Havalı Tüfek

Scudo

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
gezgin2 senin dediğin termal dürbündür sadece aselsan üretir türkiyede,yani sivil halk kullanamaz,karıştırmış olma sen başka bir dürbünle.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Arkadaşlar burda konunun uzmanı varmış:
(link)

Özcan Avcı

Forum Bağımlısı
Tepki
441
Ben blowun 4.5mm kalibreli havalı tabancasını kullanıyorum ayrca havalı tüfek veya tabanca ile azda olsa tecrübem var tavsiye ederim atış çok zevkli oluyor bu aletlerle

• Beğen
Tepkiler: Onur Kahraman

-erkan-

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Ben de uzun süredir havalı tüfeklerle ilgiliyim. Yakın zamanda tüfeğimi değiştirerek Hatsan AT44w-10 LONG modelini aldım. Normal AT44 lerin uzun namlu ve uzun tüplü versiyonu bu. 10 lu şarjörü ile çok seri olarak atış yapabiliyorum. 1150 fps(350 m/s) çıkız hızı var 5,5mm (22 cal) saçmalar ile yani ses hızının üstünde atışlar yapabiliyorum. Gücüne gelirsek eğer, 100 metreden 2 cm kalınlığında suntayı delip geçiyor.

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Bende de havalı silah çok büyük bir aşk.Elimde 1938 yılından kalma bir tane diana marka tüfek,bir tane gamo cfx royale+ tasko 150 metre atışa elverişli dürbün(100 metreden soda kapağını vururum.) 5.5 kalibredir.Bir tane blow 4.5 mm havalı silah,ve bir tane de zoraki firmasının ürettiği zoraki hp 01 modelli müsbaka silahı var.Dİana nostaljim benim.Zoraki ise muhteşem bir silah inanın bana.Gamo da keyif veriyor ancak ağır ve her seferinde tek tek kurmak zor.O yüzden pcp yani pnüomatik sisteme geçeceğim.Blow ise beş para etmez bir silah 200 atıştan sonra namlu dağıtıyor :D

En kısa zamanda isteğe bağlı olarak ta resimlerini paylaşırım :)

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Bende son mesajımdan sonra Hatsan Mod 125 5.5 kalibre havalı tüfek aldım :) 300m/s çıkış hızı var idare ediyor :)

• Beğen
Tepkiler: -erkan-

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Hayalimde evanix hunting master var :D namlu çıkış hızı 475 m/sn :D muhteşem bir silah adamlar domuz avına çıkıyor bu silahla izlemesi dokunması bile harika bir duygu.

• Beğen
Tepkiler: hakano ve -erkan-

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Gideriz adamım bir ara.. Haberleşiriz.. :) Ender abi, bozcanda da var tüfek toplanabiliriz :)

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Onur abi Gebzede İnönü İ.Ö.O civarında, mezarlığın karşısında silah marketi var bir bak derim...

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Havalı tüfek ile merak ettikleriniz varsa 18 yıldır kullanıyorum yaklaşık olarak yardımcı olmaya çalışırım arkadaşlar her türlü sorularınıza..

şu anki teknolojinin ilerlemesi ile saçma çaplarında değişiklik oldu..

4.5mm 5.5mm 6.35mm

4.5mm için şişe kırma teneke delme vb uygulamalarda başarı sağlar..

5.5mm ise orta boy ama en iyi başarılı bulduğum saçma boyudur..
rahatlıkla üstte saydıklarımı ve fazlasını yaparsınız..

6.35 mm lik ise uzun mesafe de sapmalar yapabiliyor tesiri diğerlerine göre azdır..
ama etkisi tavşan avında bile kullanıyor bizim bazı arkadaşlarımız..

tercihiniz 5.5mm den yana olmasını tavsiye ederim..

en uygun alınabilecek havalı tüfek ise yaylı sistem düşünenler için..

hatsan mod 95 var sas sistemli.. sarsıntı azaltıcı sistemli.. yani tüfeği özetlersek kundağı kabze olsun iyi bir işçiliğe sahip emniyet sistemi çok güzel..
namlu olsun dürbün kızağı vs mükemmel ve şu anda bazı av marketlerde bu tüfek 5.5mm olanı ve diğer saçma ölçüleride..

