Hem sınırsız, hem bedava: Güneş Paneli İncelemesi (videolu)

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
cebinizi tırmalar dediğinde en az 300 500 lira filan herhalde dedim ama 40 dolarmış :) vaktim olsa da keşke türkiyeyi bisikletle dolaşabilsem o zaman alırdım böyle birşey.şimdilik gerekli değil benim için ama ihtiyacı olanlar için bulunmaz fırsat.

Scudo

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cebinizi tırmalar demem şöyle, daha kompak olsun diye alacaksınız küçük bir şey işinize yaramadığını anlayacaksınız, yüksek watt olsun diye başka bir şey alacaksınız bu sefer polikristal mi monokristal mi yoksa o linkte paylaştığım bunların dışında yeni bir teknolojimi olsun derken tatmin etmeyecek. Bu arada o benim aldığım güneş panelinin benzerini 350 tl ile satıldığını gördüm.

Açıkçası ben bunu alırken sadece bisiklet seyehatinde kullanırım diye düşünmedim. Kamp yaparken, kısa seyehatlerde, doğa yürüyüşünde vs. işime yarar diye düşündüm, bir daha kimsenin başına gelmesin ama depremi yaşayanlar bilir ne zorluklar çekildiğini, olası bir doğa felaketi vs. gibi durumlarda nasıl iş göreceğini tahmin edersiniz.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Bu tür paneller hakkında bir kaç bilgimi paylaşmak isterim.

Öncelikle arkadaşlar , şarj etmek istediğiniz pilin veya cihazın pil kapasitesi , yani Mah olarak değeri , ne kadar yüksekse , şarj etmek o kadar uzun sürüyor. Zaten bu tür panel kullanırken , şarj edeceğiniz her ne ise ,tamamen şarj etme gibi bir kavramıda unutun. Anlaşılması için şöyle bir örnek vereyim.

Diyelim ki elinizde , piyasada en çok bulunan 7.2 wat , 1.250 Mah akım veren , Hadi oldukça kaliteli ve %20 verimli bir panel olsun. 7.2 watt ve 1.250 Mah öğlen güneşini en iyi aldığı zamanlardaki üretebileceği maksimum rakamdır. Bu da ortalama 45 dakika civarıdır. Diyelim ki , akıllı telefonunuzunda pili 3.000 Mah kapasitede olsun.Bunu tamamen doldurabilmeniz için , panelin en az 3 öğlen güneşi şiddetinde ışık görmesi gerekiyor.

Başlığın 2014 de açıldığını da gözönüne alarak , yeni nesil panellerde dahili powerbank aksesuarıda olduğunu belirterek , şu şekilde kullanılabilinir. Dahili powerbank duvar şarjı ile fulllenir. Şarj powerbank üzerinden yapılır ve powerbank güneş Paneli ile taviyelenir. Şu an için gözüken en makul kullanım şekli bu şekildedir.

Powerbank yok ise , Birden fazla alet şarj edebilmek için alacağınız panelin en azından 30 watt ve en azından 3 amper gibi bir akım üretebilmesi , menfattinize olur.

Uzakdoğu ürünlerinden çok canım yandı. Avcılık merakımda olduğu için , genelde ekipman alırken askeri standartları karşılayan ürünleri tercih ediyorum.Bu standartların diğerlerinden farkı , üretici ürüne aktif kullanım sonucunda bir kullanım ömrü biçmesi , ürünün ayrıca yıpranma değerlerini ve kayıplarınıda belirtme durumunda olmasıdır.Eğer ürün üreticinin belirttiği gibi performans göstermezse , üretici askeri ihalelere giremiyor. Dolayısıyla mecburen ar-ge ve malzeme kalitesini üst düzeyde tutuyorlar. Mil- Tech veya Mil - Spec özellikli ürünleri almaya meyilliyim. Ancak pahalıdır. Buna itirazım olmaz. ( 60 wattlık bir panel 1.250 Dolar )

ozeltimci09

Daimi Üye
Tepki
170
İsim
Özgür
Bisiklet
Whistle
Her yolculukta olmalı bunlar ve Aliexpress mağazasında bulunuyor

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Piyasada 7.2 watt ve 14 watt 1.2 A gibi değerleri olan panellerin 250-350 TL aralığında satılırken aşadaki ürün 20 wattlık 3 Amperlik çıkışı ve 170 TL'lik fiyatı ile fiyat performans açısından oldukça uygun gözüküyor.

(link)

Tükiyede satılan site :

(link)

Aynı sitede 50 TL gibi bir rakama orjinal Mİ powerbank satışı da yapılıyor.Bu panele 1 veya 2 tane powerbankla takviye yapılırsa , outdoor aktivitelerde şarj sorununuz olmayacaktır.

Bu arada bir açıklama daha yapalım. Tüm solar cihazlarda iki verim yüzdesi verilir. 10.5 - 12.5 gibi.Tam olarak açıklaması bu kadar basit olmasada aletin güneş ışığı altında ısındıkça performansının ( verdiği akım değerinin ) arttığının göstergesidir.

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İş yoğunluğundan aldığım panel hakkında yorum yazmaya fırsat bulamamıştım. Gün bu günmüş :)

Solar paneli harika bir şekilde paketleyip yollamışlardı hani gökdelenden atsan başına bir şey getiremezsin denilecek şekildeydi.
Panelin elime geçtiği gün test etme fırsatım oldu. Paneli havanın hafif güneşli olduğu günde ve direk güneş ışığı almayan pencereden sarkıtarak samsung galaxy s5 telefonumu pil tamamen tükenmişken net 45 dakikada şarj ettim.
Başka bir gün saat 11'de güneş altında ölçü aletiyle acaba ne kadar voltaj üretiyor diyerek ölçmeyi denedim, düz bir zemine serdiğim panel 11.98 volt üretip usb çıkışı ise 5 volt üretti. Usb portu 2.4 ampere kadar eğer çift port kullanacaksanız da 3.9 amper seviyesinde verim vermekte. Ben usb çoklayıcı kullanacağım için bir kaç cihazı aynı anda şarz edebileceğim ve beni fazlasıyla doyuracak bu panel. Resimlerini ekledim almayı düşünen arkadaşlar için tavsiye ederim bu arada panel 24 watt.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: burki