yağından arındırın, sonra hidrolik mineral yağ ekleyin. Yada bir bisikletçiye götürün o yapsın. Yada tektro çıkma forumlarda bakın 2. el alın bir dahada böyle bir şeye kalkışmayın. Benzin bitince depoya işe.....n ç....ş yapanlar gibi olmuş bu. Affına sığınarak yazdım ama o arkadaşın beni sinir etti.

BMdnciHkn

Üye
Tepki
128
İsim
Hakan Aras
Bisiklet
Salcano
Akşam akşam güldürdünüz yahu ...:kptmya:

volkan Öz

Forum Demirbaşı
Tepki
586
Bisiklet
Specialized
Fren kolunun üzerinde ki vidayı açtık su çıktı demişsin.O çıkan sıvı yağ olmasin!!
Yani fren hidrolik sistemine itfahiyeden tazyikli su tutsan basınç altındaki sisteme imkanı yok su giremez.Girecek yer yokki zaten.Nasıl başardınız o su nasıl o sistemin içine girdi hala düşünmekteyim.Ay çiçek yağının bahsini bile açmıyorum..

Bisanist

Üye
Tepki
98
İsim
Anıl
Bisiklet
Bianchi
cahiliz ilk mtb olunca böyle oluyor :komik: neyse saolun ayçiçek yağını boşaltıp mineral yağ ekledim kaliperin oradan havasını aldım, yağı iyice pompaladım düzeldi eski haline döndü :harika:

Bianchi tdl 1300

Forum Demirbaşı
Tepki
256
İsim
Kartal kaan
Yemek yağını duyunca bastım kahkahayi :D
Artık bir daha ellemezsiniz herhalde :)
Buda size bir tecrübe oldu :harika:

özlemalikaan

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
mehmet ali
Bisiklet
Sedona
Bisiklet servisinde temizleyip yapmayacaksanız bari olması gereken yağı birkaç defa yenileyin ayçiçek yağından mümkün olduğunca kurtulun oring ve contalar zarar görmesin hem bu konuda pratik yapmış olursunuz

Scherwin

Aktif Üye
Tepki
287
İsim
Scherwin
Bisiklet
Carraro
Kendi hidrolik disk frenimin (SHIMANO BR-M355 Hydraulic Disc Brake) kullanım kılavuzunu inceledim. İlgili bölümlerde;

***Use only Shimano genuine mineral oil. If other types of oil are used, it may cause problems with brake operation, and cause the system to be unuseable.
***Be sure to use only oil from a freshly-opened container, and do not re-use oil which has been drained from the bleed nipple. Old oil or already-used oil may contain water which could cause vapor lock in the brake system.

Diyor ki:
***Sadece orijinal Shimano nun mineral yağını kullanın. Diğer yağ tiplerinin kullanımı fren işlemlerinin düzgün çalışmamasına veya sistemin kullanım dışı kalmasına yol açabilir.
***Ambalajı yeni açılmış yağ kullandığınızdan emin olun, valfinden süzülmüş, kullanılmış yağı tekrar kullanmayınız. Kullanılmış veya kullanılmakta olan yağlar her zaman içerisinde buhar kilitlenmesine yol açacak su barındırabilmektedir.

Konu fren olduğu için daha ciddi ve önemli bir konu olamaz. Yukarıdaki ibareler de olayın spesifik ve tahmin ile anlaşılamayacğını teyit eder nitelikte. Uyarılar bölümünde ;

Handling the Shimano genuine mineral oil • Use safety glasses when handling, and avoid contact with eyes. Contact with eyes may result in irritation. In the event of eye contact, flush with fresh water and seek medical assistance immediately. • Use gloves when handling. Contact with skin may cause a rash and discomfort. In the event of skin contact, wash well with soap and water.

Sıradan bir mineral yağ için çok abartılı uyarılar bulunuyor. Bu yağın hidrolik veya bünyesinde hidrolik DOT bileşenler de barındıran bir kokteyl olma ihtimali olabilir.

Söz gelimi: Bir profesyonel den yardım alın!

• Beğen
Tepkiler: Bisanist

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru
:) onun soyadı cömez kendi üstad. Duymasın sonra kızar :)

Bisanist

Üye
Tepki
98
İsim
Anıl
Bisiklet
Bianchi
arkadaşlar sonuç olarak ayarlayamadığım freni bisikletçiye götürüp yağını değiştirttim 30 lira verdim, frenler eski formuna geri döndü buda bize ders oldu :kedicik:

• Beğen
Tepkiler: Scherwin

Scherwin

Aktif Üye
Tepki
287
İsim
Scherwin
Bisiklet
Carraro
Nasıl bir yağ kullandığını anlayabildiniz mi?