tüfek + 9x32 dürbün optima marka olması lazım+tüfek kılıfı +saça hediyeli 250-275tl arası değişiyor..
zaten dürbünün piyasa değeri 60-85 arası
tüfek kılıfı 20-30tl arası
saçma da 10tl olsa tüfeğimiz 150-175tl ye geliyor bence çok uygun fiyat..
biz bisikletçiyiz modifiye önem veririz tetik mandalıda altın sarısı kaplamadır..
gelelim diğer bir pünoktaya şimdi türkiye'de çoğu tüfekçinin oda ne dediği dampa ayağı muhabbetini anlatacağım..
tüfekçilerde tüfek aldığınızda üstüne dürbünü sabitlemek için takılan iki adet alyan vidalı kelepçeler vardır.bu kelepçeler ile dürbünü silah üzerine o kelepçeler ile tüfeğin dürbün kızağı denen yere tutturduktan sonra sıkarız..Fakat bu kızaklar fazla derin olmadığı için ve her atımda tüfeğin oluşturduğu basınç ile dürbünün gevşemesine ve yerinden çıkmasına sebebiyet verebilir ve hatta kırılabilir çünkü genelde bu dürbün sabitleme mandalları alimünyum veya krom alu karışımından yapılır.
biz ise bu basit iki kelepçe yerine dampa ayağı dediğimiz daha uzun kızaklı ve 4 alyan vidalı daha uzunca olup kızaklara dürbünü daha iyi sabitlemeye yarayan bir alet takmamız lazımdır.
Bu ürün Türkiye'de pek rastlamadım av bayilerinde olsa da 50tl ye satılıyor.
ama ben bunu araştırır iken dealextereme.com da 10dolar a yakın bir fiyatta free shipping(ücretsiz kargo) rastladım ve getirttim.
Çünkü eğer havalı tüfek kullanıyor isek bunun zevki dürbün kullanarak uzak menzildeki şişe vb nesneleri vururak çıkar. birde dürbünün red dot dediğimiz içinde yanan kırmızı noktayı hedefe sabitleyerek vuracağımız nesnenin tam üstüne getirip ateş ederek kullandığımız dürbün vardır .. genelde bunu geceye yaklaştığımızda alacakaranlık zamanlarda tavsiye ederim.
Önemli bir diğer nokta ise dürbünü dampa ayağı ile sabitledikten sonra tüfeği sabitleyerek mengene ile bir noktaya ayar yapmaya kaldı..ondan sonra artık sıra şişeleri kırmaya yada hedefleri vurmaya geldi.Tabi şişeleri kırdıktan sonra toplayıp çöpe atacağız arkadaşlar yoksa allah korusun o kırdığımız boş arazilerdeki şişe camları kalın mercek olup dipleri olsun diğer tarafları yangın çıkmasına sebebiyet verebilirler..Gece avına çıkmak isteyenlerde olursa onlarada lazerler ve aydınlatmalar konusunda yardımcı olurum.
Size dampa ayağını alabiliceğimiz sitemizi ve fotolarını yolluyorum.
(link)
(link)

farkı anlamanız için şu resimlerede bakın bunlar türkiye'de olanlar
bunlar zamanla kırılır veya basınçla yeri oynar ve dürbün ayarını bozar.
(link)

bu dampa ayağı almanız gereken üründür..
bunu aldıktan sonra dürbün kızak üzerinde sabit kalır ve sarsılma ile gevşemez ve ayarlarınız bozulmaz ..
http://www1.dealextreme.com/productimages/sku_32811_1.jpg

Kafasına takılan olursa bu konudan mesaj yazsın cevaplamaya çalışırım.
Eğer vaktinizi ayırıpta okudu iseniz bu yazımı canı gönülden teşekkürü borç bilirim.
Sevgi ve saygılarımla..

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Teşekkürler.Bende yedi yaşından beri bu spora gönül veren bir insanım.BU dampa ayaklarından izmir kemeraltında bulabilirsiniz :)

• Beğen
Tepkiler: Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
@M.Burak KARADAĞ

Kemeraltında aynısının fiyatı nedir acaba merak ettim?
Dealextreme de 9 kusur dolar yani 14-15tl .. eğer kemeraltında varsa kargo bedava 15tl hemen almak isterim kardeşim.
saygılar..

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

murat ırmak

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Açıkca söylemek gerekirse konuya biraz ön yargılı olarak baktım başlığı görünce biri vuruldu falan sandım :D çok şükür öyle birşey değilmiş. benimde biraz merakım var ama hiç başlayamadım alöayı düşünüyorum maddi yönden müsayit olunca herkese iyi forumlar dikkatli atışlar

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Niyazi ALTUN

Abi ben Ankarada oturuyorum arada bir gidiyorum İzmire fiyatı hakkında söylediklerim yalan olur.Bayramda gideceğim eğer kemeraltına uğrama fırsatım olursa mutlaka sana da ulaşırım bir şekilde.

Ama beklemiyim garanti olsun dersen;

(link) bu linkte var 30 liradan başlıyor 1000 liraya kadar çıkıyor dampa ayaklarında fiyat.Ben 30 liralık modelini kullanıyorum gayet memnunum.

• Beğen
Tepkiler: Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
@M.Burak KARADAĞ

Selamlar kardeşim bakıverdim linklere orada havale ile 28 tl artı kargo 33-35tl ye gelir..
Benim dealextreme'deki aynı dampa ayağı free shipping 9 kusur dolar 13-14tl geliyor..
Ucuza almak ver iken oradan hem başka ürünlerde alırız sorunsuz gelir o anlamda dedim.
Peki kaç kalibre kullanıyorsun havalı tüfeği sen?
İyi arefeler...

• Beğen

M.öztürk

Üye
Tepki
55
Böyle güzel güzel anlatıyorsunuz acayip gaza geldim :). Aklımın bi köşesinde vardı zaten araştırmaya başladım şimdi.