Hiçbir yabancı lisan bilmeden tek başıma yurtdışında tur yapabilir miyim?

Hiçbir yabancı lisan bilmeden tek başıma yurt dışında tur yapabilir miyim?

• sıkıntı yaşayabilirsin yapma

• hiç bir sorun yaşamazsın rahat ol

• Toplam katılım
    110
Tepki
65
İsim
ömer faruk
Bisiklet
Bianchi
@hauy

yolculukta kullanacağım uygulamalar mevcut rota üzerinde ki haritayı indirdim cevrimdışı kullanabilmek adına . yeterince not larım mevcut isterseniz bi göz gezdirin işinize yarayabilir belki ilerde.

(link) :harika:

evet temel ingilizce ögrenmem gerek bazen kendimi cok geri kalmış hissediyorum .:(

teşvik edici bilgiler icin ayrıca teşekkürler :)

@IMad

temel dil de yok abim.:islik: azıcıkta olsa dediğimiz şeyde yok .:eek:ops: siz de aynı durumda mı yola cıkmıştınız ..ama gecen sene karadeniz turuna cıkmadan önce hedefimi belirlemiş, kafaya koymuştum balkan turunu yapmak icin:) ozamandan beride birlikte pedal cevirecek yol arkadaşı bulamadım malesef.o yüzden dil konusunda tedirginliğim. :kötü:

@furkantrojka

temassız özelliği olan kartım var ama bu durumu iptal edip sadece şifreli kullanıma acık olucak . şifresiz olunca (sadece temasla) oyuna gelme ihtimali yüksek ..sanırım aynı şeyden bahsediyoruz. :) limiti düşürdüm hocam yukardaki yazılarımda belirttim ...cok teşekkür ederim değerli bilgiler icin :hhhhhh:

• Beğen
Tepkiler: hauy
Scudo

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@omer.f.tasdemir.10 Evet aynı şeyden bahsediyoruz ancak kartınızı kimseye vermeyin. Kartın üzerindeki bilgilerle internetten alışveriş yapmak mümkün. Kartınızı üzerindeki bilgilerin okunmadığı bir kılıfa koyup, temassız ancak şifreli olarak kullanın.

• Beğen
Tepkiler: omer.f.tasdemir.10

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@omer.f.tasdemir.10 Senin çözüm bende ☺.Ben yaklaşık bir senedir yurt dışında yaşıyorum ve buranın dilini bilmiyorum. (Bulgaristan)Buradaki Türklerin çoğunluk olması nedeni ile öğrenmeye gerek duymadım.Gelelim çözüme android ve ios da google translate programı var.Bu programı telefona yükle.Gideceğin ülkelerin dillerinde programa yükleyip internet olmadan çevrim dışı kullan.Çok fazla sıkıntı yaşamazsun bu şekilde.Ben Bulgaristan ve Yunanistan'a çok sık kullandım herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

• Beğen
Tepki
65
İsim
ömer faruk
Bisiklet
Bianchi
@Ozan Güneri

hocam bu durumu biliyorum .söylediğin şey cevrim dışı calışan bi uygulama aynı zamanda .(öncesinde dilleri yüklemek gerekiyor ) eger internet varsa da hem sesli türkce söyleyip istediğin dile ceviri sesli olarak yapabilen uygulama . diger başka bir özellik ise yabancı bir yazıyı ,telefon ekranınıza getirdiğinizde anında o dili ceviriyi ekrana yansıtabilen güzel bir uygulama ..:harika:

dedim ya ilk yurt dışı deneyimim olucak ve bilmediğimden tedirginim sınır gecişlerinde polisle veya görevliyle google translate ile yazışarak konuşmak ne tepki vereceğini bilemiyorum ...cahillik kötü bir şeymiş :uzgnm:

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@omer.f.tasdemir.10 Valla ben Yunan sınırında gösterdiğimde polis tebessüm etti En fazla ne diyebilirki,zaten anlamıyoruz

Tepki
65
İsim
ömer faruk
Bisiklet
Bianchi
@Ozan Güneri

sizde sınır gecişlerinde soru sorduklarında( nicin geldin ,nereye gidiyorsun ,rezervasyonun var mı herhangi bir otelde vs gibi sorular) google translate ile mi konuşarak anlaşıyorsunuz ? eğer gercekten siz hicbir temel dil bilmeden bu tür yazışarak anlaşıyorsanız teredüd etmeden gideceğim.?

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zaten senle anlaşamayacağını anlayınca geç diyor.Sen uygulamaya yazdığını gösterdiğine sıkıntı çıkmaz.Bu dilleri ögrenemeyeceğine göre kısa sürede bu çözümden başka yol yok bence senin için.Bisikleti yüklü görünce rezervasyonda sormaz.Sen zaten ya Bulgardan yada Yunandan giricen .Vizen olacak zaten .Vize aldığın şirket rezarvasyon işini halleder.

