Hd fren seçimi

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Merhabalar
Frenlerimi değiştirmeyi düşündüğüm için araştırmaya koyuldum ve aklımda bi kaç model kaldı.Bu konuda sizlere danışmak istiyorum.
Şimdi konuya gelicek olursak SLX-M665 set almayı düşünüyorum.Fakat aklıma takılan kısım bundan sonraki çıkan SLX-M675 fren seti ?
M665 ön-arka set + 2 adet smrt-64 centerlock rotor dahil 380 lira gibi bir fiyata buldum. Model yılı 2013.(ürünler sıfır tabiki)
M675 in set fiyatları rotor hariç 450-500 lerde geziyor.
İki set arasındaki fark sadece makyaj mı yoksa performans farkları varmıdır ?
Yukarda bahsi geçen rotorların slx sistemle performansları nasıl olur?
M665 i kullanan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..

Scudo

Aryel

Demirat Jokeyi
Tepki
160
İsim
Burak Boztepe
Bisiklet
Merida
Merhaba. Konunuzla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmadım. Gün içerisinde fırsat bulup araştırabilirsem öğrendiklerimi sizinle paylaşırım. Şu an için belki daha hafiftir diye bir ön yargı içerisindeyim. Performans olarak %40 civarı fiyat farkı vermeyi gerektircek bir fark yoktur diyorum şimdilik :)

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Bende en buyuk farki hafifliktir diye düşünüyorum

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Öncelikle slx 675 Ice-Tec'mi onu bilmek gerekiyor, eger Ice-Tec degilse aralarindaki fark en büyük fark sadece agirligi ve görüntüsü. Tabiki 675 biraz daha iyi performans sagliyor ama normal kullanis icin aradaki fiyat farkini vermeye degmez. Arica 675'e rotor'da almalisiniz. Eger dedigim gibi Ice-Tec versiyonu ise 675'i tavsiye ederim. Ben ikisinide kulandigim ve fazla bir fark göremedim, simdi ise Ice-Tec versiyonu kullaniyorum ve fark kesinlikle belli oluyor. Daha dogrusu esim kullaniyor.

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Açıkçası m675 i pek araştırmadım fiyat olarak. Bi kaç mağazada fiyatına baktım o kadar. Bi ice tech fren seti 2 rotor alsam zaten 700 lirayı bulucak. O kadar bütçem yok malesef. İkisinide kullanmış biri olarak 665 size yeter derseniz 1 hafta içinde alacağım. @Murat Cömez

Aryel

Demirat Jokeyi
Tepki
160
İsim
Burak Boztepe
Bisiklet
Merida
hocam bisiklet profesörü değilim ama fren bu sonuçta.düz mantıkla;
Çok uzun süre iniş yapcakmısınız ?
Ağırlığı sizin için önemli?

Bence bu iki kriter en önemlileri. Ne kadar ihtiyacınız olduğunu Değerlendirip bütçenizi zorlamadan alın derim :)

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Bulunduğum yerde en uzun yapabileceğim iniş 15 dk. Ayrıca çok engebeli bi patikada sürüş yapıyorum. Ağırlık benim için önemsiz. Zaten şuan avid juicy 3 kullanıyorum. Bunlardan çok bi ağırlık farkı olamaz. @Aryel

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Furkan Kılınç
Eger agirligin pek önemi yoksa ve Ice-Tec'e bütceniz yetmiyorsa 665 yeterlidir ki dedigimgibi 675 Ice-Tec olmadigi sürece ikisinin arasinda pek fazla fark yok. Sadece size degil tüm bisikletcilere yeterli bir fren sistemidir 665. Tavsiye ederim ve sizin icin en ekonomik olan sistem budur. Bence alin, kesinlikle pisman olmasiniz.

• Beğen
Tepkiler: Furkan Kılınç

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Murat abi peki disk boyutlarını ne seçmeliyim? öne 180mm düşünüyorum(maşa sr suntour xcm). Arka için 160 lık yeterli olur diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz bu konuda ?@Murat Cömez

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Disk olarak masan 180mm'e müsaitse daha iyi olur arkayida 180mm takarsan iyi bir performans elde edebilirsin ama 180mm'e kadronda müsade etmesi gerekiyor. Bisikletinin ne oldugunu bilmiyorum ama MTB ise 180mm genellikle uyumlu oluyor. Eger tur bisikleti ise 160mm yeterlidir.

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Bisikletim MTB.Salcano ng303 srd.Şuan üzerinde 160 lık rotor var.
Xcm maşalar bildiğim kadarı ile 180 i destekliyor.Kadro hakkında kesin bir bilgim yok. @Murat Cömez

Tepki
1
İsim
Mehmed Bircan
Bisiklet
Kron
Abi ben şimdi bir soru soracağım ben fren sistemimi hidroliğe döndüreceğim ama fren sistemimle vites sistemim birleşik ama ben vites sistemimi değiştirmek istemiyorum nasıl bi yöntem bulabiliriz???

Tepki
7
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar, iki fren setinide ard arda kullanan biri olarak yazıyorum bunları, ilk önce M-665 kullandım 3-4 ay kadar sonra üst serisi olan M-675 aldım.
Performanstan kastınız durma mesafesi ise bunda iki ürün arasında aşikar bir fark hissetmedim, ancak M-675 te tek parmak ile durmak mümkün iken M-665 te ise bu bazen 2 parmak olabilmekte, (Bisikletim sedona 781pro Üzerinde shimano br serisi rotorlar bulunmakta ikside 160mm.) Eğer 2. el alıcaksanız aldığınız ürünün temiz olmasına dikkat edin, kirlenmiş pistonlar (sürekli arazi ve bakımsızlık sonucu) 2 taraflı baskı görevini yitirmişse hem rotarda yamulma hemde performansta kayıp yaşatacaktır. Her iki fren modelinde kullanılan balata tasarımı farklıdır, M665 te arkadan vida ile desteklenirken M 675 te bu durum ortadan desteklenmiş. M- 675 serisinde icetech balata kullanmak mümkünken M 665 serisi için bu tür balata göremedim. Ağırlık olarak aralarında 100 gr fazla fark olmadığını düşünuyorum.
Ayrıca M-665 serisinde yağ değişimi özel ekipman gerektirmeden yapmak mümkün, üzerindeki 2 vida çıkarılıdığında, yağ haznesine havuz şeklinde karşınıza çıkıyor, M-675 ise yağ değişimi ve takviyesi sadece özel vida yuvasından izin veriyor, buda bleeding kit dedikleri, shimanonun ürettiği hidrolik yağ basma aparatları ile mümkündür.

http://i.imgur.com/rOxgyiB.png?1

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@MehmedBircan
Hicbir yöntemi yok, mecburen Vites kollarinida degistirmen gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: MehmedBircan

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
@Hicret Maruf

Öncelikle şuan kullandığım juicy 3 leri 3 parmakla kullanıyorum.Yani 665-675 arası parmak farkı önemsiz.100 gram ağırlığın da hiç bir önemi yok .Ice tech balata olayınıda çok önemsemiyorum açıkçası.İleri seviye bir sürücü değilim.
665 in benim için avantajları bleed kitsiz yağ doldurulabilmesi ve fiyatı. Kullanılmamış 665 set ve 2 adet slx rotor için güzel bir fiyat aldığımı düşünüyorum(380).
Açıklamalarınız çok yardımcı oldu teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: Hicret Maruf

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@MehmedBircan
Bu tür öneriler bütcene bagli, kac cesit vites kollari var. Tabiki birde sistemine uyum saglayani ve saglamayani var.