Tepki
65
İsim
ömer faruk
Bisiklet
Bianchi
@Ozan Güneri

shengen vizem olmadığı için direk uçakla gidip saraybosna dan başlamayı planlamaktayım. dönüş olarak da makedonya üsküp ten ucakla dönüş planlamaktayım ..kısacası yunanistan ,bulgaristanla pek bi alakam yok ...ama siz örnek olarak verdiniz sınır gecişlerinin durumunu.esasen cekincem de şu saray bosna ya indiğimde görevliye seyehat sigortasını rezervasyonumu pasaportumu dönüş ucak biletimi göstericeğim burda sorun yok hane bi terslik oldu da kabul etmedi beni ozaman her şey emek boşa gitmesinden cekiniyorum böyle durumla yaşanılmış belki saray bosna da degil ama sırbistan da böyle örnekler var ...duyumlar araştırma yaparken karşılaştım .sanırım kafam karışık :D

(link)

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@omer.f.tasdemir.10 Valla bisiklet ekipman kaç kg tutar ve uçakla giderse fazla bagaj ne kadar tutar araştır bence o zaman.Ayrıca burada duyduklarım ışığında bence Arnavutluğa uğrama bence.

Tepki
65
İsim
ömer faruk
Bisiklet
Bianchi
@Ozan Güneri

hemen söyleyeyim abim :)
45 dolar pegasus-bisiklet taşıma ücreti
30 euro türk hava yolları-bisiklet taşıma ücreti
anadolu jet kg başına 4 euro-bisiklet taşıma ücreti almakta.
dersime calıştım plan rota herşey tamam ehh işte bide yol arkadaşı bulsaydım iyidi.:hhhhhh:

abi aynı şey için bulgaristan icinde söyleniyor ama sen orda yaşamaktasın ..kısacası hic bir yer güvenli değil :)

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
Arnavutluk'un Adriyatik sahillerini gezmeyecekseniz Balkan turu için "bence" olmazsa olmaz bir ülke değil, boş bomboş geldi bana:/ Karadağ olmazsa olmazı yine "bence".
Dil konusunda hiç sıkıntı çekmezseniz, İngilizce bilen sayısı az, global dil diye İngilizce biliyorum nasıl olsa diye gidip Babil'i yaşıyor ve jest ve mimikler ile anlaşıyorsunuz:) Bunu Endonezya'da da yaşadım, Rusya'da da, Ukrayna'da da, Balkanlar'da da.. Tavsiyem böyle bir tura çıkarken sık başvuracağınızı düşündüğünüz kelimelerin İngilizcesi ve lokal dildeki karşılıklarını çıkarıp ezbere almak, ve belki not almak, işinizi kolaylaştırır. Örneğin "eczane", "bakkal" gibi.
Arnavutlukta "nalbur" ararken yarım saat ne olduğunu anlatıp sonunda anlayan bir ablaya Arnavutçasını bir kağıda yazdırmıştım "dükkan vagish" veya "vagush"tu sanırım. Bosna'da bir 5-6 dakika "kağıt peçete" tarif edip, garsonun kağıt kalem getirmesini ve sonra anlayıp haaa "peçete" dediğini de gördüm:)

Bir de Google Translate çok işinize yarar, onu seri kullanmak için az çalışın yeter..

RedFoX

Aktif Üye
Tepki
316
Bisiklet
Bianchi
Bulgaristan'da yabancı gördükleri araçları çalıyolarmış diye bir çok sitede okudum. Çıkarsanız dikkatli olun.

• Beğen
Tepki
65
İsim
ömer faruk
Bisiklet
Bianchi
(link) balkan turumda eğer arnavutluk degilde kosovadan girersem makedonya ya onca yolu birkaç kez aynı güzargahtan gecmiş olacagım .. o yüzden arnavutluğu tercih ettim ..harita dan bakarsanız işkodra dan adriyatik kıyısından tiran elbasan berat gibi yerlerden gecip arnavutluk aşşagı kısımdan ohrid gölü ,prespa gölü ,bitola (manastır ) tarafına gecip ordan rotamdaki yerlere girdikten sonra dönüş yerim üsküpe gecmek ..anlatım belki karışık yazmış olabilirim ama biraz mecburiyetten giriyorum arnavutluğa ayrıca kosova da birşey yok görülücek diyen kesimde cok ..

@RedFoX

yunanistan veya bulgaristan üzerinden degil ucakla saray bosna dan başlamayı sırasıyla bosna hersek -karadağ- arnavutluk -makedonya düşünmekteyim .bir arkadaş olsaydı bunu uzatabilirdim ekleyebilirdim,kosovayı sırbistanı vs .

(link)

@Ömer Ş.

acıkçası hoşuma gitti cevabınız cok teşekkür ederim :hhhhhh:

• Beğen
Tepkiler: RedFoX

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@omer.f.tasdemir.10 abi ben nerdeyse her yaz Bulgaristan'a tatile gittim ve hala bulgarcayı öğrenemedim ama nerdeyse hiç sıkıntı çekmedim insanlar mükemmel İngilizce bilmesede basit kelimelerle konuşunca anlıyorlar çok köylere girmediğiniz sürece herkes ingilizce biliyor tabi diğer ülkeleri bilmem ama orada türk köyleri Tatar köyleri çok fazla birine denk gelirseniz oradaki insanlar size çok yardımcı olucaklardır :)

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@can onur

aynen.. kimseyle iletişim kurmadıktan sonra ne anladım ben o yurtdışı turundan.. iletişim şart :D

• Beğen
Tepkiler: can onur

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Türka¥ Venedik'teydim; bir pizzacının önünde Türk bir aileye rastladım. Baba olan kişinin, Afrika kökenli pizzacı çalışanını Müslüman zannedip, ona Türkçe "Halal mı, halal mı" diye sorması ve Afrikalı'nın manasız bakışları hala aklımdan çıkmıyor. Domuz yemiyorsan, gideceğin Hıristiyan memlekette "domuz" nasıl söyleniri bileceksin. Yoksa bööyle "Halal mı, halal mı" diye bakarsın elin adamına. Orada vegetarian pizza diye de yazmış üstelik. Belli ki veganlıktan, vejetaryanlıktan falan da haberi yok adamın. Bu iki kelimeden birini bilseydi, ilk hecesinden çağrışımla "haa bu pizza otla yapılıyor, haram değildir muhtemelen" diyecekti ve karnını doyuracaktı herif. Bir de Avrupalılar'da Müslüman'a kazık atmak gibi bir durum yok. Domuz yemeyene zorla domuz yedirmezler. "Non maiale" ya da "non prosciutto" dediğinde, ahan da Müslüman, dur ben şuna hınzırı yedireyim de günaha girsin demezler. Faşistliğiyle, Müslüman düşmanlığıyla ün yapmış bir mahallede değilseniz başınıza böyle bir şey kesinlikle gelmez.

Bu iletişim çağında dil bilmemeyi kabul etmiyorum. Zaten bilinmesi gereken 8-10 kelime öbeği var. Merhaba, evet, hayır, şu ne kadar, bu ne, tuvalet nerede, çadır kurmak istiyorum, otel, su, açım, yardım, arı soktu, köpek ısırdı, hastane, eczane... Bu kelime ve cümlelerin çoğu da zaten "hotel", "hello" gibi beynelmilel ifadeler. Tuvalet yerine wc, hastane yerine haspitıl, otel yerine hotıl diyemeyeceksek yurt dışına gitmeyelim. Bu cümleler, sadece bulunduğunuz ülkede biraz daha rahat hareket etmenizi sağlar; hayat kurtarır ama yine de çok işe yaramaz. Kişi gezginse, dil bilecek. Bırakın yabancı dili; hani diyorlar ya atalarımızın mezar taşlarında yazanları okuyamıyoruz diye... Bir gezgin bunları okumalı. Doğu'yu gezecek bir gezgin muhakkak Arapça harflerini ve Osmanlıca'yı bilmeli. Osmanlıca bildiğim için Arap alfabesini de öğrendim ve bu bilgi İran'da çok işime yaradı. Doğu Bloku ve eski Sovyet ülkelerine gidilecekse, muhakkak Rusça öğrenilmeli. Doğu Bloku ve eski Sovyet ülkelerinde tüm tabelalarda Ruşça yazılar var. Dillerin akrabalıkları da var. Bir yabancı dili biliyorsanız, bilmediğiniz bir dilde duyduğunuz bir kelime size çağrışım yapıyor ve cümlenin gidişinden falan hemen mevzuyu anlıyorsunuz. İngilizce'yi yabancı dilden saymıyorum zaten ama İngilizce bildiğiniz zaman Almanca ve İtalyanca'yı, üzerine Kiril biliyorsanız İngilizce'den Rusça'ya geçmiş bir sürü kelimeyi rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. İtalyanca biliyorsanız İspanyolca'yı çok rahat anlıyorsunuz. Osmanlıca biliyorsanız İran'da, Türki cumhuriyetlerinde kendi memleketinizdeymişsiniz gibi gezebiliyorsunuz. Çok konuştum; uzun lafın kısası dil bilmenizde fayda var.

• Beğen
Tepkiler: EmreKMZ

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
Bisiklet
Kron
Bence bu forumun en büyük ata sporu milleti soğutmak.Problem falan yaşamazsın.Dil bilmeden dünyayı dolaşan çok insan var.El kol anlaşırsın.Sonra Google Translate var.Abartmayın.

Tepki
65
İsim
ömer faruk
Bisiklet
Bianchi
@gmfaruk

Abim Allah razı olsun tercüman oldun duygularıma , teşekkür ederim :)